Tarkennettua tietoa työttömistä ??

Nyt mediaa kuunnellessa syntyy käsitys että kamala työvoimapula on liki kaikilla aloilla mutta milloin viimeksi vaikkapa Työministeriö on viimeksi julkaissut ammattikohtaisia tietoja työttömistä ?
Siitä on kohta 10 vuotta kun muistaakseni Iltasanomat julkaisi sekavan listauksen ammattikohtaisista työttömien määristä!!!
Eli tarkemmat tiedot eri alojen työttömien todellisista määristä on valtion salaisuus, miksi ??
8126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siksi, koska se ei ole totta. Minun töissäni on ainakin 100 hakijaa. Hoitoalallakin pulaa on lähinnä vanhuspuolella ja kotihoidossa.

Äänestä

Työttömyys yleisintä rakennusalalla

Teollisuuden työttömyyskassan jäsenistä 33 % oli työttömänä vuonna 2021. Lääkärien työttömyyskassan jäsenistä työttömiä oli vuoden aikana 1 %.

Kaikkien kassojen jäsenistä 17 % oli vuoden 2021 aikana työttömänä.

https://www.tyj.fi/tilastot/#saajat

Tuossa tilasto, millä alalla on eniten työttömiä. Julkaistaan joka kuukausi.

Äänestä

Juu, satoja hakijoita aina yhteen työpaikkaan.

Äänestä

"Tuossa tilasto, millä alalla on eniten työttömiä. Julkaistaan joka kuukausi."

Kyseisellä sivulle ei ole mitään tietoa työttömistä vaan ansiopäivärahan saajista ja sehän on eri asia !!!!

Äänestä

Työministeriössä on huutava työvoimapula tilastojen julkaisijoista.

Äänestä

Ilmeisesti tuo on demareiden tapa ilmoittaa työttömien määrä eli työttömät = ansiosidonnaisen saajat !!

Äänestä

Koko "työvoimapula" hokema on aikamme suurin kusetus. Työnantajien masinoima typerä muotisana joka käänteessä nykyään, poliitikko joka käyttää tätä termiä on valehtelija ja väärän tiedon levittäjä eli paskanjauhaja.

Äänestä

Vihreät ehdottaa keinoksi työssaoppimista. Luulevat, että kortistossa olevat ilman ammattia! Kun ei haluta panostaa. Kannattaisi nyt myöntää vaan, että korkeakoulutetteja pitää alkaa kouluttaa vauhdilla. Monet työpaikat yhdistäneet työnkuvia. Yksi ihminen hoitaa sen minkä ennen neljä ihmistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt mediaa kuunnellessa syntyy käsitys että kamala työvoimapula on liki kaikilla aloilla mutta milloin viimeksi vaikkapa Työministeriö on viimeksi julkaissut ammattikohtaisia tietoja työttömistä ?
Siitä on kohta 10 vuotta kun muistaakseni Iltasanomat julkaisi sekavan listauksen ammattikohtaisista työttömien määristä!!!
Eli tarkemmat tiedot eri alojen työttömien todellisista määristä on valtion salaisuus, miksi ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu