Vasureidenhan piti olla ay-puolue, ja palkat on aina sovittu Suomessa työehtosopimuksissa eikä lainsäädännössä, joka tarkoittaa käytännössä myös maksimipalkkaa, koska moni yritys voi vedota silloin lainsäädäntöön, ettei tarvitse maksaa enempääkään.
Ja poliitikot ovat vääriä henkilöitä määrittelemään palkkatason, koska ovat poliitikkoja. Kyllä palkat pitää jatkossakin päättää työmarkkinaosapuolten kesken.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/927c54c9-5a28-42d8-9f91-84327b29c0c4
Ja poliitikot ovat vääriä henkilöitä määrittelemään palkkatason, koska ovat poliitikkoja. Kyllä palkat pitää jatkossakin päättää työmarkkinaosapuolten kesken.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/927c54c9-5a28-42d8-9f91-84327b29c0c4
Vastaukset 31
Vanhimmat
12 euron tuntityö tuo 2000ekk tulot joka tässä inflaatio tykissä jää ostovoiman puolesta mini tuloihin,
Kyllähän aina minipalkka on laissa määritelty !!
Älä käytä huutomerkkejä, etenkään kirjoittaessasi valheita.
Tuo 12 euroa olisi hyvä minimitaso.
No ei tosiaankaan ole. Normaalin työajan puitteessa on tienattava vähintään 3000 euroa kuukaudessa. joka on 7,5 tunnin työpäivällä jotain 18–19 euroa per tunti.
Ei tässä maassa pärjää edes sillä mutta se onkin ainoa vasurien järkevä vaatimus mutta Kela pankiksi ? voi pyhä sylvi sen jälkeen ei kukaan enää rahojaan näkisi kun Kela antaisi jonkun minimin kukaudessa käyttöön, älkää naurako mutta näinhän se menisi ja sitten tämä Kela-korvausten poisto, voi perkule kun ei sinne arvauskeskukseen pääse eikä sieltä perään soitella vaikka luvataan eli jos todella tarvitset sitä lääkäriä ja on sen verran juuri rahaa että sinne voisi mennä kun siitä saisi sen Kela-korvauksen mutta ei, nämä jäärät ajavat kuin käärmettä pyssyyn sitä toimimatonta terveyden ? hoito, hävetkööt.
Hyvinvointivaltiossa 😈🤣🤣🤣
Lakipohjaiset minimimääräykset eivät korvaa työehtosopimusten määräyksiä. Kannattaa tutustua vaikka siihen, mitä laki sanoo sairausajan palan maksamisesta. Yleensä työehtosopimuksissa palkallinen sairausloma on yli 9 päivää, mikä määrätään laissa minimiksi.
Laki määrää minimitason, joka voidaan alakohtaisissa sopimuksissa vapaasti ylittää.
Voidaan ja voidaan, mutta ei lakisääteistä minimipalkkaa ole mikään tarvis ylittää, kun palkka on kerran lakiin kirjattu. Tähän saakka palkat on määritelty työehtosopimuksissa ja niistä on neuvoteltu melkein vuosittain. Tuollainen lakiin kirjattu minimipalkka jää samalle tasolleen kuin 9 euron kulukorvaus, joka on ollut kohta 20 vuotta sama.
Kuten kerroin, niin monia muitakin työsopimuslain pykäliä on sovittu työntekijän kannalta paremmiksi nykyisissä työehtosopimuksissa.
Kuten minä kerroin, niin minimipalkkaa ei ole toistaiseksi ymmärrettävistä syistä lakiin kirjattu, eikä myöskään maksimia. Kun jotain on lakiin kirjoitettu, niin sitä voidaan pitää sitten arvona mitä käytetään. On 100-prosenttisen varmaa, ettei etenkään porvarivetoisten hallitusten aikana tuohon kiveen hakattuun minimipalkkaan tehdä edes indeksikorotusta.
Poliitikkojen ei pidä sotkeutua työmarkkinoille.
Työsopimuslain määräykset ovat enimmäkseen minimimääräyksiä. Muistaakseni irisanomisajalle on maksimiaika ja se on 6 kuukautta.
On siellä työaikalakikin, joka määrittelee kuinka paljon töitä saa teettää, vuosilomat jne.
Mutta vuosittain muuttuvia palkkoja ei lainsäädännössä ole ollut, koska ammattiliitot ovat vastustaneet palkkojen määrittelyä lainsäädännössä.
Minimipalkoista on säädetty laissa yleensä valtioissa, joissa on matala järjestäytymisaste eikä riittävää työehtosopimusturvaa.
"Voidaan ja voidaan, mutta ei lakisääteistä minimipalkkaa ole mikään tarvis ylittää, kun palkka on kerran lakiin kirjattu".
Jos minipalkka on kirjattu lakiin, ei laki kiellä ylittämästä sitä, mutta alittamasta kieltää.
Sinä voisit yhtä hyvin väittää, että kun työehtosopimuksissa on sovittu alalle minimipalkka, ei sitä ole mikään tarvis ylittää.
Miksi se siis useimmiten ylitetään, vaikka mitään tarvista ei olisi ylittää?
On jo momeen kertaan sanottu, että Suomessa on jo minimipalkat käytössä, ja niistä ovat jopa sopineet he keille palkka-asiat kuuluvat.
Poliitikkojen tehtävä ei ole päättää työmarkkinoiden palkkatasosta. Niistä neuvottelevat työmarkkinajärjestöt.
Melkoinen aivopieru kyllä vasureilta kääntyä omaa äänestäjäkuntaansa vastaan.
Et taida paskanaama ymmärtää, että jos työntekijä maksaakin vähemmän kuin TES-minimin niin työnantajalle ei ole mitään seurauksia tästä ihmiskaupasta se olisi vain sopimusrikkomus. Jos olisi laissa määrätty minimipalkat niin työnantaja rikkoisi lakia ja voitaisiin saattaa vastuisiin eli esimerkiski vankeustuomio tai mielummin poliisi ampuisi aivot seinälle siinä paikalla.
KAKSITOISTA euroa tunnissa ? Tuplasti tehdyn työn arvo. Liikaa.
12 euron tuntipalkkapakko tarkoittaa kenkää työnteeskentelijälle.
Ei noita alle 12 euron tuntipalkkoja nykyään ole kuin Postilla ja siivousalalla.
Työ itsessään on palkka. Olkoon onnellinen se jolla töitä on.
Onneksi ei ole.
Minimipalkkalaki olisi kyllä hyvä olla, Suomi onkin yksi harvoja maita joissa tälläistä ei ole. Sinänsä mielenkiintoista että Andersson on ruvennut ajamaan tätä, tainnut vihdoinkin tajuta ettei ay-liitoilla ole kykyä sopia edes näin yksinkertaista asiaa.
Saattaa tulla sinulle yllätyksenä, että ay-liitto ei osallistu lakien tekemiseen, vaan laeista päättää eduskunta. Suomessa on minimipalkat sovittu työehtosopimuksissa jo aikaisemmin. Mitään tarvetta poliitikkojen sotkeutumiselle palkkatasoon ei ole.
Aivan liian korkea minimipalkaksi. Ei jäätelönmyyjälle voi sateisena kesänä maksaa pelkästä päivystämisestä tuollaisia rahoja. Loppuu jäätelökioskin pitäminen kokonaan. Sitähän vasemmisto varmaan haluaakin? Alas siis yksityinen yrittäminen?
Matalapalkkatyö häviää sitten kokonaan suomesta.
Jäätelökioski -> jäätelöautomaatti
Grilli -> grilliautomaatti
Siivous -> siivousrobotti
Entäs yksinyrittäjä, jos palkka jää alle tuon? -> lappu luukulle
Entäs ne kelan 9e/pv hommat?
EK-porvarit yrittävät laajentaa halpatyömarkkinoita. Sairaaseen tilanteeseen on pakko reagoida lainsäädännöllä.
Aloittaja joku bf-tuilla elävä yritysloinen?
Hyvä, että sinäkin jo "heräsit". Eiköhän tämän nykyhallituksen yksi "päätavoite" ole ollut saada Suomeen halpatyövoimaa... vetoamalla suureen työvoimapulaan. Miksikö näin "epäilen"? Jos jollakin alalla on työvoimapula, sehän johtaa palkkojen hurjaan nousuun. Onko jonkun muun, kuin kansanedustajien ja ministereiden ansiot nousseet? Ok, kuuluu listalle pari pääjohtajaa. Ravintola-alalla kuulemma pula on tosi paha. Kertoisiko joku "työantaja" täällä, millaisella työsopimuksella ja palkalla hän duunareita etsii. Näin syy siihen, miksi paikalle ei ketään saada, selviää. Kyllä palkallaan pitää voida tulla toimeen hyvinvointi Suomessa.
Tuokin on liikaa persuille, tuhlaavat rahat kaljaan ja tupakkaan, niin ja tatuointeihin.
Mikä ja milloin menee pieleen, jos ihminen joutuu tekemään aikuisena töitä 12 euroa tunti?
Olisko EU:n ulkopuolelta tullut raksatyöläinen, joka tekee pimeästi? Se 12 euron nettohan on suunnilleen 18 euron brutto rehelliselle työntekijälle.
Aloittaja on tyypillinen Kokoomuksen SYÖPÄKASVAIN, jollaiset kaikki tulisi sädehoitaa pois yhteiskuntaa tuhoamasta.