Opetelkaa ihmiset kommunikoimaan tarpeeksi hyvin toisten ihmisten kanssa, niin ongelmia syntyisi paljon vähemmän. Tämä pätee etenkin parisuhteisiin ja tätä aihealuetta lukeneena voin snaoa, että peili on tosiaan joillekin teistä taikapeili.
Huonot kommunikaatiotaidot naisten kanssa on suurin ongelma teidän "ongelmissa"
8
251
Vastaukset
- Anonyymi
Et ole postauksen perusteellasi kovinkaan fiksu. Näin ainakin oletan, sillä paras neuvosi on "katso peiliin hahhahhahaa". Olen kuitenkin yhdestä asiasta samaa mieltä, kommunikaatio on tärkeää. Siksi suosittelen kommunikaatiotaitojen kehittämistä sinulle, sillä tiedostat postauksesi perusteellasi heikkoutesi jo nyt. Onnea toipumiseen!
- Anonyymi
Nyt tulee holhoavaa peruspaskaa suvaitsevaisuuslandiasta että alkoi oikein haukotuttaa. Sinä senkin tekopyhä kommunikaatiokommunisti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt tulee holhoavaa peruspaskaa suvaitsevaisuuslandiasta että alkoi oikein haukotuttaa. Sinä senkin tekopyhä kommunikaatiokommunisti.
Ja tässä olikin sitten toinen taitava kommunikoija!
Sanoisin, että näen asian olevan aivan päinvastoin. Nimittäin kommukoinnin puutteet ovat tavattoman helposti korjattavissa, jos niitä vain haluaa korjata. Ja siinä mielessä se ei todellakaan ole kovin suuri ongelma.
- Anonyymi
Kyllä minä osaan kommunikoida mutta jos kaikki pitää vääntää rautalangasta kuin vähä-älyiselle jatkuvasti niin se syö kyllä nopeasti tunnelmaa ja arvostusta toiseen.
Tuo on totta, jos naisen kanssa keskustelee vaikka jostain hiemankin teknisestä asiasta, niin joutuu selittämään ihan alkeista lähtien, eikä mene silti perille. Tai joutuu selittämään paljon jos nyt ylipäätään mistään meinaa keskustella, kyllä niistä naisista pakosti tulee vähä-älyinen vaikutelma. Ehkä naisilla on ne omat osa-alueet missä ovat taitavia ja osaavia, en tiedä.
- Anonyymi
Toinen puhuu aidasta ja toinen aidanseipäistä, kommunikaatiotaidot eivät kohtaa.
Toinen selittää mielestään asiat ymmärrettävästi ja selkeästi, vastapuoli kuulee vain siansaksaa ja lampaan latinaa, näin DNA:ta lainatakseni.
Minulla ja miehelläni on erilainen ajatuksenjuoksu.
Puhumme samasta asiasta aivan eri sanoin, tarkoitamme samaa, välillä tarvitaan aika paljon puhetta sen ymmärtämiseen, että olemme samaa mieltä.
Laskemme samat laskutoimitukset, saamme samat tulokset, mutta samaan tulokseen päädytään täysin erilaisilla laskutoimituksilla.
Tällaista se on se kahden ihmisen yhteiselo.
Onneksi pystymme olemaan erilaisia yhdessä ja täysin sovussa. Niinpä, täsmälleen. Naisten tulisi opetella keskustelemaan järkevästi, puhumaan selkeällä äänellä ja suomenkielellä. Ja olisi hyvä osata keskustella aiheesta kuin aiheesta, eikä vain niistä naisten jutuista mitä omassa päässä liikkuu. Voisi miettiä asioita hieman oman pään ulkopuoleltakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13410647
- 525120
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html442322Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072135- 292043
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411472Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291154Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v341113Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007