Mulla on sellanen ongelma, etten ole koskaan pystynyt heti herättyäni syömään mitään..menee noin 2-3 tuntia ennen kuin alkaa nälättää. Töissä kun käyn, niin ekan kerran saatan syödä noin klo11 eteenpäin vasta. Ei vaan uppoa, ei viitsi väkisinkään alkaa syömään. Sitten kun aloitan syömisen, pyrin syömään iltaan saakka kevyesti ja kolmen tunnin välein. Pidän herkkupäivän kerran viikossa, harrastan lenkkeilyä joka toinen päivä ja syön terveellisesti muutenkin. Häiritsee vaan toi aamiainen, kun sen sanotaan olevan päivän tärkein syönti, onko teillä muilla kokemusta. En ymmärrä, miten heti aamusta voi alkaa syömään, ehkä voisin kuvitella syöväni jogurtin, mutta en énenmpää.
Aamiaisesta
ja laihdutuksesta
2309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuli mieleen että entä jos koittaisitkin olla illalla syömättä? Siis niin että aamuksi ehtisi varmasti tulla nälkä, ja aamupalakin maittaisi. Aamiainen kun kuitenkin olisi varmasti tärkeämpi kuin iltapala. En tiedä auttaisiko tällainen, itse syön nimittäin iltapalankin ja aamuisin on silti yleensä aina nälkä, enkä voisi käynnistää päivääni mitenkään ilman aamupalaa.. mutta voihan sitä kokeilla! Jos malttaa taas illalla olla syömättä... :)
Itselläni oli sama ongelma.Pakotin vain heti herättyäni itseni syömään jotain, aluksi vaikka vain jogurtin ja hedelmän, niin pian (muutamassa päivässä)elimistöni alkoi jo huutaa aamiaista.Laihdun aloitettuani aamupalan 5 kg vaikka muuten en syömistäni suuremmin tarkkaillut.Nyt syön jo puuron,leseet,raejuustoa,tuoremehua ja leipäpalan aamuisin.Ja lounasaikaan mennessä ehtii tulla jo melkoinen nälkä.. :)