Ksenoneista ?

Kertokaahan kokemuksia ksenonien käyttöiästä. Tullut vastaan pari tapausta, joissa sammunut n.50000 km jälkeen. Toisessa tapauksessa reilun vuoden ja toisessa reilun kahden vuoden ajojen jälkeen. On nimittäin jäänyt mielikuva, että käyttöiän pitäis olla huomattavasti pidempi. Mahdollinen takuuaika kiinnostais.
5745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla on 4 vuotta vanha auto, ja ajettu 75tkm. Alkuperäisillä ksenoneilla tässä pötkytellään vielä.

Äänestä

TM on tutkinut Xeonien kestävyyttä ja taitaa homma olla kiinni valmistajasta? Niiden pitäisi kestää ainakin satatuhatta km, mutta niinhän kaikkien osien pitäisi kestää... Tm:ssä polttimot kesti Saabissa hyvin. Valaisinteho laski muistaakseni n.30tkm matkalla yli 30%, joten jokainen tehköön yhteenvetonsa asiasta.

Ei taida takuu korvata muuta, kuin jos itse valaisimeen (missä polttimo on kiinni) tulee vika? Polttimo on kyllä kallis, joten ainakin käytettyä autoa Xeoneilla ostavan kannattaa varautua rahan menoon? Itse aikoinaan pohdin autoa vaihtaessani, että vaihtaessani polttimot kerran vuodessa on valoteho on aina hyvä halogeeneillakin. Kustannusmielessä säästää aikas paljon, sillä Xeon polttimoita ei raski kovin helposti uusia vain sen vuoksi, että teho on laskenut ja näin tulee sitten ajaneeksi neljäkin vuotta valotehon hiipuessa tyyliin "kyllä näillä vielä pärjää"...?

Äänestä
  • sama tekniikan maailman testi otti kantaa seuraavaan: autoissa oleva ajovaloautomatiikka "kuluttaa" xenon-polttimoita turhaan, koska polttimoiden sytytyskertoja tulee aina kaksi kun auto käynnistetään..ja nimenomaan nämä sytytykset ovat niitä jotka "syövät" polttimoita. tämä johtunee siitä, että polttimoille ohjataan korkeaa jännitettä syttymisvaiheessa valokaaren synnyttämiseksi. hyvä keino onkin kääntää valokytkimestä parkit päälle ennen starttausta, ja vasta käynnistämisen jälkeen laittaa valokytkimen oikeaan asentoon. tällä tavalla pidennät xenon-polttimoiden käyttöikää huomattavasti...

    Äänestä

Totta on että ksenon (xenon) valot heikkenevät.
Vaihdoin polttimot vähän yli sadantuhannen kohdalla. Osramin lamput maksoivat 168 € kappale.

Tuntui tosi pahalta aluksi, mutta voin sanoa valotehosta oli kadonnut vähintään 60-70 %.
Jos haluaa kokeilla niin vaihda ensin vain toinen.

Kaasuvalot heikkenevät niin hitaasti, että silmä ehtii tottua siihen, ja lisäksi harvoin menevät rikki laakista samalla tavalla kuin esim. H4 lamput
Pari kertaa olen huomannut, että jompikumpi lamppu ei syttynyt heti,tai ei ollenkaan ennenkuin kääntää virrat pois valokatkaisimen kautta.

Kuitenkaan en jatkossa tule enään hankkimaan autoa jossa ei ole kaasuvaloja niin suuri hyöty niistä on.

Vielä lopuksi pari faktaa ksenoneista.

Valo ei ole sinistä tai vihertävää kuljettajan silmistä katsottuna, vaan kirkkaan valkoista.

Se ei häikäise vastaantulijaa sen enempää kuin H4 jos suuntaa katseen sinne mihin kuuluukin.

Polttimojen vaihto itse on kohtuullisen kova homma. Riippuu varmaankin myös automerkistä.

Älä tee remppaa ulkosalla, varaa aikaa ja hyvät työkalut.
Polttimot on vaikeassa paikassa kotelojen takana.
Lampun kantaosa on suhteessa lampun runkoon aika heiveröinen, joten vaara rikkoa lamppu on suuri.

Todennäköisesti tarvitset myös pienellä kärjellä olevan torx avaimen.


( nimimerkki "eesau" ei taida tietää aiheesta ksenonin syttyminen / virrankulku /sammuminen paljoakaan, mutta hauska teoria kuitenkin )

Äänestä
  • Tarkoitin kommentilla "eesau ei taida tietää"
    sitä, että auton käynnistämisellä "parkkivalot päällä" ei ole mitään yhteyttä polttimojen kulumiseen.

    Ajovalon sytytys toimii viiveellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias kirjoitti:

Kertokaahan kokemuksia ksenonien käyttöiästä. Tullut vastaan pari tapausta, joissa sammunut n.50000 km jälkeen. Toisessa tapauksessa reilun vuoden ja toisessa reilun kahden vuoden ajojen jälkeen. On nimittäin jäänyt mielikuva, että käyttöiän pitäis olla huomattavasti pidempi. Mahdollinen takuuaika kiinnostais.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu