Washburn 10 D kitara

el-akustinen

8

1580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmakine

      Mulla on Washburnin akustinen maastokitarana, malli on joku D10 mutta loppuja kirjaimia en muista. Mikittämätön akustinen ilman soololovea eli vois olla D10S.

      Ostin sen joskus vuonna 2000 koska se sattui olemaan halvin akustinen mitä siinä tilanteessa sattui näppeihin, olisko maksanut jotain 1100 FIM. Viidessä vuodessa on voinut tapahtua paljonkin ja D10XXX saattaa olla nykyään hyvinkin eri malli vaikka kuvassa näyttääkin samalta.

      Mutta käyttökokemuksia: Kitara on festari- ja iltanuotiokäytössä, sitä on kolhittu ja unohdeltu säiden armoille (ei nyt vesisateeseen sentään). Kaulan säädön jälkeen kesti asettua paksulle kielisetille pari kuukautta, sen jälkeen ei ole tarvinnut säätää. Pysyy vireessä ja toimii, ei rämise, Liimaukset eivät ole aukeilleet, kaula on edelleen siinä mihin tehdas sen asensi, nauhat eivät ole kuluneet merkittävästi. Varsin kestävä kapistus siis.

      Ostin kitaran joskus korvaamaan Segovia SJ-61:n joka oli 1990-luvun alussa tosi yleinen halpisakustinen (520FIM). Siitä kului nauhat loppuun, talla alkoi irrota ja lopulta se oli niin kolhuilla ettei kannattanut korjata. Mutta se oli tosi hyväsoundinen peli.

      Siihen verrattun Washburn kuullostaa lähinnä muovista rakennetulta. Kovaääninen mutta tosi eloton soundi. Joku siinä kitarassa ei toimi niinkuin haluaisin ja hain siihen ratkaisua erilaisilla kielillä onnistumatta. Sitten kun se joskus saa niin kovaa siipeensä että ei ole soittokunnossa valitsen aivan varmasti jonkin muun merkin.

    • musiikkin harrastaja

      Nykyiset mallit ovat loistoluokkaa niin ääneltään kuin laadultaankin. Kitara sopii vaativallekin soittajalle soolo- tai bändisoittimeksi. Ääni on todella laaja-alainen ja puhdas. Rakennehan on kokopuinen, joka takaa pitkän keston ja hyvät akustiset ominaisuudet. Vahvistimet ovat myös hyvälaatuisia uusissa malleissa. Tulipahan kokeiltua useita merkkejä mutta juuri tuossa Washburn D10SCE oli hinta/laatusuhde kohdallaan. Kyseistä kitaraa voi huoletta suositella vaativaankin käyttöön.

    • Kale

      Vanhemmat n.5-7 vuotta vanhat on täysin kuolleita laminoituja nuotio kitaroita. Kestavat kyllä isältä pojalle, mutta saundi on kuin muoviämpäristä.

      Tuossa uudessa mallissa näyttäis olevan Solid Pruce Top, ja jos sen saa kitaran valmistaja kuulostamaan paskalta, niin sitten pitää vaihtaa alaa.

    • miten on....

      olisko 120e paha käytettynä siisti peli mites kaulan leveys-paksuus verrattuna ibanez kitaroihin ja laatu valmistus tietty kiina

      • jep jep.

        oli näköjään aika vanhaa stoorii.


    • the best

      näköjään valittu parhaaksi kitaraksi alle 500dollairia maksaneissa kepeissä eli ei mikään paska vaan hyvä peli oikean soittajan käsissä et sillai.

    • joiona

      Aivan tautisen hyvä WB d-10

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe