Sähköautojen myynti romahti Norjassa

Tammikuussa rekisteröityjen sähköautojen osuus oli 63.5 % kun vuosi sitten se oli 83.7 %.
1168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tähän on yksinkertainen syy. Sähköautojen verotusta nostettiin Norjassa hieman vuodenvaihteessa, joten kaikki pyrkivät ostamaan sähköauton ennen verotuksen muuttumista. Sen takia joulukuussa Norjassa myytiin peräti 37 000 täyssähköautoa, mikä oli ylivoimainen ennätys. Ja sen takia tammikuussa oli myös vähän myytäviä sähköautoja.

Parin kuukauden päästä luvut ovat taas ennallaan.

Äänestä

Kyllähän komeassa, muta tällä alueella ristiriitojen Norjassa kelpaa kun patteriauton hankinnalle saa ruhtinaallisia tukirahoja maan mittavista öljytulojen rikkauksista.

Äänestä
  • Ei sille mitään tukirahoja olla maksettu vaan sähköautot ovat tähän asti olleet Norjassa arvonlisäverottomia.

    Äänestä

Kaikkien autojen myynti romahti.

Joulukuussa
bensiiniautoja 2503
dieselautoja 987

Tammikuussa
bensiiniautoja 36
dieselautoja 142

Äänestä
  • Tuo taulukko on todella outo. Eihän kukaan osta uutta autoa joulukuussa, koska 1.1. seuraavana vuonna, se on jo vuoden vanha. Norjassakin patteriautot ovat Oslon seudulla, ei niillä pohjoisessa ajella.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Tuo taulukko on todella outo. Eihän kukaan osta uutta autoa joulukuussa, koska 1.1. seuraavana vuonna, se on jo vuoden vanha. Norjassakin patteriautot ovat Oslon seudulla, ei niillä pohjoisessa ajella.

    Next-level idiotismia.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Tuo taulukko on todella outo. Eihän kukaan osta uutta autoa joulukuussa, koska 1.1. seuraavana vuonna, se on jo vuoden vanha. Norjassakin patteriautot ovat Oslon seudulla, ei niillä pohjoisessa ajella.

    Ei taida kuin Tojotan ostavat huru-ukot ajatella noin, että joulukuussa ostettu auto olisi tammikuussa vuoden vanha.

    Äänestä

Samalla tapaa tulee käymään myös Suomessa. Tänne on kohta myyty niille patteriautot, jotka patteriauton halusivat. Jotkut povaavat, että polttisten hinnat laskevat, sekään tieto ei pidä paikkaansa. Ainoastaan niiden on laskenut, jotka vaihdettiin patteriautoon. Nyt kun EU suuressa typeryydessään esittää, että UUSIEN polttisten myynti loppuisi 2035 joissakin EU maissa, ja vain EU maissa, tarkoittaa se sitä, että käytettyjen, varsinkin vähän (alle 200 000km vastaavilla km patteriautot ovat jo paalissa) ajettujen hinnat nousevat suuren kysynnän vuoksi.

Äänestä
  • Kuten itse kirjoitin jo aiemmin täällä niin tässä oli kyse vuodenvaihteessa tulleesta veromuutoksesta. Norjassa tehtiin kaikkien aikojen ennätys joulukuussa, koska kaikki halusi auton ennen vuodenvaihdetta. Ja siksi tammikuussa ei ollut enää korkeat myynnit.

    Helmikuussa on jo tähän mennessä kaksi kertaa enemmän täyssähköautoja kuin tammikuussa (Norjassa myyntilukuja voi seurata reaaliaikaisesti), joten näin nopeasti tämä romahdus meni ohi. Mitään pitkäaikaista romahdusta ei tapahtunut, vain väliaikainen notkahdus.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kuten itse kirjoitin jo aiemmin täällä niin tässä oli kyse vuodenvaihteessa tulleesta veromuutoksesta. Norjassa tehtiin kaikkien aikojen ennätys joulukuussa, koska kaikki halusi auton ennen vuodenvaihdetta. Ja siksi tammikuussa ei ollut enää korkeat myynnit.

    Helmikuussa on jo tähän mennessä kaksi kertaa enemmän täyssähköautoja kuin tammikuussa (Norjassa myyntilukuja voi seurata reaaliaikaisesti), joten näin nopeasti tämä romahdus meni ohi. Mitään pitkäaikaista romahdusta ei tapahtunut, vain väliaikainen notkahdus.

    Mistä näkee reaaliaikaiset Norjan tilastot?

    Ihan kiinnostuksesta kysyn.

    t. ohis

    Äänestä

Perkele että siellä on kylmä ja tuulee aina ja mustaa kultaa pursuaa!!😵😵

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tammikuussa rekisteröityjen sähköautojen osuus oli 63.5 % kun vuosi sitten se oli 83.7 %.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu