Kirjepostin jakelu harvenee 3 päivään viikossa.

orstaina ja .Joko taas tapalauantaina.Noin 60 vuotta sitten KeskiSuomen kesämökille tuli posti tiistaina, thtui virhe?
1580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kerran kuukaudessakin on liikaa. Laskut voi tuoda joka toinen kuukausi.

Äänestä
  • Mun kerrostaloon on jo viisi vuotta kirjeet tullut kolme kertaa viikossa !! Eipähän niitä kirjeitä juuri tule ellei oo velallinen !!

    Äänestä

Nythän se virhe vasta tapahtui. Noin 60 vuotta sitten tuli KeskiSuomen kesämökille posti tiistaina, torstaina ja lauantaina.

Äänestä
  • Miksi joka kerta kiun jotain kirjpoitan ilmoitatte punaisella tekstillä että tapahtui virhe?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Miksi joka kerta kiun jotain kirjpoitan ilmoitatte punaisella tekstillä että tapahtui virhe?

    Miksi joka kerta kun jotain kirjoitan ilmoitatte punaisella tekstillä että tapahtui virhe?

    Äänestä

Yhteensä viitenä päivänä kahdessa viikossa jaetaan posti tulevina aikoina. Eka viikolla kolme ja toka viikolla kaksi jakelupäivää.

Äänestä

Kusti on tullut vanhaksi eikä jaksa enää polkea postia. Yksi kirjeposti, kesti viikon kulkea ennen määränpäätä ja matkaa alle 500 km. Tämä ei riitä.
Siirrytään siis sähköiseen postiin ja paketit kulkekoon muun paketinkuljetuksen kautta, niin on nopeampaa ja halvempaa.

Äänestä

Pankin maksupalvelussa laskun on oltava perillä 5 päivää ennen eräpäivää.

Äänestä
  • No haittaako se jos lähettää laskun 7 paäivää etukäteen?

    Äänestä

Posti kulkee silti 5 päivänä viikossa, mistä se säästö tulee. Onko se kirjeen kuljetus muun postin mukana niin aikaa vievä.

Äänestä

Enemmän saisivat huolehtia siitä, että postit jaetaan oikeisiin paikkoihin.
Otan kohta postiin yhteyttä ja pyydän palkkaa jakelusta, kun saan jatkuvasti kuljetella postia naapureille, kun ne on tuotu minulle.
Oletan, että he joutuvat varmaan tekemään sitä samaa.
Posti saisi palkata lukutaitoiset jakajat.

Äänestä
  • Jakajat ovat afroja pääosin ainakin pääkaupunkiseudulla.

    Äänestä

Itse kannoin jo viime vuonna koko postilaatikkoni vintille. Kerran tai pari kuukaudessa käyn postilokerolla hakemassa vähät postini kun lähes kaikki postini on jo sähköisessä muodossa.

Äänestä

Omituista touhua postilta.

Äänestä

Meille tulee kirjeposti jo vuoroviikoin 2 ja 3 kertaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

orstaina ja .Joko taas tapalauantaina.Noin 60 vuotta sitten KeskiSuomen kesämökille tuli posti tiistaina, thtui virhe?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu