Kyllä työ kohta maistuu...

...kun tarpeeksi kauan totuttelee siihen 16€/pv. Toivottavasti työsulku kestää yli kesän... Ennemmin paperiliitolta loppuu rahat kuin työnantajalla. Niillähän tehtaat porskuttavat ulkomailla lisää rahaa.

Kyllä se paperitollokin sitten oppi tekemään nöyränä renkinä isännille töitä kun alkaa nälkä vaivaamaan.

Kaikkea hyvää isännille!
10789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

se on kuule niin että,toivo vain että ei kestä kun vähän aikaa! muuten tässä on kontallaan kaikki suomen duunarit! koska muut liitot tulee tukemaan meitä kohta! se alkaa ehkä ensiviikolla se mukaan tulo että kiitos jo etukäteen! tv:paperiduunari

Äänestä
  • metalliliitto ei tue teitä koskaan

    Äänestä

  • joo kirjoitti:

    metalliliitto ei tue teitä koskaan

    eihän selkärangaton mittään voi tukea!! sehän tarvii ite sitä tukea!!!

    Äänestä

maistuu.Et kai luule,että toimettomana tarvitsee olla.Ja niistä ulkomaan tehtaista sulla ei näytä olevan hajuakaan.Ei kai työnantajalta raha lopu,mutta osakkeenomistajilta voi mennä usko.Sitten voitkin kiitellä TA:n edustajia hyvästä työstä.Niitä osakkeita saa halvalla loppukesästä.On se mukavaa pyyhkiä perseensä UPM:n osakkeisiin.Ne on halvempia kuin nokialainen WC-paperi.

Äänestä
  • kyllä isot firmat aina pärjää :-). Lakkoile sinä vaan...
    Lueppa vaikka päivän hesari niin näet missä sellu keitetään tulevaisuudessa....

    Äänestä

  • En nyt ole tarkistanut viimeisiä osakekursseja, mutta kaikkien lakon kohteina olevien yhtiöiden osakekurssit nousivat lakon toisena päivänä, eli silloin kun TA ilmoitti pidentävänsä työsulkua, joten kai osakkeenomistajilla on aihetta juhlia.

    Äänestä

Eihän paperiliitolla ole lakkokassaa kuin reilu 100Me, joten ei se heti lopu.

Äänestä
  • liitolta. Suomen Paperiliitto on luultavasti maailman rikkain ammattiliitto. On meinaa rahaa ja voimaa takana, että jos ei sopu synny niin sitten taipuu ministerit.

    Äänestä

  • Ja se vähenee jatkuvasti tuolla summalla. Ja voi olla, että se pääoma on sijoitettu johonkin, eikä siitä saakaan sitä kuin odotetaan, varsinkin kun kaikki tietää, että myy pakosta. Näin yleensä käy markkinoilla. Teillehän on tulossa myös jäsenmaksujen nosto varmuudella.
    Mistä näkisi tuon tarkan luvun lakkokassan varoista, vai onko se vaan propagandaa?

    Äänestä

  • rahat kirjoitti:

    liitolta. Suomen Paperiliitto on luultavasti maailman rikkain ammattiliitto. On meinaa rahaa ja voimaa takana, että jos ei sopu synny niin sitten taipuu ministerit.

    ei hallituksella ole valtuuksia puuttua tilanteeseen. Kalliomäki on moneen kertaan ilmoittanut, että lakko-oikeuteen ei puututa. Jos hallitus puuttuu sulkuun, niin silloin puututaan myös lakko-oikeuteen ja se onkin sitten huomattavasti pahempi asia kuin työnantajan sulku.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Varjo kirjoitti:

...kun tarpeeksi kauan totuttelee siihen 16€/pv. Toivottavasti työsulku kestää yli kesän... Ennemmin paperiliitolta loppuu rahat kuin työnantajalla. Niillähän tehtaat porskuttavat ulkomailla lisää rahaa.

Kyllä se paperitollokin sitten oppi tekemään nöyränä renkinä isännille töitä kun alkaa nälkä vaivaamaan.

Kaikkea hyvää isännille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu