https://www.verkkouutiset.fi/a/asiantuntijat-ihmettelevat-venajan-uutta-supertankkia-suuren-mittakaavan-sotaan-37947/#f84c4c38
Venäjä sanoo ARMATA panssarivaunun olevan NATO tappaja!
Venäjä suunnittellee siis käyvänsä sotaa NATO vastaan? Miksi?
Eikö Venäjään kohdistuvat uhkat tule Idästä?
Idässä on paljon kansakuntia, joiden väkiluku suurempi kuin Venäjällä
ARMATA panssarivaunu sammui kesken esittelyn ja hinattiin pois paikalta
ARMATA tulossa niin kallis, ettei Venäjällä ole varaa rakentaa niitä!
Venäjä sanoo ARMATA panssarivaunun olevan NATO tappaja!
Venäjä suunnittellee siis käyvänsä sotaa NATO vastaan? Miksi?
Eikö Venäjään kohdistuvat uhkat tule Idästä?
Idässä on paljon kansakuntia, joiden väkiluku suurempi kuin Venäjällä
ARMATA panssarivaunu sammui kesken esittelyn ja hinattiin pois paikalta
ARMATA tulossa niin kallis, ettei Venäjällä ole varaa rakentaa niitä!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Moneen Armata-vaunuun olisi varaa myymällä putlerin Sotshin-palatsi
Mistä lähtien sinä olet kuvitellut etteikö venäläisillä olisi rahaa?
"Venäjä suunnittellee siis käyvänsä sotaa NATO vastaan? Miksi?"
Mistähän se nyt mahtaisi johtua, kun "Pohjois Atlantin" puolustusliitto", eli nato, hyökkäilee Euroopassa..
Ylimielinen NATO johto toi sodan Eurooppaan ja kuolemaa Ukrainaan. Venäjä taistelee olemassaolostaan NATO aseiden hyökkäystä vastaan.
Ryssä se on joka hyökkii, ja myös se on ryssä, joka tämän sodan myötä ja jälkimainingeissa tulee tuhoutumaan. Otamma sille!
...?? onkos mun karttani vallan väärinpäin ? Ukrainaan näyttäisi hyökkääjä tulleen koillisesta ja idästä , onkos tuossa nyt joku koukkaus menossa ?
Venäjän Armata on vain tankkien Lada Samara. Huippuluokan hitec asejärjestelmä puuttuu täysin. Samaa vanhaa ryssäromua, mutta uusissa kuosissa. Johan noita on niistetty mm Carl-Gustav singoilla Ukrainassa.... ryssä puskee tyhjää päätään kiveen...
Iivanoiden "huippupanssareissa" eli noissa armatoissa on sama kiva ominaisuus kuin edeltäjissään. Kun niihin lasettaa tehokkaalla pst-singolla tai täysin jumalaisella Javelin ohjuksella, niin tykkitorni pomppaa metrien korkeuteen. Juuri tuosta huvittavan hassusta ilmiöstä voi kokemusperäisesti päätellä, kuinka vaunun sisällä slaavilainen läski palaa pohjaan.
Ei ainuttakaan viety sotaan.
Mutta silti tuhottu Ukrainassa? Jaa niin....mutta eihän venäjä sodi Ukrainassa. Siellä on vain joitakin (satoja tuhansia aseellisia) rauhantarkkailijoita.
Yksi jopa Naton saaliiksi toimitettuna.
Noiden määrä onneksi vähenee useilla sadoilla jokaisena sodan päivänä.
HInaus tankeille tulee tarvetta paljon.
Eikö tämä tankki sipannut kesken paratin. Ei selvinnyt edes kadulla.
Ryssän laatua. Tietäähän sen. Kehitysmaa mikä kehitysmaa.
Heikkoa on, 9 vuotta vanhaa juttua pureskellaan nykypäivään.
Pitäiskö kaivaa jutut F-35 9 vuoden takaa? empä viitti.
Tuohan on Venäjällä aivan upo uutta ja vielä niin uutta, ettei se ole tuotannossa.
Viimeisimmän tiedon mukaan liian kallis laitettavaksi tuotantoon.
Eivät taida Venäläiset itsekkään luottaa omaan laatuunsa?
Armata=Venäläinen perseensuristin versio 2023
Puhdasoppinen isovenäläinen Potemkinin (venäläiset muuten ryöstivät hänen ruumiinsa jäännökset Hersonista paetessaan) kulissi ja paraatitankki.
On kuulemma vanhan jaltan vaihdelaatikot noissa..
Mitä tahansa ryssä sanoo, tekee tai valmistaa, niin se ryssii sen. Siinä vaiheessa kun Nato pistää ensimmäisen laivueen oikeesti ilmaan ja nokat kohti Moskovaa, Putin kaivautuu p.....kat housuissa kilometrin syvyiseen bunkkeriin ja huutaa isä aurinkoista apuun!
https://x.com/prestonstew_/status/1877327326620361078
Nyt on lähdössä tositoimeen. Huh!
Dronet taitaa nykyuisin olla niitä tankintappajaia kuten lännen tankit ovat Ukrainassa saaneet tuta. Eri asia on tietenkin jos saavat integroitua dronentappajan vaunuunsa. Pieni ilmatorjuntaohjus joka tiputtaa dronet.
Eihän länsirosvot pelkkien tankkien avulla pysy pois Venäjän maaperältä, sitä varten on ydinaseet olemassa. Täystuho USA:ssa, Ranskassa ja Britanniassa rauhoittaa kummasti länsirosvon mieliä.