Vinkkejä lahjasta saidalle kaverille?

Anonyymi-ap

Koska saan aina itse sellaisia lahjoja, joiden antamisessa on tarkkaan mietitty, ettei vaan liian kallista lahjoiteta, niin kysyn vinkkejä vastalahjan hankintaan, mitä olisi sellaisia oikein halpoja lahjoja?

5

371

Äänestä

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sellainen lahja, mistä ei jää mitään pysyvää muistoksi, vaikkapa suklaalevy tai leikkokukkaset, jotka sitten kuihtuu kuitenkin, eikä siis "jää" mitään.

    • Anonyymi

      Halvasta en osaa sanoa, mutta voisit antaa lahjaksi vaikka Charles Dickensin "Saiturin joulun". Tässä klassikkotarinassa katkeroitunut ylimielinen kitupiikki Ebenezer Scrooge oppii, mitä on välittäminen, jakaminen ja toisten ihmisten kunnioittaminen. Tai Raamatun, jossa käsitellään samoja aiheita. Ja paljon muita oleellisia aiheita.

    • Anonyymi

      >> saan aina itse sellaisia lahjoja, joiden antamisessa on tarkkaan mietitty, ettei vaan liian kallista lahjoiteta <<

      Kannattaa muistaa, että ihmisillä voi olla toimeentulo-ongelmiakin. Ja arvostus lahjojen suhteen voi olla eri sinulla ja ystävälläsi. Joten ei ehkä kannata ottaa asiaa niin henkilökohtaisesti, kuten siten, ettei ystäväsi haluaisi satsata sinuun. Voi olla, ettei hän halua satsata lahjoihin ylipäänsä ja muihinkaan ihmisiiin.

      Minä ja puolisoni olemme noudattaneet lahjanostamattomuuspäätöstä. Teimme päätöksen, koska minusta aikuisena lahjojen saaminen on lähinnä noloa. Ja koska se vaatii ainaista miettimistä, mitä hankkia toiselle. Lahjan sijaan olemme esim. vain syöneet ulkona yms. Ehkä sinäkin voisit ehdottaa, että lopetatte lahjojen ostamisen kokonaan ja sen sijaan teette jotain yhdessä. Sano, että sinulla on jo niin paljon kaikkea, ettei sinulle kannata mitään ostaa ja ehdota sitten uutta käytäntöä.

      Jos kuitenkin haluat välttämättä jotain halpaa ostaa, niin ei kai siinä nyt ole mitään erikoista keksimistä. Halpaahan on myynnissä joka puolella.

    • Anonyymi

      Kalliiden lahjojen sijasta lahjoittamalla omaa aikaansa toiselle, on paljon arvokkaampaa.
      Krääsää on joka paikka pullollaan, kohta me hukutaan siihen! Kun taas seura ja yhdessä tekeminen jättää hyvät muistot ja hyvän mielen. ( esim. yhteinen lukuhetki, kokkaaminen, kävelylenkki rupatellen samalla jne)

    • Anonyymi

      Hyvä lahja on sellainen joka antaa hyvää fiilistä lahjan saajalle.
      Ei kannata alkaa olemaan saita.
      Hyvä lahja maksaa ellet ole tehnyt sitä itse
      käsityönä ja käyttänyt siihen aikaa ja keskittymistä
      ja laadukkaita materiaaleja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe