Raithin mukaan kaikki BMW:n tulevat täyssähköautot tulevat kestämään ainakin 15 vuotta. Sen hän kuitenkin myöntää, että 15 vuoden jälkeen akut menettävät tehostaan noin 30 prosenttia.”
Ja siinä se tuli. Sähköautot ovat lyhytikäisempiä. Laadukkaalle polttomoottoriautolle edes 25 vuoden käyttöikä ei ole harvinaista etenkään Suomessa, jossa autot ovat kalliita ja suuri osa kansasta köyhää. Lisäksi vanhakin polttomoottoriauto kulkee tankillisella jokseenkin yhtä pitkälle kuin uutena,joten se palvelee omistajaansa käytettynäkin aivan mainiosti. Sen sijaan täyssähköauto, jonka todellinen range uutenakaan ei ole ollut pitkä, on jo 15-vuotiaana 30% kapasiteetistaan menettäneenä muuttunut moneen sellaiseen käyttöön kelpaamattomaksi, mihin siitä vielä uutena oli. Tämän olemme jo saaneet käytännössä nähdä, vaikkei tuon ikäisiä sähköautoja vielä paljon markkinoilla olekaan.
Eli siis sähköauton käytettävyys myös huononee iän myötä paljon selvemmin kuin polttomoottoriauton. Kestävää kehitystä?
Ja siinä se tuli. Sähköautot ovat lyhytikäisempiä. Laadukkaalle polttomoottoriautolle edes 25 vuoden käyttöikä ei ole harvinaista etenkään Suomessa, jossa autot ovat kalliita ja suuri osa kansasta köyhää. Lisäksi vanhakin polttomoottoriauto kulkee tankillisella jokseenkin yhtä pitkälle kuin uutena,joten se palvelee omistajaansa käytettynäkin aivan mainiosti. Sen sijaan täyssähköauto, jonka todellinen range uutenakaan ei ole ollut pitkä, on jo 15-vuotiaana 30% kapasiteetistaan menettäneenä muuttunut moneen sellaiseen käyttöön kelpaamattomaksi, mihin siitä vielä uutena oli. Tämän olemme jo saaneet käytännössä nähdä, vaikkei tuon ikäisiä sähköautoja vielä paljon markkinoilla olekaan.
Eli siis sähköauton käytettävyys myös huononee iän myötä paljon selvemmin kuin polttomoottoriauton. Kestävää kehitystä?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Alku koostuu moduleista mitkä ovat vaihdettavissa
On ja huollot kestää kun ei ole osaajia korjaukseen....
Onanoit 5+ vuotta vanhalla uutisella jonka otsikko on:
"BMW-pomo uskoo: ”Sähköauton akku kestää yhtä pitkään kuin itse auto”
BMW kertoo, että sen sähköautojen käyttöikä tule olemaan sama kuin polttomoottoriautoilla, vaikka elinkaarensa lopussa akut hiukan menettävätkin tehoaan."
Entä sitten? Viidessä vuodessa mikään ei ole muuttunut.
Tietysti akku kestää yhtä pitkään kuin auto, jos auto tehdään sellaiseksi ettei se kestä akkua pidempään.
Kyse on myös siitä, että tuossakin myönnetään että akku kyllä ”kestää” viisitoista vuotta, mutta ei se silloin enää kunnossa ole, ja auton käytettävyys on oleellisesti heikentynyt.
Meitä olosuhteiden pakosta vanhoilla käytetyillä ajavia on varsin paljon, mistä Suomen autokannan keski-ikä ja -hinta selvästi kielii, joten lienee täysin ymmärrettävää että tämäkin asia kiinnostaa.
Mites me olemme sen käytännössä nähneet vaikka ainuttakaan kunnollista 15v sähkistä ei ole vielä nähty?
”Mites me olemme sen käytännössä nähneet vaikka ainuttakaan kunnollista 15v sähkistä ei ole vielä nähty?”
Ihan sillä että 10-12 vuotiaita alkaa jo markkinoilla muutamia olemaan ja jo niissä on pääsääntöisesti huonokuntoiseksi menneitä akkuja. Ei ne ajan kuluessa siitä parane.
10-12 vuotiaat sähkikset on vanhoja alunperinkin täysin paskalla rangella varustettuja leaffeja.
Entä sitten? Ne nyt joka tapauksessa ovat ainoita sähköautoja joihin tavisduunarilla on varaa. Kun menee Nettiautoon ja pistää hakuun käyttövoimaksi sähkö ja hintaluokaksi alle kymppitonnin, niin siinä ne vaihtoehdot näkyvät. Kannattaa muistaa, että Autoliiton mukaan suomalaiset ajavat keskimäärin 3600€ hintaisella ja keskimäärin 13 vuotta vanhalla autolla. Ne eivät tule olemaan sähköautoja vielä ainakaan kymmeneen vuoteen, josko koskaan.
Kertakäyttö auto... Ei köyhän pidettävä.. Norjassa homma toimii kun siellä on äveriästä väkeä... Suomen köyhien kannattaa pysyä kaukana sähkökotteroista.
15 vuoden akut ovat halpaa kuin saippua. Akuston vaihtoon erikoistuneita figmoja syntyy kuin sieniä sateella koska jatkuvaa kallista huoltoa tarvitsevuen polttisten määrä putoaa koko ajan.
Akun vaihto on samanhintainen operaatio vuonna 2040 kun kuin jakohihnan vaihto pn nyt.
Typo
15 vuoden päästä akut ovat halpaa kuin saippua.
”15 vuoden päästä akut ovat halpaa kuin saippua.”
Miten muka, kun niihin tarvittavien raaka-aineiden hinta on viime vuosien ajan ollut nousussa? Kuten kaikkien metallien yleensäkin.
Siomen väestön keskipiste valuu etelään päin joka vuosi. Nyt se on suurinppitein Hyvinkään tasolla.
Se tarkoittaa sitä että valtaosalle suomalaisista tuo 30% alentunut range riittää useampien päivien ajoon. Kyllä niille ottaja löytyy
Ei ne romuksi mene.
Ja tuolla etelässä, pääkaupunkiseudulla asuu varakkaampaa väkeä, jotka ostavat uusia autoja. Sen sijaan vanhin autokanta on siellä, missä välimatkat ovat pitkiä. Sinne ne käytetyt menevät, ja sehän ei tässä yhtälössä toimi mitenkään hyvin.
Saat siellä Alivieskan Peräjärvellä ostella 1000 euron 20v vanhoja polttisromuja vielä vuonna 2055.
Tosin siihen mennessä lienet jo kukkamultaa.
Tuosta olenkin ollut huolestunut. Sähköautojen myötä auton käyttöikä puolittuu mutta auton valmistukseen sitoutununt hiilijalanjälki kaksinkertaistuu. Hieno asia tietenkin autoteollisuudelle, mutta ei kasvihuoneilmiötä saada taittumaan tällaisella viherpesulla.
Minua hävettäisi ajaa uudella sähköautolla.
Kyllä toimii ja hyvin toimiikin. Kun nyt kuotenkin puhutaan siitä kuinka pitkään sähköautot ovat liikenteessä eikä siitä löytyykö peräkylien porukoille edullisia pitkän rangen sähköautoja.
Ruuhkasuomessa on lukumääräisti eniten varakkaita mutta myös eniten vähävaraisia ihmisiä. Se on aivan perus tilstotiedettä.
Ruuhkasuomesta löytyy aivan varmadti ostajat kaikille 15 vuotta vanhoille sähköautoille vaikka niillä ei pääsisi kuin 150km yhdellä öatauksella. Ei takuuvarmasti yhtään sähköautoa paalata 15 vuoden iässä siitä syystä ettei sille enää löytyisi ostajaa.
Täysin absurdi ajatus.
Tuo 150 km toteutuu sekin vain kesäkelissä ja 50km/h körötellen, talvella ja normaalissa matka-ajossa hyvä jos puolet tuosta pääsee.
Lisäksi tämä, että mitä halvempi auto, sen pienempi akku. Sähköautoissahan hinta muodostuu pääasiassa akuista. Ja mitä pienempi akku, sitä useammin pitää ladata ja sitä lyhytikäisempi se on, kun lataussyklit tulee täyteen nopeammin. Eli siis sähköautoissa on polttomoottoriautoja selvemmin nähtävissä se, että halvemmat autot ovat automaattisesti myös lyhytikäisempiä. Joku hurjan kallis ökysähkis voi kestää käyttökelpoisena ehkä sen 15 vuotta, mutta halvat kansanmallit vain puolet siitä.
No, koskapa maailma olisi köyhälle reilu ollut.
Viidentoistavuoden päästä akkuja tehdään levistä, materiaali on lähes ilmaista. PS lukekaa myös muita lähteitä kuin Suoli24 kanavaa.
Sähköauto keskustelussa unhoittuu, että akkuteknologia on vielä kehityksessä.
Ja nykyiset litium akut ovat vanhetessaan vaarallisia. Lisänä on kolarit, yms. Palo- ja räjähdysvaara on ....
https://youtu.be/_J_Qt8RQpao
15 vuoden päästä akut ovat edullisia vaihtaa joten ei ole ongelma,suurin ongelma tulee siitä mihin sijoittaa rahat mitkä säästää polttoainekuluissa
Ei sekään ole ongelma, ne menee tietysti sähköautojen suurempiin vakuutuksiin ja paljon kalliimpiin korjauksiin, joita ei enää voi tehdä itse vaan kaikkeen tarvitaan etikoiskoulutettu ammattihenkilö ja merkkikorjaamon erikoislaitteet
Ei nuo aukut muutenkaan ole ikuisia, kaverin autossa viidenvuoden ikäisessä joutui korjaamaan aukkuja.... No onneksi meni takuuseen..