Kokeillaanpa huvikseen kepillä jäätä mahtaisiko keneltäkään löytyä käytännön kokemusta sellaisesta, että tekee väitöskirjan yritykselle työsuhteessa? Olen alkanut miettimään voisiko tällainen vaihtoehto olla mielekkäämpi, kun jatko-opintoja tekevät kaverit yliopistolla tuskailevat miten aika ei riitä siihen itse väitöskirjatyöhön.
Tohtoriopinnot töissä
8
409
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä aiheesta olisi parempi foorumi kysyä tiedepalsta.fi, jossa niitä väitelleitäkin ihmisiä on silloin tällöin liikkeellä. Tuo siis on tiede.fi keskustelufoorumin käyttäjien perustama uusi foorumi.
https://tiedepalsta.fi/- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17737305u
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Ei pelkkä väitöskirja useinkaan riitä, jos ei ole suorittanut "tohtorikursseja".
Aika harva yritys palkkaa ketään tuntematonta tekemään pelkkää laajaa väitöskirjaa ja maksamaan tälle palkkaa vuosikausia. Yritysten hommat hoidetaan ryhmätyönä.- Anonyymi
Mä olen suorittanut luonnontieteen alalta kaikki tohtorinväitökseen liittyneet kurssit vuonna yks ja kaks. Sitten olisi pitänyt joko laatia lisuri tai alkaa kerätä väitökseen tarvittavia julkaisuita. Asunnon hankkiminen motivoi siirtymään akateemisesta maailmasta töihin teollisuuden puolelle eikä sen ohessa sitten jäänytkään aikaa opiskelulle.
Töihin saa DI tekniikan alalla uppoamaan ihan normistikin yli 40 tuntia viikossa. Jos siihen työpäivän päälle pitäisi vielä suorittaa lisukursseja ja tehdä julkaisuja niin se on aina jostakin pois. Yksinelävälle ehkä onnistuu luopumalla yöunesta tai muusta elämästä, perheellisellä voi johtaa avioeroon.
Eri asia jos työ on sellaista, että siihen muutenkin liittyy väitöskirjatasoista tutkimusta joka ei kokonaisuudessaan ole yrityksen liikesalaisuuksien varjelemiseksi julkaisukelvotonta. Silloin pitäisi löytyä työpaikan puolelta ohjaaja katsomaan homman perään...
Mutta siis. Ei ole helppoa eikä kevyttä hommaa. Ja mitä työllistymiseen tulee niin väitelleenä saatat olla osaan duuneista kelvoton kun olet liian akateeminen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mä olen suorittanut luonnontieteen alalta kaikki tohtorinväitökseen liittyneet kurssit vuonna yks ja kaks. Sitten olisi pitänyt joko laatia lisuri tai alkaa kerätä väitökseen tarvittavia julkaisuita. Asunnon hankkiminen motivoi siirtymään akateemisesta maailmasta töihin teollisuuden puolelle eikä sen ohessa sitten jäänytkään aikaa opiskelulle.
Töihin saa DI tekniikan alalla uppoamaan ihan normistikin yli 40 tuntia viikossa. Jos siihen työpäivän päälle pitäisi vielä suorittaa lisukursseja ja tehdä julkaisuja niin se on aina jostakin pois. Yksinelävälle ehkä onnistuu luopumalla yöunesta tai muusta elämästä, perheellisellä voi johtaa avioeroon.
Eri asia jos työ on sellaista, että siihen muutenkin liittyy väitöskirjatasoista tutkimusta joka ei kokonaisuudessaan ole yrityksen liikesalaisuuksien varjelemiseksi julkaisukelvotonta. Silloin pitäisi löytyä työpaikan puolelta ohjaaja katsomaan homman perään...
Mutta siis. Ei ole helppoa eikä kevyttä hommaa. Ja mitä työllistymiseen tulee niin väitelleenä saatat olla osaan duuneista kelvoton kun olet liian akateeminen.Väitöskirja on vain yksi opinnäyte. Jos sen teko ei onnistu edes ohjatusti ongelmitta, niin miksi murehtia asiaa?
Ja jos sen tekoon kuluva aika on mielestäsi pois jostakin muusta, niin sitten ei todellakan voi mitään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väitöskirja on vain yksi opinnäyte. Jos sen teko ei onnistu edes ohjatusti ongelmitta, niin miksi murehtia asiaa?
Ja jos sen tekoon kuluva aika on mielestäsi pois jostakin muusta, niin sitten ei todellakan voi mitään.Väitöskirjaan tarvittavat julkaisut onnistuvat "oman toimen ohella" silloin, kun on yliopistolla tai korkeakoululla nimellisesti opetustehtävissä mutta pääasiassa jossakin tutkimusprojektissa jatko-orjana (graduate student). Itsellenikin muutamia julkaisuita kansainvälisissä tiedelehdissä kertyi tutkimuksen kuluessa mutta eivät olleet aiheeltaan riittävän yhtenäisiä nippuväittärin rakennusaineeksi.
Teollisuuden puolella kaikessa tekemisessä on tiukempi tulosvastuu. Jokaisella on projektinsa jonne työtunnit menevät eikä työaikana opiskella tai laadita opinnäytteitä ellei asiasta ole erikseen sovittu. Työajan käyttöä seurattaessa Jiraan ei oikein voi kirjata stooriksi "pänttäsin lisukurssin matskua" kun se ei tuota firmalle tulosta.
Työajan ulkopuolella tapahtuva datan analysointi ja sen perusteella tapahtuva julkaisuiden laatiminen ja opiskelu on todellakin poissa jostakin muusta. Oman kokemukseni perusteella eniten kärsii yöuni.
Jos on rautainen itsekuri ja saa työpaikan jostakin aiheesta tarpeeksi irti julkaisuja varten JA firma katsoo tuollaisten julkaisujen olevan firman edun mukaisia niin sitten voi olla saumaa. Mutta jos opiskelun ja julkaisut joutuu tekemään täysin työajan ulkopuolella niin kyllä siinä kynttilää poltetaan molemmista päistä.
Fysiikan alan jatko-opiskelijoilla on tietty sairaalafyysikon reitti mahdollinen. Ennen sille heittäytymistä kannattaa kysyä sieltäkin että millä ajalla opinnot ja julkaisut tehdään. Vastauksena tulee että omalla ajalla tietenkin, ethän tarvitse kuin 5h yöunta...
- Anonyymi
Meillä ainakin saa varoituksen töissä, jos alkaa leikkimään lääkäriä.
- Anonyymi
Kunhan sopiva aihe ja kiinnostunut yritys löytyy, niin OK. Ihan sivutyönä harvoin onnistuu.
Pyrin järjestämää firmoissa oleville luennot pe-ilta ja la. Alani tosin on tuotantotalous: kaksi väikkäriä ohjauksessani tuli firmoille tuotekehitykseen liittyen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836490Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935392Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143745Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233387Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2003118Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat752355Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12098Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191666- 981356