Paloittelumurhaaja Markus Pönkä

arvostelee vankilan ruokia ja haluaa tilata Woltilta ja Foodorasta ruokansa. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009382084.html
18470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Niin? Mitä halusit sanoa?

Äänestä

Hän pitää gurmeeruoasta.

Äänestä
  • Eikös tuo poika ole saanut jo tarpeeksi "makkaraa" lusimassa olessaan?

    Äänestä

En ymmärrä miksi tuota loista pitää jonkun elättää ja pitää hengissä...

Äänestä

Jos sillä on omaa rahaa niin tilatkoon.

Äänestä

Tuohan on loogista. Wolt käyttää ihmiskaupan uhreja annosten toimitukseen, joten hyväksikäyttö-elementti (joka paloittelusurmaajaa miellyttää) ajatuksesta löytyy.

Äänestä

Woltilla ja Foodorassa on Pönkän gangsteri kavereita töissä ja ideana on salakuljettaa ruoan mukana ase ja työkaluja. Tämä on niin perusjuttu, että jokaisen pitäisi tajuta mistä on kysymys.

Äänestä

Sähkötuolilla olisi taas käyttöä.

Äänestä

Aika ovelaa, se on nähnyt elokuvissa että karvakäsipizzan
sisään on leivottu rautasahanterä millä on helppo
sahata kalterit poikki ja sen jälkeen kadota kuin"pieru saharaan".

Äänestä

Vankilaan ei kannata pyrkiä jo huonon ruuankin takia. Oma vika.

Äänestä

Harmi, että Suomessa ei voi antaa kuolemantuomiota. Tuo paskaläjä pitäisi hiljentää lopullisesti.

Äänestä

Moninkertainen rikollinen ja paloittelusurmaaja kokee olevansa iso herra, jotka kaikkien muiden tulee palvella.

Vaatii 15'000 euroa korvausta siitäkin että hänellä on vankilassa samanlainen sänky kuin "tavallisilla rikollisilla". Kokee että siinä hänen ihmisoikeuksiaan loukataan.

Tyypillistä on, että muiden ihmisten ihmisoikeuksista vähiten välittävät ovat tinkimättömiä omien ihmisoikeuksiensa vartijoita. Ja laajentavat ne sisältämään nöyrää VIP-palvelua.

Äänestä

Päässä viiraa niin viiraa🙄! Kyllä vaan pyöreeseen pyttyyn😬! Näitä pitäis🙃!!!

Äänestä

"– Vanki saa proteiinia Rikosseuraamuslaitoksen mukaan noin 90 grammaa vuorokaudessa, vaikka minun kokoisen liikuntaa harrastavan ihmisen proteiinin tarve on yli 200 grammaa vuorokaudessa, vanki kirjelmöi."

Oikaisu: Normaalin hieman enemmän liikkuvan päivittäinen proteiinintarve on 1 gramma per kilo. Painaako tämä Pönkä siis 200 kiloa?

Ja sitten kanta ettei vankilan ateriat olisi ravitsevia. Kyllä ne on oikeaa ravintoa kuten kuvasta näkyy

https://img.ilcdn.fi/73jUqoZR5e9S-mCGe6OvlUBN0Pk=/full-fit-in/920x0/img-s3.ilcdn.fi/e1662a7a251035e37f721dd297f5a3c407198b603763bdced380cc0a985fefbe.jpg

Äänestä

Jotain on pielessä jos tuon tyypin pillin mukaan viranomaiset tanssivat! 🤬

Äänestä

Toivottavasti Wolt kuskit räkivät Pönkän safkoihin..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

arvostelee vankilan ruokia ja haluaa tilata Woltilta ja Foodorasta ruokansa. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009382084.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu