Kiusaaminen työpaikoilla on yleinen ilmiö Suomessa. Eri työolotutkimusten perusteella (mm Työolobarometri) noin 30% palkansaajista ovat kokeneet työpaikkakiusaamista joko esimiesten, työkavereiden taholta. Teen aiheesta pro-gradu tutkielmaa ja pyytäisin siksi teiltä apua seuraaviin kysymyksiin:
Millaista työkiusaamista olet kokenut ja onko kiusaaminen ollut esimiesten taholta vai joku työkaveri/kolleega /muu sen takana?
Millaisesta kiusaajasta/kiusaajista/kiusaamisesta on kyse?
Millaiset seuraukset työkiusauksella on ollut sinulle/organisaatiolle?
Oletko huomannut että kiusaaminen olisi mitenkään muuttunut koronan/etä-työskentelyn aikana?
Kiitos vaivannäöstä!
Millasta kiusaamista olet kokenut?
3
82
Vastaukset
- Anonyymi
Pahin kiusaaja on TE-toimiston oma vastuuvirkailija. Todella ilkeä.
- Anonyymi
Voisin mielelläni vastailla näihin kysymyksiin,mutten täällä.. miten sinuun saa yhteyttä?
- Anonyymi
En ole mikään stalkkeri vaan oikeasti työpaikkakiusaamista kokenut monelta taholta, siksi ensisijaisesti vaikka yv.llä . Nainen81
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sara ja Pyry eronneet?
Pitääkö huhu paikkansa, tietääkö kukaan?Joku kertoi, että olivat tapelleet rajusti Emma gaalan jälkeen ja sen jälkeen Sara poisti Instatililtään kaikk1072819- 1102606
- 1811674
- 1711427
Ikävintä on kokea
Kun toinen lähestyy niin sitä itse vetäytyy. Sitten kun itse lähestyy niin toinen vetäytyy. Vähänkuin magneetit jotka hylkivät toisiaan ja sitä ei ede831296Unelmoitko asunnosta lämpimässä? Haluaisitko muuttaa Suomesta esim. Espanjaan?
Kiinnostaisiko sinua muuttaa pois Suomesta lämpimään? Jos kiinnostaisi, niin muuttaisitko vain talviajaksi vai koko vuodeksi ja millaisia kriteerejä s871068Millaisista tuoksuista miehet pitää?
Tuli tuosta yhdestä aloituksesta mieleen tälläinen. Eli millainen tuoksu saa miehet sekaisin? Onko se karkkikaupan tuoksu, kukkainen tuoksu,mausteinen1091037Oudot kulkijat
Mikäs porukka se on ruennu kylällä ajelemaan tummalla farmari autolla ja pysäytteleevät ihmisiä kadulla. Koittavat repiä kuulemma autoon ja hakkaavat25976Miksi ihmiset ilkeilevät toisilleen anonyymisti?
Ikuisuusaihe, tavallaan, mutta jäin tuota pohtimaan männä yönä. Miksi pitää olla ilkeä mm. palstalla anonyymisti? Miksei voi vain todeta, että olen er183959