Putin on taas lukenut jotain valehistoriaa:
"Yhdeksi todisteeksi suomalaisten väitetysti suorittamasta kansanmurhasta julkisuuteen nostettiin venäläissyyttäjän väite, jonka mukaan suomalaiset sotilaat olisivat miinoittaneet lasten leluja, ja suomalaiset sotilaslentäjät olisivat pudottaneet niitä neuvostolasten surmanloukuiksi. Suomalaiset historiantutkijat pitävät leluväitteitä täysin perusteettomina
.
Yleinen suomalainen ja kansainvälinen tulkinta Leningradin piirityksestä on ollut se, että Suomi piti saartoa yllä jatkosodan aikana pohjoisesta, mutta ei kuitenkaan suostunut Saksan sodanjohdon kaikkiin vaatimuksiin eikä sallinut saksalaisten hyökätä kaupunkiin oman alueensa kautta. Suomi ei myöskään osallistunut Leningradin pommituksiin, vaan pysähtyi Karjalankannakselle ja Syvärille niin, että Laatokalle jäi avoimeksi niin kutsuttu Elämän tie eli huoltoreitti Leningradiin. "
Kannattiko suojella sitä?
"Yhdeksi todisteeksi suomalaisten väitetysti suorittamasta kansanmurhasta julkisuuteen nostettiin venäläissyyttäjän väite, jonka mukaan suomalaiset sotilaat olisivat miinoittaneet lasten leluja, ja suomalaiset sotilaslentäjät olisivat pudottaneet niitä neuvostolasten surmanloukuiksi. Suomalaiset historiantutkijat pitävät leluväitteitä täysin perusteettomina
.
Yleinen suomalainen ja kansainvälinen tulkinta Leningradin piirityksestä on ollut se, että Suomi piti saartoa yllä jatkosodan aikana pohjoisesta, mutta ei kuitenkaan suostunut Saksan sodanjohdon kaikkiin vaatimuksiin eikä sallinut saksalaisten hyökätä kaupunkiin oman alueensa kautta. Suomi ei myöskään osallistunut Leningradin pommituksiin, vaan pysähtyi Karjalankannakselle ja Syvärille niin, että Laatokalle jäi avoimeksi niin kutsuttu Elämän tie eli huoltoreitti Leningradiin. "
Kannattiko suojella sitä?
Vastaukset 46
Vanhimmat
Onko muka yllätys et Kreml valehtelee ja vääristelee?
KAIKEN SUOMEN TEKEMÄN rasistisen ja rikollisen toiminnan jälkeen on ihme että venäjä ei ole vielä alottanut toimenpiteitä suomea vastaan.
nämä nato-trollit pitäs kiireesti palauttaa sinne ukraianaan josta ovat tulletkin ja suomi saattasi säilyä hyvissä väleissä suurvalta-naapuriimme?
sauli laitettava saattohoitoon , disneylandiin tai siperiaan?
Olet harhainen Kremlin trolli. Saatko palkkaa vai teetkö ilmaiseksi?
Saimi ja Aino: Nämä kaksi naista ovat Venäjän trolliarmeijan kantaäidit
https://seura.fi/ilmiot/historia/saimi-ja-aino-nama-kaksi-naista-ovat-venajan-trolliarmeija-kantaaidit/
Ne on patologisia valehtelijoita. Eivät edes tajua joutuvansa Jumalan tuomiopöydän eteen, eivätkä pääse karkuun.
Edesmennyt isäni oli 7./III/KTR 9:n tulenjohtajia. III/KTR 9 oli Syvärillä Voimalaitoksen lohkolla, mutta se siirrettiin kaksi viikkoa ennen Neuvostoliiton suurhyökkäystä Kannakselle, missä se asettui Valkeasaaren lohkolle. 7./III/KTR 9:n yksi tulenjohtopaikoista sijaitsi Sormenkärki nimisessä tukikohdassa. Tulenjohtajien haarakaukoputkella näkyi hyvin Leningradin kirkkojen tornit.
Jos kohde näkyy, niin se ei sitten ole piirittämistä ?
Juu ei ole piirittämistä jos yhdestä suunnasta näkyy.
Nykyinen Isä Aurinkoinen voisi aloittaa saattohoidon sinusta, kuten mentorinsa teki 1937-1938 suomalaisille "ihanuuksien ihmemaahan" muuttaneille sinisilmäisille Suomen ja USA:n punikeille.
Kuusiset, Wuolijoet olivat desantteja.
