Varokaa ostamasta Tokmannin hedelmiä.
Kävin viime viikolla ostamassa tokmannista appelsiineja tarjouksesta.Ne oli päältä päin hyvännäköisiä mutta sisältä aivan mauttomia ja kuivia.
Yritin palauttaa,mutta en saanut rahojani takaisin syötäväksi kelpaamattomista appelsiineistä.
Ne oli raakana poimittu ja niitä oli kypsennetty ainakin kolme kuukautta ja ne oli tuotu eteläafrikasta.
Aikaisemminkin on ollut samanlainen tapaus.Jätin kokeeksi silloin muutaman jääkaappiin ,ne oli vielä puolen vuoden jälkeenkin syötävän näköisiä.
Normaalit hedelmät pilaantuu jo muutamassa viikossa.Täytyy olla niin että ne oli täynnä myrkkyä joka esti pilaantumisen.
Ei ole mikään ihme että nykyään on syöpääkin niin paljon.
Tokmanni myy pilaantuneita hedelmiä
6
258
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi et osta ruokaa ruokakaupasta? Vai oliko niin hyvä tarjous?
- Anonyymi
Kilohinta oli euron.En olisi ottanut edes ilmaiseksi jos olisin tiennyt että ne on niin paskoja.
Yhdesti ostin vähä kiivejä,niistäkin piti leikata puolet pois eli niillekin tuli kilohinta puolet lisää.
Kyllä ne hedelmät pitää nykyään ostaa tarjouksesta,mandariinitkin saattaa maksaa normaalusti 4,5 euroa kilo - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kilohinta oli euron.En olisi ottanut edes ilmaiseksi jos olisin tiennyt että ne on niin paskoja.
Yhdesti ostin vähä kiivejä,niistäkin piti leikata puolet pois eli niillekin tuli kilohinta puolet lisää.
Kyllä ne hedelmät pitää nykyään ostaa tarjouksesta,mandariinitkin saattaa maksaa normaalusti 4,5 euroa kiloTaidat asua pienellä paikkakunnalla.Koska prismasta saa kilon alle kolmella eurolla.
- Anonyymi
En tiennyt, että Tokmanni myy hedelmiä.
- Anonyymi
Appelsiini kannattaa ostaa aina sadon mukaan, silloin ne ovat maukkaimmillaan.
»Hyvän appelsiinin valinnassa kannattaa huomioida se, että pienet ja keskisuuret hedelmät ovat maukkaimpia. Valitse kokoonsa nähden painavia ja kiinteitä hedelmiä ja vältä sienimäisiä ja pehmeitä kohtia sisältäviä. Talvella mehukkaat appelsiinit kannattaa hyödyntää salaateissa kasvihuonekurkkujen ja -tomaattien sijaan. »
Ⓐ espanjalaisten appelsiinien satokausi on marraskuusta helmikuuhun
Ⓑ marokkolaiset, kreikkalaiset ja egyptiläiset: satokausi tammikuusta maaliskuuhun
Ⓒ israelilaisten satokausi on huhtikuussa
Lähde: Satokausikalenteri https://satokausi.fi/raaka-aineet/appelsiini/
PS. Kesällä ei kannata ostaa afrikkalaisia eikä minkään maan laisia appelsiineja, vaan seuraavan kerran vasta marraskuussa, kun espanjalaisten satokausi alkaa. - Anonyymi
Vieläkö Tokmanni myy Teboilin öljyä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12110332
- 525040
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422221Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052068- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131601Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411412Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta271050Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311011Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977