mietiskelin tässä että kerron erään miehen vaimolle hieman totuuksia tästä hänen miehestään.
meillä oli joku vuosi sitten melkein 2vuoden mittainen suhde, minä pistin välit poikki, että mitään katkeruuksia ei ole, mielestäni vain tämän naisen kuuluu tietää, harmi vain kun en tajunnut tehdä sitä ennen kuin he menivät naimisiin... ja VIELÄKIN tämä mies vokottelee minua, mieheni on useampaan otteeseen käskenyt hänen lopettaa, mutta EI!!!
minua on ihan oikeasti alkanut ahdistamaan että aikuinen mies sillä tavalla alituiseen vonkaa minulta, vaikka olen sanonut useaan otteeseen ettei kiinnosta enään, lyönyt luuria kiinni, ollut vastaamatta, jne..
vielä yksikin viesti niin aion ilmoittaa hänen vaimolleen...vai teenkö väärin????
meillä oli joku vuosi sitten melkein 2vuoden mittainen suhde, minä pistin välit poikki, että mitään katkeruuksia ei ole, mielestäni vain tämän naisen kuuluu tietää, harmi vain kun en tajunnut tehdä sitä ennen kuin he menivät naimisiin... ja VIELÄKIN tämä mies vokottelee minua, mieheni on useampaan otteeseen käskenyt hänen lopettaa, mutta EI!!!
minua on ihan oikeasti alkanut ahdistamaan että aikuinen mies sillä tavalla alituiseen vonkaa minulta, vaikka olen sanonut useaan otteeseen ettei kiinnosta enään, lyönyt luuria kiinni, ollut vastaamatta, jne..
vielä yksikin viesti niin aion ilmoittaa hänen vaimolleen...vai teenkö väärin????
Vastaukset 33
Vanhimmat
Jos kerran ei ymmärrä lopettaa ja kunnioittaa sinun sanaasi, niin et tee yhtään väärin.
Oletkohan sä aivan diplomaattinen taho kertomaan rakastettusi vaimolle kielletyistä leikeistänne?
Asiahan on oikeastaan niin, että kun sä olet jo päätöksesi tehnyt pysyä erossa toisten ihmisten avioliitosta, niin pitäisit kädet omalla puolella totaalisesti. Miksi sinua edes kiinnostaa, mitä salarakkaasi liitossa nykyään tapahtuu, jos suhteenne on förbi. Oletkohan aivan vilpitön aikeissasi?
Entinen salarakkaasi vastatkoon omasta avioliitostaan, ja hän tehköön päätöksen kertomisesta tai kertomatta jättämisestä. Sun tehtävä se ei ole!
Ja oletko myöskin siinä suhteessa rehellinen, ettet anna minkäänlaista aihetta ex-rakkaasi yhteydenotoille.
Älä vastaa miehen puheluihin tai viesteihin. Puhelu on katkaistu aika helposti yhdellä sormiliikkellä. Jos se ei edelleenkään tajua lopettaa, niin vaihda numeroa.
Vaimolle kertoessasi aiheutat enemmän paskaa kuin hyötyä. Siihen en osaa ottaa kantaa, pitäisikö miehen itse kertoa touhuistanne vaimollensa.
haluaisin tietää jos mieheni tekisi tuollaista selkäni takana, ja todellakin jos sanoo aikuiselle ihmiselle ettei kiinnosta niin miksei se mene jakeluun??!!! koitatko sinä hamppu sanoa minulle että on jotenkin minun vikani että mies alituiseen ottaa yhteyttä ja suorastaan ahdistelee minua? juttu ihan oikeasti vaivaa minua ja pohdin vaihtoehtoja mitä tehdä...itse asiassa puhelinnumeronkin olen jo kertaalleen vaihtanut eikä sitä numerotiedustelustakaan saa kun halusin sen salaiseksi, mutta tämä mies on parhaan kaverini lähisukulainen joten on kai sen hänen puhelimestaan joskus tonkinut, miksei siis tekisi sitä uudestaan?
miksi siis en selvittäisi asioita hänen vaimolleen, miksi hänen pitäisi haaskata oma elämänsä senkaltaiseen mieheen??
sinä haluaisit tietää, kaikki eivät halua!