Niinpä. Nuorena miehenä ihastuin yhteen naiseen ja ryhdyin häntä piirittämään. Lopulta näin hänet useammaltakin, kuin yhdeltä suunnalta.
On kyllä ihmeellinen tuo venäjän sotahistoria kun se muuttuu joka viikko..
Sama juttu kaikilla valtioilla.
Historiaa muutellaan aina poliitikkojen mielihalujen mukaan.
Wikipediaakin saa muutella sopivasti............
Tämä palsta on varsinainen viemäri, jossa tottta vastaan hyökätään. Onko nämä suomalaisten haukkujat ja venäläisten kehujat suomalaisia? Vaikea ymmärtää miksi suomalaiset tekisivät tuota?
porvarit elää fasistisissa satumaailmoissaan ja avajat suomekin tas sotaan kuten 1939?
silloinkin nää sama porvari-sakki oli kuulat sekasin suur-suomee tekmässä ja sama hulluus elää r´taaskin- menisitte sinne ukrainaan aaltola ja sauli jne eetunenässä tasiteleen iivanaa vastaan kun noin mieli tekee- miksi verätte koko suomen sotaan?
Koko maailma puolustaa demokratiaa ja vapautta Ukrainan rinnalla raakalaisia hyökkääjiä vastaan. Siitä on kyse.
Ettei vaan ole dosentit asialla.
Nuori Suomi teki virheitä ennen toista maailmansotaa ja ajautui paitsioon Neuvostoliiton uhan edessä, se täytyy myöntää. Mutta tilanne Euroopassa oli hyvin epävakaa ensimmäisen maailmansodan jäljiltä ja yksi asia seurasi toista. Englanti teki yhteistyötä bolshevikkikommunistien kanssa Vienanmeren alueella ja oli Suomea vastaan Saksanpelossa jo tuolloin.
Mutta se mitä Suomi teki Neuvostoliiton hyökättyä Suomeen, hakemalla yhteistyötä Saksan kanssa, pelasti Suomen Neuvostoliiton miehitykseltä.
Mikä tärkeintä, Suomi oppi historian virheistä ja siksi kuulumme nyt länteen ja olemme tietoisia Venäjän uhasta.
Miten virheettömän valtion/ kansakunnan "historia" voisi muuttua? Se on ollut täydellistä (bluffia) aina.
Kaikkihan tietävät, että Suomi hyökkäsi kavalalla tavalla, ilman sodanjulistusta, vuonna 1939 rauhaarakastavan itänaapurinsa kimppuun pommittaen siviilikohteita.
Sarkasmisi on tiukan purevaa.....!
NO NIINHÄN SITÄ TÄYTYY TEHDÄ.
VIHERVIIPERTÄJÄTKIN SANOIVAT, ETTEI SE HAITTAA, JOS VÄHÄN ILMAKIN SAASTUISI.
Eikä Suomi suostunut katkaisemaan Muurmanin rataakaan vaikka sakut sitä moneen kertaan aneli. Vasta aivan toisen maailmansodan lopussa, saksalaisjoukoissa toimineiden suomalaisten sissien avulla rata posautettiin poikki.
"Liittoutuneet (amerikka ja englanti) kielsivät suomen hyökkäyksen leningradiin sodan uhalla"!!!
Se kielto koski muurmannin rataa, eikä leningradiin hyökkäystä. Suomalaiset itse ei totelleet saksan hyökkäys vaatimuksia leningradiin. Siitähän venäläiset kiitteli Suomea.
kertoo Kremlin riippumaton uutistoimisto, GRU.
Suomessa kaikki virallinen on VALHETTA. Facta.
Niin teille siellä Puten lätissä. Mutta ku Putte kurva örisee ni te kärsät pystyssä hehkuen kuuntelette nöf nöf nöf nöf ja sitten vielä kerran nöf
Ei lähellekkään sinnepäinkään. Toisin on putinin touhut, ei voi luottaa mihinkään, kun valehtelevat omalle kansalleenkin ihan kaiken.
Kaikki on valhetta.
Venäläiset ITSE on kiittäneet Suomen armeijaa, kun suomalaiset kieltäytyivät hyökkäämästä leningradiin, eivätkä edes piirittäneet sitä.
ITSE he ovat valehelleet stalinin tekemiä joukkomurhia itäkarjalassa suomalaisten tekemiksi.
Nuo putinin valehtelut on aivan selvä merkki ongelmien suunnittelusta.
Nyt olisi helppoa liittää Viipuri ja Pietari Suomeen jos haluttaisiin. Mutta kuka noita ryssän maita haluaa.
