tällä hetkellä siitä,kuka lykkää paksuinta palturia.
Ykkösenä on selvästi Kremlin Herr Putler,joka vapauttaa Ukrainaa uusnatsismista yrittämällä tappaa varmuuden vuoksi koko porukan.
Hyvä kakkonen on Erdogan,joka estää kahden demokratian pääsyn Natoon varmistaakseen oman valintansa Turkin yksinvaltaiseksi presidentiksi.
Kolmanneksi pyrkii Trump,joka väittää vaalitappiota voitoksi ja kehittelee vallankaappausta, jos ei nouse presidentiksi.
Tähän kivikovaan kolmikkoon tuskin ulkoa kukaan kiilaa,vaikka halukkaita tietysti on.
Ykkösenä on selvästi Kremlin Herr Putler,joka vapauttaa Ukrainaa uusnatsismista yrittämällä tappaa varmuuden vuoksi koko porukan.
Hyvä kakkonen on Erdogan,joka estää kahden demokratian pääsyn Natoon varmistaakseen oman valintansa Turkin yksinvaltaiseksi presidentiksi.
Kolmanneksi pyrkii Trump,joka väittää vaalitappiota voitoksi ja kehittelee vallankaappausta, jos ei nouse presidentiksi.
Tähän kivikovaan kolmikkoon tuskin ulkoa kukaan kiilaa,vaikka halukkaita tietysti on.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Trump on pitkällä takamatkalla, mutta levänneenä on hyvässä kirikunnossa ja vasta vertymisvaiheessa muutenkin.
Veikkaan ykköseksi aiempien kovien vetäisyjen ansiosta.
Mies väittää mm. 7 miljoonan äänen tappiota vaalivoitoksi.
Pankoon paremmaksi,kuka pystyy!
Venäjällä ja V-Venäjällä suoritus on helpompi, koska vaalitulos riippuu täysin ääntenlaskijoista, jotka ovat johdon käsissä!
Aivan. Herr Putlerhan on määrnnyt,että vaalit ovat täysin vapaat,kunhan tulos on 65 % Putlerin hyväksi.
V-Venäjällä vaalit taas ovat niin vapaat,ettei äänestäjien tarvitse käydä uurnilla,vaan hallinto hoitaa sen heidän puolestaan. Tulos on toki aina kaikille mieluinen.
Unohditte sitten KIINAN! Ja POHJOIS-KOREAN!
Niin ja tietenkin Saudi-Arabian kruununprinssi Muhammetti Bin Salaman ja Iranin suurimman k####npidennystittelin turbaanipää Khamenein. Ja Venezuelan Maduron. Ja Brasilian Bolsonaron.
Nuo ovat pelkkiä harrastelijoita tosimiesten rinnalla. Joidenkin tiedetään jopa puhuneen totta, tosin vain leikillään.
Trumppi vaan aloitti pitkän reissunsa jo niin paksulla paskalla, että siitä on vaikea laittaa pahemmaksi ja sekopäisemmäksi. Eiköhän jo tyhmä Jenkkikin tajua ettei tuollaista mielipuolta parane päästää mihinkään vastuulliseen hommaan.
Venäjän vaaleissa suurin jännitys onkin, että ehditäänkö vaalitulos julistaa ennen kuin äänestysaika loppuu vai ennen teoreettisen laskenta ajan loppumista. Tuloshan on Putinin päivän mielialan mukainen.
EihänTrump voi munata itseään puhumalla totta.
Sehän olisi katastrofi ja kannattajat katoaisivat.
Sama pätee Herr Putleriin.
Erdogan sen sijaan voi joskus puhua tottakin. Se kuvastaa tämän sympaattisen herran hersyvää huumoria.
-------EihänTrump voi munata itseään puhumalla totta.-----
Koskee kaikkia Suomenkin johtavia poliitikkoja lukuunottamatta Halla-ahoa ja Purraa.
Oletko vakavissasi sellaisten poliitikkojen kanssa, joita ei voi ottaa vakavasti?
Persuilla ei ole asiaa minkäänlaiseen hallitukseen.
Persutovat jo ulkona tulevastakin hallituksesta.
Todennäköisin vaihtoehto on nykyhallituksen jatko,jos vain kepu pystyy selittämään selvinneensä sittenkin voittajana vaalitappiostaan huolimatta.
On demokratian ja äänestäjien halveksimista, jos ovat vaalien voittajia ja ei oteta hallitukseen. Antti Rinne osoitti jo tämän jättämällä perussuomalaiset ulos hallituksesta, vaikka ero äänimäärissä oli marginaalinen demarien ja perussuomalaisten kesken.
Hallitukseen ei mennä vaalivoitolla, vaan hyväksymällä/sopimalla hallituksen muodostajan esittämän halitusohjelman ja ministerinpaikkojen jaon.
Persuilla ei ole jakoa mihinkään realistisesti ajateltavaan hallituspohjaan.
Soinin porukka oli aivan toinen,kuin nykyinen.
Lykkäät pötyä!!