Eli kävin Funkaraoke sivuilla, mielessäni tilata karaokelevyjä mutta tuo lyhenne cdg kuulosti ihan vieraalta mulle. eli onko se normi dvd-levy jota voi soittaa dvd-soittimessa vai onko nuo ammattikäyttöön vain joihinkin muihin laitteisiin?
Mielessäni ois ostaa sellainen laite, jonka voi liittää dvd-soittimeen, eli vois sit laulaa karaokee. Olen kattellu niitä mutta kyseisistä laitteista taitaa puuttua transponointimahdollisuus..?
Kiitos vastauksista etukäteen!
Mielessäni ois ostaa sellainen laite, jonka voi liittää dvd-soittimeen, eli vois sit laulaa karaokee. Olen kattellu niitä mutta kyseisistä laitteista taitaa puuttua transponointimahdollisuus..?
Kiitos vastauksista etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
otsakkeen alla oli jee muistaakseni selittänyt näistä levyistä.
Kannattaa etsiä se, muistaakseni siinä kerrottiin ihan hyvin.
CDG -levy kuitenkin soi hienosti dvd-soittimella joka toistaa CD-G muodossa olevat levytkin.
.. normi, on syytä ensin varmistaa toimiiko omassa soittimessa, varmempaa tilata sieltä joko dvd tai vcd levyjä, yleensä lähes kaikissa uusissa dvd soittimissa tiomivat dvd:n lisäksi vcd ja svcd levyt, mutta kannattaa manuaalista varmistaa asia.
Itselläni on Fintecin karaoketoiminnolla oleva dvd-soitin. Tilasin Funkaraokelta muutaman cdg-levyn ihan kokeeksi. Ainakin ko. soitin toistaa cdg-levyt hienosti. CDG ei ole videolevy vaan periaatteessa tavallinen cd-levy, jossa yksi raita on tekstiraita eli taustavideota ei näy kuvaruudulla, vain teksti. Tämä onkin mielestäni ainakin oudompien biisien laulamisen kannalta parempi, koska ruudulla näkyy enemmän tekstiä kuin dvd:llä. Ainakaan tilaamissani cdg-levyissä ei ole menun kaltaista soittolistaa, josta voit valita biisin niinkuin dvd:ssä vaan sitä selataan niinkuin musiikki-cd-levyä.
Ps. Tilaamissani cdg-levyissä oli ihan hyvät taustat ottaen huomioon, että hintakin oli vain 10 €/20 biisiä.
..kun olette vastanneet kysymyksiini. Meillä on kotona aika uusi Sonyn dvp-ns330 laite, ja manuaalista luin mitä kaikkea levyjä toistaa, mutta nimenomaan tuota CDG-muotoa ei ollut luettelossa, kaikkea muuta, mm. super vcd.. ota näistä nyt amatööri selvää ;)
No mutta mutta..jos sitä ottais riskin ja kokeilis sellaista cdg-muotoista levyä, ostais siis sellaisen myös muiden mukana.
Niin, ja tuossa Sonyssa ei ole karaoketoimintoa eli pitäis ostaa edelleenkin se laite joka liitetään dvd-soittimeen..
Eli teillä joilla on kokemusta/tietoa niin kerrotteko kumpi olisi parempi tässä edullisessa hintaluokassa hannkia sellainen karaokemikseri:
morph-1 vai k10m, hintaluokka n.60€
Ajattelin kyllä sitäkin että vaikka meillä on jo dvd-soitin, niin jos hankkisin sellaisen karaokelaitteen niin onhan niitä olemassa sellaisia jakajia vahvistimen taakse jos alkais ulostulot loppua laitteille...ymmärsittekö hassun kysymykseni?
ja tusen tack taas vastauksistanne
nimim. kara-Åke kärpänen on pistänyt tosissaan!
Tässä linkki josta voi lukea tarkemmin mikä on CD G
http://www.ksf.fi/sanasto.html
Jos aiot hommata Paljon englannin kielistä karaokea niin ensin kannattaa hommata soitin joka tukee tuota kyseistä formaattia. uskalla väittää että poikkeuksetta soitin joka toistaa CD G levyt toistaa myös cd, dvd, vcd, svcd, mpeg, mp3 formaatit ja aika varmasti myös gif ja jpg kuvat plussaa on se jos soitin vielä näiden varmojen formaattien lisäksi toistaa DivX ja XviD koodekilla pakatut .avi videotiedostot =) eli saat tuossa paketissa oikeastaan kaiken. soitin saattaa meksaa hieman enemmän kuin tavallinen halpis DVD mutta levyt maksavat paljon vähemmän. toisaalta cd g levyt eivät sisällä kuin ehkä 15 kipaletta ja dvdlle mahtuu muutamia kymmeniä biisejä. suomalaisissa levyissä on usein 30 kappaletta yhdellä levyllä ainakin ammatti käyttöön tarkoitetuissa.