Kukaan ei halua enää mitään rajojen siirtelyä!
Ne haisevat, ei sinne kukaan halua.
Oletko laskenut kaikki sotilaat ja oletko varma ettei ollut suomalaisia mukana?
Syy?
Puhut siis Suomen hyökkäys sodasta. Mihin se loppui? Ts. mistä tultiin häntä koipien välissä takaisin ja mistä syystä?
Mitä länkytät. Venäläisten suurhyökkäys tyssäsi kuin seinään, vaikka tarkoitus oli päästä helsinkiin asti. Noin idioottimaisen huonostikko tunnet historiaa....
Eipä kovin uskottavalle vaikuta tuollaiset väitteet. Tietääkseni suomalaiset eivät lentäneet piiritety Leningradin yllä, sillä siellä oli kuitenkin kohtuu vahva ilmapuolustus eikä kaupungin pommittamisesta olisi ollut meille mitään hyötyä.
Päinvastoin joukkomme jättivät avoimeksi Nevajoen läntisen rannan niin, että neukut pystyivät sitä kautta edes jotenkin huoltamaan kaupunkia. Huonosti toki kesäiseen aikaan, mutta talvisin oli Laatokalla jäätie. Saksalaiset pommarit ahdistelivat, mutta eivät yöaikaan, siihen aikaan kun valopommit olivat ainoa yötaistelua helpottava väline. Nekin piti osata tiputtaa oikeaan oikeaan paikkaan, ei niiden lepattava valo kovin suuria aloja valaissut. Vaikka tie oli tiedossa, venäläiset tietenkin liikennöivät satunnaisiin aikoihin ja haalivat ilmasuojaa minkä kykenivät.
IIman meidän armollisuuttamme Leningrad olisi kukistunut ja siitä olisi seurannut vielä hirveämpi verilöyly. Erittäin todennäköisesti Putiniakaan ei nyt olisi olemassa, jos joukkomme olisivat edenneet sen lyhyen matkan Nevajoen rantaan saakka.
Toisaalta Suomi ylitti Karjalankannaksella vanhan, talvisotaa edeltäneen rajan oikaisten Kirjasalon ja Mainilan mutkat. Syksyllä 1942 suomalais-saksalais-italialainen Laivasto-osasto K yritti vallata operaatio Brasiliassa Suhosaaren Laatokan eteläosassa ja katkaista näin Elämän tien. Lisäksi laivasto-osasto K miinoitti kahdesti Leningradin saattuereittiä ja upotti toimintansa aikana sota-aluksia sekä yhden huoltoproomun.
Kaikkiin Saksan vaatimuksiin ei suostuttu, mutta 'vähän' oltiin mukana.
Mutta: Meidät oli jo jaettu Neuvostoliiton etupiiriin. Talvisota syttyi sen takia. Ei silloin oltu kummankaan maan kanssa kavereita. Jatkosodassakin pyrittiin omille rajoille takaisin. Ja irti päästiin koko sadasta veilä ajamalla saksalaiset pois maasta.
Putinin jälkeen joudutaan taas uusimaan historiankirjat.
Toivottavasti silloin viimeistään tuomittaisiin Stalinin ajan julmuudet, että Venäjä pääsisi kehityksessä eteenpäin.
Venäjällä nykyään julkaistu "historia" on poikkeuksetta valhetta joko osittain tai täysin.
Kyseisen barbarian "historiantutkimuksen" menetelmät ovat peräisin Stalinin aikakaudelta, jolloin historiaa kirjoitettiin etukäteen ja vain mielikuvitus on rajana.
"Suomalaiset olivat oleellinen osa, Leningradin saartorengasta".
-tohtori Pekka Visuri
Tuskin juuri kukaan sotahistorian tutkija maailmalla enää edes epäilee etteikö Suomi osallistunut Leningradin saartamiseen. Meillä vain jotkin ajopuuteorian viimeiset kannattajat kuten säälittävä kersantti Putkinen räpiköivät vastaan. 🤣
Oli miten oli, itänaapurimme on aina ahdistanut naapureitaan, oma syy, jos ne ampuvat takaisin. Mikään pieni maa ei tietenkään aloita sotaa, mutta Suomi ainakin pistää vastaan, jos joku muu aloittaa.
Jos tosiasiat eivät tue historiankirjoitusta, vaihdamme tosiasiat. - suuri venäläinen ajattelija V.Putin
Göebbels ja Putin, propagandan tuputtajia ja fasisteja.