Sama palkka

minä

Auttakaa. Veropörssi kertoo, että samaa työtä tekevä kaveri saa parempaa palkkaa. Molemmilla sama koulutus. Kaveri 5 vuotta vanhempi ja aikaisempi työkokemus näyttää hienommalta. Nykyiset tehtävät aivan samanlaisia. Toiseksi en jää osaamisessa. Kerroin pomolle, että tiedän tilanteen. Sain 200 euron korotuksen, minulla palkka nyt 2 200 ja tällä toisella 3 100. Perustelut oli, että kaverin siirtyessä talon sisällä palkka pysynyt. Mitä teen. Voiko tähän jotenkin puuttua, laitonta? Ainakin vie työmotivaation. Palkankorotusta ei enempää luvattu, todettiin vaan, että toisella on "liian hyvä palkka"

7

5624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tmn

      Veropörssi ei kerro kenenkään palkkaa vaan verotettavan tulon/vuosi.

    • verop

      Kuten aiempi vastauskin kertoi, niin eihän tuo veropörssi kerro kuin ansiotulon, pääomatulon sekä omaisuuden. Työkaverillasi voi olla myös muita tulonlähteitä, joista hänelle maksetaan ansiotuloon rinnastettavaa palkkaa.

      Toisekseen, mistä voit olla 100%:n varma, että kyseinen henkilö on juuri työkaverisi, sillä samalla alueellahan voi asua useita samanniminisiä henkilöitä?

      Ja vielä lopuksi. Ei kaikissa firmoissa makseta samasta työstä samaa palkkaa, vaikka koulutus olisikin sama. Jos työkaverillasi on parempi työhistoria ja hänet on esim. palkattu "korkean buumin" aikaan tai hän on voinut neuvotella paremman työsopimuksen, niin tottahan hänen palkka voi olla parempi kuin mitä sinulla. Kaikki vaikuttaa kaikkeen :)

      • :))

        Juu, mutta huomattava ero palkoissa ei ole millään selityksellä perusteltavissa mikäli on kyse samasta työstä. Lakikin jo sanoo ettei työntekijöitä saa asettaa eriarvoiseen asemaan eli syrjiä. Yleistä on että monissa firmoissa harrastetaan tällaista palkkasyrjintää ja toivotaan ettei työntekijät keskustelisi keskenään palkoistaan. Seurauksenahan olisi pelkkää riitaa, potkuja ja pahaa mieltä.


    • kokemusta

      Kuulutko liittoon? Ota ihmeessä yhteyttä sinne. Oletteko samaa sukupuolta? Sattuupa olemaan hieman omakohtaista kokemusta asiasta. Tuota kutsutaan palkkasyrjinnäksi ja asialle on tehtävissä jotakin, kunhan vain "todisteet" ovat riittävät (esim. jos teillä on kirjalliset työtehtäväkuvaukset tmss.) Laissa sanotaan ettei ketään saa kohdella eri arvoisesti oli sitten kyseessä palkka tai muu työsuhteeseen kuuluva asia. Työnantajalla pitää olla todella painavat syyt miksi palkkaero on suuri. Ei riitä, että on siirrytty talon sisällä vanhalla palkalla, otettu työhön "korkean suhdanteen aikana" tms. nuo ovat puppua, sillä samasta työstä on maksettava melko sama palkka ja siihen ei kovin heppoiset työnantajan selittelyt auta.
      Itselläni asia vielä avoin. Asianajaja selvittelee miten edetään. Näyttää siltä että oikeuteen mennään jos ei sopua synny ja mikäli niin haluan (työnantaja ei suostu näillä näkymin korjaamaan palkkaeroa).

      Voit vielä käydä verotoimistossa tarkistamassa tämän kaverin ansiotiedot, jos satut tietämään onko hänellä sivutuloja tms. niin sitten on tietty vaikeampi arvioida hänen suorat palkkatulonsa tästä samasta työstä.
      (Kyllä siellä veropörssissä ainakin minun tuttujeni palkat ovat 99% laskettavissa ja pitävät paikkansa.)

      Onnea matkaan ja voin vain sanoa, että helppoa ei tule olemaan ja hankalan ihmisen maineen varmaankin saat, kun yrität saada itsellesi oikeutta. Kokemusta on!

      • sama tilanne

        Vaikka keskustelusta on jo pitkä aika olisin kysynyt nimimerkiltä tuttu juttu, miten asia eteni menikö oikeuteen ja mikä oli lopputulos?Itsellä asia lähtee varmaankin menemään samaa rataa.


      • miesorja.
        sama tilanne kirjoitti:

        Vaikka keskustelusta on jo pitkä aika olisin kysynyt nimimerkiltä tuttu juttu, miten asia eteni menikö oikeuteen ja mikä oli lopputulos?Itsellä asia lähtee varmaankin menemään samaa rataa.

        Liityin juuri ammattiliittoon, ja työpaikallamme on liittoon kuuluva luottamusmies. Osastollamme palkkahaitari 500 euroa/kk, ja kuulun alimpaan päähän vaikka olen tehnyt tulosta, nopeasti, enkä ole lörpöttelijä käytävillä. Ja ei, en ole nainen, vaan mies naisvaltaisella alalla!

        Voiko liitto/luottamusmies vaikuttaa mukamas palkkaepätasa-arvoon? Mikä on toimintamahdollisuus? Luulisi, ettei talomme johto niin vaan luottamusmiehen painostukseen taipuisi? Ja mikä on mahdollisuus viedä asiaa oikeuteen, liiton kauttako?


      • Jaska492
        miesorja. kirjoitti:

        Liityin juuri ammattiliittoon, ja työpaikallamme on liittoon kuuluva luottamusmies. Osastollamme palkkahaitari 500 euroa/kk, ja kuulun alimpaan päähän vaikka olen tehnyt tulosta, nopeasti, enkä ole lörpöttelijä käytävillä. Ja ei, en ole nainen, vaan mies naisvaltaisella alalla!

        Voiko liitto/luottamusmies vaikuttaa mukamas palkkaepätasa-arvoon? Mikä on toimintamahdollisuus? Luulisi, ettei talomme johto niin vaan luottamusmiehen painostukseen taipuisi? Ja mikä on mahdollisuus viedä asiaa oikeuteen, liiton kauttako?

        Paras palkkahaitari ollut missä olen ollut atk-töissä asiantuntija/tuki noin 2000€/kk. Eli joku saa 2000€ ja paras 4000€/kk samoista töistä.
        SYY: koska on talon sisällä siirtyneitä toisiin töihin ja on ns.takuupalkka. sitten porukat lähtee pois kuten itse olen tehnyt jo 4 firmasta koska tympiihän se kun joku vetää puolet enemmän ja vielä ei tajua mistään mitään vaan siirretty ns.muista töistä aina atk-puolen hommiin.

        näin se vaan tämä työelämä menee ja loppua ei näy


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3240
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1972
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1940
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      83
      1837
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1532
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1448
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1366
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1329
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1242
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1178
    Aihe