Työnhaku on yksinäistä

Anonyymi-ap

Työnhaku on todella yksinäistä ja työnantajilta ei saa mitään palautetta hakemuksista. Sukulaiset ja lähimmäiset ystävät eivät jaksa kuunnella. Pärjäämisen ajattelu on yksilökeskeistä, että hoida hommasi. Jos tapaa entisiä työkavereita, niin he ensimmäiseksi alkavat valittamaan parisuhteista, kuinka töissä on rankkaa ja lemmikeiden kuolemista. Mitä se minulle kuuluu? Heillä on rahaa, menisivät terapiaan. Ja kenenkään matka- ja koirakuvat eivät minua kiinnosta. Joudun itse vastamaan työnhakuun liittyvistä ongelmista alusta loppuun. En kaipaa mitään sääliä tai päähän taputtelua vaan keskustelua. Jos jossain Urakurssilla on vähän aikaa jonkun kanssa juttelua, se tyssää siihen, kun kurssi loppuu ja saavat työpaikat. En yhtään ihmettele, että ihmiset kävelevät junan alle.

7

224

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten kenenkään pitäisi olla kiinnostunut sinun asioistasi, kun sinäkään et ole tippaakaan kiinnostunut muiden asioista?
      Itse varmistat sillä tavalla, että jäät yksin.

      • Anonyymi

        En jaksa aina kuunnella ihmisten murheita. On omatkin murheet.


    • Anonyymi

      Taitaa sulla olla muitakin muita murheita kuin työpaikan saanti, työ on vain yksi osa alue elämää sen jälkeen voi osallistua läheisten elämään muutenkin.

      • Anonyymi

        On muitakin murheita, mitä en pysty puhumaan ja ne ovat vaikeita käsitellä. Kyllä se tästä. Kevät tulee.


    • Anonyymi

      Ymmärrän sinua. Kaikkein kamalampia ovat naistenlehtien työuupumus-jutut. Minulla on kaksi selviytymiskeinoa. Telkkari ja netti. Siellä on mun kaverit. Kun sammuttaa, pääsee eroon.

    • Anonyymi

      Karmivaa oli, kun menin yhdelle kurssille, niin alkoi voivottelu, kun tämä alkaa niin aikaisin (klo 17), että työssäkäyvät ehdi. Itse odotin koko pitkän päivän.

    • Anonyymi

      Sitä oppii kovapintaseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe