Kenen tulisi voittaa karsinta ja miksi?
Oma mielipiteeni on Keira - No Business On The Dancefloor
https://www.youtube.com/watch?v=VN-DxsFrOYg
Kappale lukeutuu kahden parhaan joukkoon Kuumaa - Ylivoimanen kappaleen ohella. Kallistun Keiran suuntaan, koska Kuumaa yhtyeen kappaleessa ei kuitenkaan ole mielestäni sellaista koukkua, jotta se toimisi suomenkielellä viisuissa.
Moni saattaa miettiä jäisikö Keiran kappale muiden pop biisien varjoon? Sitä mahdollisuutta ei voi koskaan pois sulkea. Ei sitä voi mikään maa pois sulkea, jos poppia lähettää. Yhtä hyvin voisi ajatella Keiran kappaleen olevan se pop kappale, joka kerää parhaat pisteet.
Kappaleen sanoituksissa mainitaan Harry Potter. Viisuyleisössä tuskin on ihmistä, jolle Potter ei olisi tuttu. Tämä lähettää signaalin aivoille. Kuulinko oikein Harry Potterko mainittiin, aa jotain tuttua ja kuulijasta riippumatta onko se positiivista vai ei. No Harry Potter faneja on aika paljon. Lisäksi kappaleessa tarttuvana koukkuna on huiluosuus. Jos mukana liveshowssa on nokkahuilunsoittaja, voi siitä tulla samanlainen elämään jäävä ilmiö kuin Moldovan 2010 viisukappaleesta Epic Sax Guy.
Potentiaali siis on paras. Kunhan laittavat sen nokkahuilistin lavalle näyttävine koreografioineen. Tai jokin käärmeen lumous :D
Kuka euroviisuedustajaksi 2023
9
246
Vastaukset
- Anonyymi
Robin on ainakin huonoin, toivottavasti sitä ei vaan valita koska silloin ollaan viimeisiä siinä kisassa.
- Anonyymi
On niin surkeita biisejä että ihan sama, on jo mennyt kiinnostus tämän vuoden viisuihin, katsotaan sitten ensi vuonna uudestaan.
Vaikea uskoa että nämä seitsemän olivat oikeasti parhaat jotka kilpailuun lähetettiin. - Anonyymi
KEIRA ansaitsisi tulla valituksi.
- Anonyymi
Joo!
- Anonyymi
Telle ja karvapimpat ansaitsee tulla valituksi, kerrankin vapaavarsimuurarit edustamaan Suomea.
- Anonyymi
Suomelle surkea Cha Cha Cha aivan hirveä kappale
- Anonyymi
Veikkaan että paras eli Käärijä voittaa.
- Anonyymi
Minäkin pidin eniten ehdottomasti Keirasta ja Kuumaasta!!!
- Anonyymi
Kyllä oli huono taso Suomella. 10 pistettä annan ihanalle juontajalle. Bortion boysin esityksen pilasi hyppivä sätkynukke, hyppi edessä koko esityksen ajan. Bändi paljon parempi ilman sitä. Eikä nainen edes laulanut. Suomen pitäisi ottaa mallia Ruotsista. Siellä karsinnat paljon parempia, samoin laulajat. Taso on korkea ja ehdokkaita paljon enemmän. Se on hieno juhla gaala. Ei ihme että me ei pärjätä, jos taso on tätä luokkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1096963- 954461
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista494005- 513548
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1923515
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242989- 672714
- 482542
- 131934