Se, että sanot hänen puhuvan sulle tuntitolkulla puhelimessa, eikä usko sua, vaikka haluat lopettaa...
Koitas nyt miettiä, missä oikeen mennään.
Mariellan ja Mindin kannalla. Vaikutat todella lapselliselta. Olet jo keittänyt jo melkoisen sopan. Pysy taka-alalla, äläkä tee enää itseäsi naurunalaisemmaksi. Kyllähän toi "kuules hamppu" -kielenkäyttösikin kertoo jo jotakin sivistystasostasi ja taidostasi hoitaa asioita.
Millainen on paras ystäväsi, jos hän antaa puhelinnumerosi tuollaiselle mulkulle? Taidat olla varsinainen ihmissuhdenero.
Voin todeta, että jonkinlaista vihreätä valoa täytyy aina näyttää toiselle, jos yhteyttä pidetään.
Sinä aloit nimittelemään ihmistä, joka mietti toimintaasi. Kertoo luonteestasi enmmän kuin arvaatkaan.
Loistavaa provoa väsäilit. Tosin, voisithan sinä kertoa miehellesi, että sinä et kunnioita parisuhteita vaan bongailet varattuja; tai ennen kuin ehdit älähtää, että mies teki valinnan, että olet varatun vietävissä..
jossakin viestissä juuri sanonut että puheluihin ja viesteihin on jätetty vastaamatta/lyöty luuri korvaan, viestitkin ovat olleet tyyliin: jätä rauhaan, jne. en ole jaaritellut tämän kanssa puhelimessa tuntitolkulla, en edes vastaa hänen soittoihinsa, yleensä jos soittaa annan mieheni vastata, ja jos soittajan numeroa ei näy en vastaa puhelimeen ollenkaan jos mieheni ei ole paikalla siihen vastaamassa minun puolestani, ei se sellainenkaan elämä kuule hauskaa ole ettei voi vastata omaan puhelimeensa milloin haluaa kun ei voi tietää onko se "se" vai joku muu...
minun ystäväni ei ole numeroani tälle ANTANUT vaan käydessään esim. tämän luona (puolin tai toisin, hehän ovat sukua keskenään siis vierailevatkin toistensa luona) on tämä mies (ilmeisesti) ystäväni puhelimesta kaivanut...mutta se nyt ei ole millään tavalla olennaista.
Minkä ikäinen olet? 16?
Toi sun juttu on niin epäuskottava! Miten sä selität sen, että alat haukkumaan sinun asiaasi osanottaneita "hampuiksi" ym. törkeää. Toihan on aivan ennenkuulumatonta!
Ei millään pahalla, mutta mä en voi uskoa, että sulla on puhtaat jauhot pussissa. Lue uudelleen se kohta, jossa joku viisas puhui vihreistä valoista. Toi sun juttusi parhaasta kaveristasikin vaikuttaa hätävalheelta.
saatan olla lapsellinen, ja ainakin silloin kun tämän kyseisen miehen kanssa kehiteltiin sitä meidän "juttua" olin lapsellinen, tiedän sen...olin silloin 15, tämä mies oli silloin 28, pari vuotta kerkesin hänestä haaveilla ja uskoin hänen juttujaan, kunnes tapasin oman mieheni, jonka kanssa ollaan nyt oltu yhdessä pari vuotta, olen siis 19...
mutta mitäpä minä tänne näitä juttuja selittelen, ainahan se on niin että se toinen nainen on se paha...ja niinhän se onkin, tiedän tehneeni todella väärin, mutta kun 15 vuotiaalle selitellään ja lupaillaan kuut taivaalta... en yritä selitellä, minun olisi pitänyt tietää paremmin.
taidan antaa jutun olla, uskon että he möhlivät juttunsa ilman minuakin (ja siitä ei nyt kuitenkaan ollut kyse), mikään suhde ei voi perustua noin suurille valheille.
Teet viisaasti, jos jätät asian sikseen. Kuulostaa siltä, että olet oppinut jotakin. Roistohan se mies on, kun 15-vuotiasta kehtaa käyttää hyväkseen. Eli jos tuollaisen luonteen omaa, niin varmasti napsahtaa omaan nilkkaan jossakin vaiheessa elämää. Yritä eheyttää itsesi ja nauti suhteestasi.
oletpa tyhmä ihminen.
todellakin vaihdoit numerot sun muuta paska puhetta sanon minä kateelliset akat yleensä suunnittelee tälläisiä juttuja.
taitaa sulla olla jotain hampaan kolossa sille vaimolle kun kerta suunnittelet kertovasi miehen soitoista. jota koskaan on tapahtunut.
KATO ELÄMÄ ON
SULLA SITÄ EI VARMAAN OLE
Jos mies soittelee sinulle ja "vonkaa" (käsitän sen niin että vonkaa seksiä), vaikka olet itsekin varattu, kertoo se aika paljon siitä mitä hän ajattelee sinusta.
Ilmeisesti hän uskoo että sinulta saa helposti, eikä usko sinun olevan uskollinen suhteessasi.
Mistähän kummasta lienee moisen käsityksen saanut?
kertaakaan en ole miestäni pettänyt enkä varmasti tule sitä ikinä tekemäänkään. asiasta (entinen panokaveri vonkaa perään) olen avoimesti puhunut miehelleni, näyttänyt kaikki viestit mitä hän on minulle lähettänyt ja kaikki viestit mitkä minä olen hänelle lähettänyt (joita ei montaa ole, jotka ovat aina olleet tyyliin: lopeta jo. mua ei kiinnosta enään.) mutta onko tämä nyt sitten se asian ydin, mitä??
aika jännä juttu, että minusta tulikin nyt se syntipukki ja kaiken pahan alku ja juuri. niinpä niin... jos en kerran saa rakentavaa vastausta kysymykseen kertoakko vai ei (jota minä tässä pohdin, en siis sitä minkälainen ihminen minä olen ja miten minusta on joku saanut millaisenkin käsityksen...jne.)
ja uskokaa pois, minä tiedän missä vaiheessa olen minä virheeni tehnyt, mutta teenkö vielä pahemman virheen JOS kerron tämän valehtelevan pukin vaimolle mikä hänen ukkonsa on miehiään... ihan tosi, perusteluja puolesta tai vastaan, TAI sitten voi jättää suosiolla vastaamatta.
Poliisin puheille. Tee ilmoitus kotirauhan rikkomisesta. Laittavat puhelimet tarkkailuun.
Sakot ainaski saa. ja jos jatkaa, niin lähestymiskielto sitten.
Kyllä sille paskiaiselle kuri löytyy.
.., että et ollut tavallinen "tyttöystävä" tälle toiselle vaan toinen nainen? Miehesi saattaisi silloin osata antaa vastauksen sinulle miehen näkökulmasta.. Kokeile sitä vielä.
mieheni tietää että olin toinen nainen...
Kiitti vaan Anni. Tuntuu tosi pahalta. Työpaikalla voisit keskittyä työtehtäviin. Viattomat petetyt vaimot aina kärsii.
Jos tuo on totta, niin nykyinen miehesi on sitten ääliö. Ei kukaan tuon tunnustamisen jälkeen enää usko, että sinä olisit jo välinpitämätön varatun ukon lupailuille.
Ja ihmettelen, että tällaista tarinaa tänne laitat. Meinaan vaan, että jos joku tunnistaa ko. varatun miehen, niin häntä vastaan voidaan nostaa syyte lapsen seksuaalisesta hyväksi käytöstä; teko ei vielä vanhentunut.
Että ei ole sinulle järki tullut vieläkään päähän! Niin hyviä vihjeitä annat, että jollakin raksuttaa jossain vaiheessa.. Ehkä sillä sukulaismiehellä.. Meneppä mieluummin poliisille tekemään ilmoitus kotirauhan häirinnästä ja kerro tuo stoori taustalta, ja anna syyttömän vaimon elää elämäänsä. Jos tarina on totta, niin mieshän päätyy lukemaan tiilenpäitä.
