ja kun siihen lisätään Algerian sodan n. 1 milj. uhria niin saldo tapettujen lukumääränä on kp sama kuin Stalinin tapattamat eli 4 miljoonaa. Tästä puuttuu tietenkin vielä Iso-Britannian suursodan jälkeen tappamat ainakin sadat tuhannet intialaiset.
Länsi tappoi Indokiinassa 1945-75 n. 3 milj. ihmistä
10
223
Vastaukset
- Anonyymi
Länsimaiden tappamat eivät kuole oikeasti, vain Stalin osasi oikean kuolettamisen. Sen takia siitä pitää puhua koko ajan.
- Anonyymi
On ne länsimaat mestareita. Miten ne vain osaa?
Läntisen Euroopan siirtomaavallat lopulta luopuivat imperiumeistaan. Entisten siirtomaiden annettiin itsenäistyä. Britannia, Ranska ja pienemmätkin kolonialistiset valtiot kuten Espanja, Alankomaat ja Portugali lakkauttivat siirtomaaimperiuminsa. Jos nyt sitten Putin ja putinistit puolustelevat Venäjän toimia kolonialistien toimilla niin Venäjää voisi kehottaa tekemään samoin kuin lännen siirtomaavallat, luopumaan imperiuminsa palauttamis- ja laajentamishaaveista, vetäytymään valtaamiltaan Ukrainan alueilta sovinnolla ja tunnustamaan Ukrainan täysi itsenäisyys.
- Anonyymi
Ja minä kun luulin, että vain Venäjällä on ikinä ollut. Nyt meni elämä pilalle!!!
- Anonyymi
Nuo länsivallat kävivät katkeria sotia alusmaissaaan (paitsi Espanja) joissa kuoli suunnattomasti enemmän mitä on kuollut Ukrainassa. Vuoden 1991 hajoaminen oli lähes veretön.
- Anonyymi
Olihan se kornia kun miehityksestä juuri vapaautuneet Euroopan siirtomaavallat ja miehittäjää vastaan sotinut Englanti aloittivat heti 1945 omien miehitysalueittensa raa'an ja verisen sortamisen. Eivät natsia kummempia.
- Anonyymi
Lännen rikoksia, EI NÄISTÄ SAA PUHUA! Pitää huutaa vain Venäjän/neukkulan tekemisistäl.
- Anonyymi
Eivät länsimaat Ruandassakaan tehneet mitään- EI KUN HETKINEN!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838