Itsellä on ollut pitkä aikaista masennusta nytten todella pitkän aikaa ja aattelin vihdoinkin ehkä ostaa tuollaisen tutkimuspaketin jossa sais tietoon noi testosteroni tasot tietääkseni että olisiko se syy siihen. Tahtoisin tietää että kelpaako toi testi lääkärille jos sitten lähden hakemaan lääkitystä siihen vai joudunko meneen yksityisen lääkärin käskystä uudelleen toiseen testiin joka tulee olemaan kallista. Olen jo kerran kysynyt tästä aiheestä valtion lääkäriltä ja ne sanoi että joudun tekemään testit diagnosian yksityisen kautta että he eivät noita asioita hoida.
Vastaukset 7
- Anonyymi
Oisko viisaampi vaihtoehto mennä lääkärille ?
- Anonyymi
Luitko edes kysymyksen? sanoin siinä että olen jo kysynyt asiasta lääkäriltä ja ne sanoi että ne ei noita tee ja ota yhteyttä yksityiseen.
- Anonyymi
Sä joudut menee kuitenkin yksityiselle lääkärille koska pelkkä verikoe ei riitä.Eturauhanen tunnustellaan ja otetaan laboratoriokokeita, joihin voi kuulua esimerkiksi PSA-testi tai Stockholm3, joilla kasvaimen mahdollisuus voidaan sulkea pois. Lisätutkimuksena voidaan vielä tehdä eturauhasen ultraäänitutkimus.
- Anonyymi
siinä paketissa olisi Testosteroni (vapaa laskettu) testi
- Anonyymi
Minä ainakin olen mennyt muusta syystä ensin ottamaan "paketin" Terveystalolla ja sitten kunnalliseen lääkäriin.
Valitin ongelmistani ja sitten lääkärissä mainitsin kokeen tuloksesta.
Otettiin tietysti uudet kokeet ja parikymnentä muutakin.
Sain avun.- Anonyymi
Kuten sanoin olen jo aikaisemmin kun kysynyt asiasta valtion lääkärin kanssa je se sanoi että he ei näihin asioihin koske ja mee yksityiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2291974
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601164- 20995
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125696- 38679
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 51425
- 38418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412