Toivottavasti et siis kenenkään elämällä pelleille. Itse en tarinaasi usko pätkääkään, sillä viimeistään sinun nykyinen miehesi, jos koko totuuden tietäisi - tai siis mikäli koko tarina edes totta olisi.. - olisi asialle tehnyt jo enemmän kuin pyytänyt varattua miestä lopettamaan yhteydenotot.
kukaan voisi tästä jutusta tätä miestä tunnistaa paitsi ehkä ko. mies itse, kun asiasta ei kukaan muu tiedä, kuin minä, hän ja mieheni. ainakaan minä en ole kenellekkään muulle asiasta höpissyt, tuskin tämä varattu mies ainakaan ja mitä syytä miehelläni olisi kenellekkään mennä mitään kertomaan.
ja tämä "tarina" on ihan totta, miksei mieheni minua uskoisi? asiahan on niin että kun sain vihdoin otettua etäisyyttä tähän varattuun mieheen (tavatessani nykyisen mieheni) tajusin kuinka lapsellisesti olin uskonut ja kuunnellut hänen rakkauden tunnustuksiaan minulle, hän lupaili minulle että meillä voisi olla yhteinen tulevaisuus ja että varmasti jättää naisensa kun ei tätä rakasta enään ollenkaan, ei kuulemma vain tiennyt että miten sen tekisi...
uskokaa tai älkää 15 vuotiasta on näissä asioissa aika helppo huijata...
ja mitä nykyiseen mieheeni tulee, mitä hänen sitten pitäisi tehdä? käydä hakkaamassa ilmat pihalle tästä varatusta ukosta ja saada siitä sitten syytteet?
jätettäis mun mies tästä keskustelusta, sehän tässä nyt kaikkein viimeseksi on syyllinen yhtään mihinkään.
on nyt ihan pihalla..mitä tarkoitit??
varatusta, niin edellisessä viestissä kyllä neuvot tuli..
Mutta paljastui se, että taidat enemmän pelätä sitä, että vieraan miehen yhteydenotot loppuisi..
Heh heh.. Ja hakkaamaan ei kenenkään tarvitse ruveta ketään; rikoshan on jo tapahtunut ja se ei ole edes vanhentunut.
Lopeta jo, kun vaan halusit provoilla.
Jäit sitten 15 vuotiaan tasolle, kun et vieläkään ota neuvoja vastaan. Intät ja intät.. Murkkuiän oireita.
niinpä, kun kaikki mitä sanon käännetään minua vastaan. minua epäillään uskottomaksi ja ties miksi lumpuksi joka ei osaa pitää näppejään erossa kenestäkään...
olenpa huomannut että tässä elämässä tapahtuu niin paljon kummallisempiakin asioita kuin tämä juttu, oikeastaan tämä on melkeinpä arkipäivää.
Miehet haikailevat nuorten tyttöjen perään, ehkä on jopa ihastunut, tuntevat itsensä nuoreksi jälleen kun saavat huomiota nuorelta naiselta.
olen huomannut omassakin "ystävä"piirissä samanlaista toimintaa, nämä "miehet" suorastaan kerskuvat valloituksillaan, jotka ovat 16-19 vuotiaita tyttöjä, suorastaan lapsia... että ei tämä ole mikään tavaton ilmiö ollenkaan...
Kerro on se jo niin monta kertaa ruikuttanu..Ja itse haluaisin tietää,jos mieheni tekisi minulle samoin= palvelus!!!Hmm mitäköhän ko.mies sitten tekee,jos kerrot?
mielestäni sen pettäjän naisella on oikeus tietää millaisen ihmisen kanssa on tekemisissä, mieshän on pettäjä ja lapsiin sekaantuja!!!
sinuna ilmoittaisin samantien poliisille tästä miehestä!!
Käräyttämällä pelastat ehkä jonkun toisen 15-vuotiaan tältä äijältä. Pedofiilihän toi on; lakkaat kiinnostamasta kunhan pääsen parinkympin yli. Mutta ehkä hänen on hyvä hoksata että pienistä höynäytettävistä tytöistä voi kasvaa tiedostavia ja vastuuntuntoisia naisenalkuja.
naisen kuuluisi tietää miehensä puuhista, jos tuota nyt edes mieheksi voi sanoa!!! pistä ukko kertomaan tai sitten menet ja kerrot itse.