Mitä mieltä 14 euron tuntipalkasta rakennuksella?
Noin 10 vuoden kokemus rakennushommista, koulutuksena rakennusalan perustutkinto Talonrakentaja.
Tekee itsenäisesti monipuolisia rakennusmiehen hommia. Tuo 14 euroa on palkkaluokka 3. eli " Aloitteleva ammattilainen".
14 euroa tunti raksalla?
4
317
Vastaukset
- Anonyymi
jos katsot alan työehtosopimuksesta palkkaryhmiä niin ryhmä III tarkoittaa tosiaankin aloittelevaa ammattilaista, Nyt se kysymys oletko erikoistunut johonkin rakennustyön osa-alueeseen. Jos olet 10 vuotta alalla jo ollut niin kyllä sinun pitäisi olla vähintäinkin tasolla IV eli ammattilainen. Jos teet useamman osa-alueen töitä olematta erikoistunut johonkin spesiaaliosaamiseen niin se on kinkkisempi juttu, Periaatteessa kannattaa aina erikoistua johonkin rakentamisen osa-alueeseen mieluummin kuin olla jokapaikan höylä joka taipuu kaikkeen. Joka paikanhöylää on helpompi pompotella. Ehdottaisin että otat puheeksi palkankorotuksen ja ammattiryhmän nostamisen tasolle IV. Parasta kuitenkin että erikoistut johonkin osa-alueeseen. Se nostaa parhaiten palkkatasoasi. Voi olla että sinun kannattaisi suorittaa rakentamisen osa-alueen näyttökoe saadaksesi virallisen todistuksen osaamisestasi tietyssä rakentamisen osa-ammatissa. He jotka erikoistuvat saavat parhaiten hilattua palkkaansa ylöspäin. Olet varmaan alle 40 vuotias niin nyt on se hetki erikoistua jaa saada itsellensä osa-alueen ammattitutkinto ihan todistuksena. Kiivetä niin sanotusti tikkaita ylöspäin. Se tarkoittaa fyffeä itsellesi. Ja muutaman vuoden välein kannattaa sitä firmaakin muistaa vaihtaa.
- Anonyymi
14 euroa rakennuksilla on nykyään huono palkka. Pelkkää roudausta / siivousta tekevätkin saa 15 - 16 euroa tunnille. Kyllä 10 vuoden kokemuksella pitäisi raksalla yleismiehen tienata yli 16 euroa tunti. Rakennusmies nimikkeellä keskiansio on 16,50 e/tunti.
Erikoistuminen tosiaan nostaa aina ansioita ja firman vaihto nostaa usein myös palkkaa. Kannattaisi kouluttautua lisää. Esim. Torninosturinkuljettaja saa ihan kivasti palkkaa ja koulutusaika noin puolivuotta.- Anonyymi
"Pelkkää roudausta / siivousta tekevätkin saa 15 - 16 euroa tunnille."
Kahden viime aikana näistä hommista tarjottiin useammassakin paikassa korkeimmillaan 9 - 10e tunnilta mallina "ota tai jätä". Tuon enempää ei suostuttu maksamaan vaikka taustalla alan opinnot ja kokemustakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956654Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096390SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614701Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913614Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963561Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663422Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103272Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02990Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31805Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151394