Määräaikainen työsuhde 16.3. -22.5.05. Saanko 35 h säännön perusteella jotain toukokuulta. Olen pitänyt 2 lomapäivää toukokuun alussa ja en 14 p säännön perusteella saa lomapäiviä toukokuulta.
35 h sääntö
Pandolo
1593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Täysi lomanmääräytymiskuukausi
Täytenä lomanmääräytymiskuukautena pidetään kalenterikuukautta, jolloin työntekijälle on kertynyt vähintään 14 työssäolopäivää tai 7 §:n 1 ja 2 momentissa tarkoitettua työssäolon veroista päivää.
Jos työntekijä on sopimuksen mukaisesti työssä niin harvoina päivinä, että hänelle ei tästä syystä kerry ainoatakaan 14 työssäolopäivää sisältävää kalenterikuukautta tai vain osa kalenterikuukausista sisältää 14 työssäolopäivää, täydeksi lomanmääräytymiskuukaudeksi katsotaan sellainen kalenterikuukausi, jonka aikana työntekijälle on kertynyt vähintään 35 työtuntia tai 7 §:ssä tarkoitettua työssäolon veroista tuntia.
Ihme että olet saannut lomapäiviä, yleensä kun työnantajat tykkäävät maksaa noita lomakorvauksia.
Mun mielestä maaliskuu 2päivää, edellyttäen , että tunnit täyttyy, huhtikuu ja toukokuu samoin. Eli yhteensä 6pv