Suomi tarvitsee kipeästi kielitaitoisia ihmisiä hotelleihin, tulliin, poliisiin, rajavartiostoon, sairaaloihin, vientiin, laivoihin, rekkoihin, kouluihin, avustus- ja muihin järjestöihin, kampaamoihin, kauppoihin, elämysmatkoja tarjoaviin jne. Meiltä puuttuu kiinan, espanjan, saksan, arabian, kurdin, japanin, portugalin, italian, vietnamin, indonesian ym. kielten osaajat koska käytännössä koko kansa lukee vain PAKKOenglantia . Englannin osaaminen ei tuo meille lisäarvoa, pikemminkin siitä on tullut rajoittava tekijä taloudessa.
Suomi elää viennistä, vienti kielitaidosta
28
149
Vastaukset
- AnonyymiPahasti rajoittava. - AnonyymiTotta! 
 Suomessa ei ole enää kotimaisia yrityksiä, ne on myyty Yhdysvaltohin ja Britanniaan.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Totta! 
 Suomessa ei ole enää kotimaisia yrityksiä, ne on myyty Yhdysvaltohin ja Britanniaan.Hahaa, kyllä ruotsalaiset tai ruotsalaiset omistavat eniten yrityksiä. Mutta ei haittaa, hyvin niissä pärjää suomella tai englannilla. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Hahaa, kyllä ruotsalaiset tai ruotsalaiset omistavat eniten yrityksiä. Mutta ei haittaa, hyvin niissä pärjää suomella tai englannilla. Siis nekin on myyty pakkoenglannille. Suomalainen ei voi enää tehdä töitä suomeksi Suomessa, sen verran pahaksi pakkoenglanti on päästetty ja sinä se vaan höyryät täällä "pakkoruotsista". 
 Piru parka.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Siis nekin on myyty pakkoenglannille. Suomalainen ei voi enää tehdä töitä suomeksi Suomessa, sen verran pahaksi pakkoenglanti on päästetty ja sinä se vaan höyryät täällä "pakkoruotsista". 
 Piru parka.No mene sinne Ruotsiin pääkonttoreihin valittamaan. Sillä aikaa me suomalaiset haluamme opetella sellaisia kieliä joilla saa töitä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:No mene sinne Ruotsiin pääkonttoreihin valittamaan. Sillä aikaa me suomalaiset haluamme opetella sellaisia kieliä joilla saa töitä. Miksei suomalainen saa opiskella kuin pyhää pakkoenglantia ja miksei hän saa käyttää työssään muuta kuin pakkoenglantia? 
 Miksi suomalaista saa sortaa englannilla?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Miksei suomalainen saa opiskella kuin pyhää pakkoenglantia ja miksei hän saa käyttää työssään muuta kuin pakkoenglantia? 
 Miksi suomalaista saa sortaa englannilla?Ei ole suomalaisten yritysten vika että suurin osa maailman rahasta on ihmisillä jotka osaavat englantia. Älä valita vaan perusta oma firma joka torjuu kaikki englanninkieliset tarjouspyynnöt. Voit sitten työllistää muutkin englanninopiskelus vastustavat. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei ole suomalaisten yritysten vika että suurin osa maailman rahasta on ihmisillä jotka osaavat englantia. Älä valita vaan perusta oma firma joka torjuu kaikki englanninkieliset tarjouspyynnöt. Voit sitten työllistää muutkin englanninopiskelus vastustavat. Suomi on näemmä todella kielirasismin ykkösmaa, täällä ei saa käyttää kuin pakkoenglantia, jolla alistetaan ja rahastetaan Suomalaiset köyhiksi. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei ole suomalaisten yritysten vika että suurin osa maailman rahasta on ihmisillä jotka osaavat englantia. Älä valita vaan perusta oma firma joka torjuu kaikki englanninkieliset tarjouspyynnöt. Voit sitten työllistää muutkin englanninopiskelus vastustavat. Ahneus tuhoaa suomenkielen pakkoenglannin muodossa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei ole suomalaisten yritysten vika että suurin osa maailman rahasta on ihmisillä jotka osaavat englantia. Älä valita vaan perusta oma firma joka torjuu kaikki englanninkieliset tarjouspyynnöt. Voit sitten työllistää muutkin englanninopiskelus vastustavat. Tietenkin iso osa myynnistä tapahtuu englanniksi, mutta se tapahtuu myös siksi, että muita kieliä ei osata. Eli kyllä varmasti olisi käyttöä myös esim. saksalle ja ranskalle monessa firmassa. 
 Persuhenkiset eivät kuitenkaan sallisi kouluopetuksessa millään muulla kielellä aloitusta kuin pakkoenglannilla. Se, että joku lukisi täydet 12 vuotta saksaa, pitää estää.
 Kysymys kuuluukin: MIKSI?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tietenkin iso osa myynnistä tapahtuu englanniksi, mutta se tapahtuu myös siksi, että muita kieliä ei osata. Eli kyllä varmasti olisi käyttöä myös esim. saksalle ja ranskalle monessa firmassa. 
 Persuhenkiset eivät kuitenkaan sallisi kouluopetuksessa millään muulla kielellä aloitusta kuin pakkoenglannilla. Se, että joku lukisi täydet 12 vuotta saksaa, pitää estää.
 Kysymys kuuluukin: MIKSI?Työnnä se olkiukkosi sinne minne päivä ei paista. Ei tuota ole kukaan estämässä. Mutta jos lukee täydet 12 vuotta saksaa, pitää lisäksi lukea se ruotsi, ja sitten ei välttämättä jää tarpeeksi tilaa englannille. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Työnnä se olkiukkosi sinne minne päivä ei paista. Ei tuota ole kukaan estämässä. Mutta jos lukee täydet 12 vuotta saksaa, pitää lisäksi lukea se ruotsi, ja sitten ei välttämättä jää tarpeeksi tilaa englannille. Ei jää tilaa englannille ?? Englannille jää 'vaivaiset' 10 vuotta. Ennen luettiin enkkua tämä määrä ja opittiin silti enkkua ja muitakin kieliä. Nyt ei riitä edes 12 v. YHDELLE kielelle ?? Oudoksi on mennyt !! Nykyään kun vielä eletään enkun kielikylvyssä kehdosta hautaan... 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Työnnä se olkiukkosi sinne minne päivä ei paista. Ei tuota ole kukaan estämässä. Mutta jos lukee täydet 12 vuotta saksaa, pitää lisäksi lukea se ruotsi, ja sitten ei välttämättä jää tarpeeksi tilaa englannille. Pakkoengalnti ei tarvitse tilaa. 
- Anonyymi🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑 
 😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177526976
 🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
 
- AnonyymiSuomen tarvitse osata montaa kieltä..Aasian puolelta tulevat sa.oin Afrikan ja eteläamerikan osaa englantia kun ne tulee tänne...sa.oin ku Suomalaiset menee sinne... täälä riittää englanti,ranska Saksan,...niilä pärjää Englantia asiaa kaikki..mitä wietnamin ja kurdien ja indonesian kielellä me tehdään.. 
 Ne osaa englantia- AnonyymiEivät osaa, etkä sinä näemmä osaa edes suomea. 
 
- Anonyymi2/3 maailmasta ei toimi englanniksi. - AnonyymiMutta 1/3 (vähintään) toimii. Miten suuri osa toimii ruotsiksi? Pari tuhannesosaa? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mutta 1/3 (vähintään) toimii. Miten suuri osa toimii ruotsiksi? Pari tuhannesosaa? Mutta tuo tuhannesosa on tuossa ihan naapurissa. 
 Näkee selväst, että sinua ajaa jonkilainen hurriviha, ei kiinnostus kieliin, kielten opetukseen tai ihmisten oikeuksiin. Hyväksyt pakkoenglannin tuosta noin vaan mutta pidät kamalaa meteliä "pakkoruotsista".
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mutta tuo tuhannesosa on tuossa ihan naapurissa. 
 Näkee selväst, että sinua ajaa jonkilainen hurriviha, ei kiinnostus kieliin, kielten opetukseen tai ihmisten oikeuksiin. Hyväksyt pakkoenglannin tuosta noin vaan mutta pidät kamalaa meteliä "pakkoruotsista".Miksi Ahvenanmaalla ei ole pakko Suomea vaikka Suomi on vielä lähempänä? Eikö heitä kiinnosta kielet ja ihmisoikeudet? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Miksi Ahvenanmaalla ei ole pakko Suomea vaikka Suomi on vielä lähempänä? Eikö heitä kiinnosta kielet ja ihmisoikeudet? Ahvenanmaalla on pakkoenglanti, joten minään paratiisina sitä on turha pitää. 
 Miksi sinä puolustat koko ajan pahaa pakkokieltä, jolla suomalaisia selvästi js jatkuvasti sorretaan?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ahvenanmaalla on pakkoenglanti, joten minään paratiisina sitä on turha pitää. 
 Miksi sinä puolustat koko ajan pahaa pakkokieltä, jolla suomalaisia selvästi js jatkuvasti sorretaan?En koe sorroksi sitä että melkein joka koulussa voi opiskella maailman puhutuinta kieltä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:En koe sorroksi sitä että melkein joka koulussa voi opiskella maailman puhutuinta kieltä. Englanti ei ole maailman puhutuin kieli. 
 Mutta sillä sorretaan jatkuavsti suomalaisten oikeutta käyttää äidinkieltään opiskeluun, työnskentelyyn.
 Mutta ethän sinä välitä ihmisten oikeuksista tyms. odellisuudessa yhtään mitään, sinulle kielipolitiikka on vain keppihevonen vähemmistön sortoon.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Miksi Ahvenanmaalla ei ole pakko Suomea vaikka Suomi on vielä lähempänä? Eikö heitä kiinnosta kielet ja ihmisoikeudet? Åland har riktigt officiellt tvångsengelska. 
 
- AnonyymiTänne tulevien on opittava suomen kieli, ennenkun päästetään.maahan. - AnonyymiMissä se suomi opiskellaan? 
 Eikö olisi parempi että tänne tuleville opetetaan pakkoenglannin sijasta, oman valinnan mukaan, ruotsi tai Suomi?
 
- AnonyymiPakkoruotsi rajoittaa kieliopintoja. 
- 5 Vuotta ehkä ei 5 myös Kiina on numero 1 .En uskoisin että Kiina laita usa lla 290 mil Dolari 2000-2018,Kohta joka papukaija sano ei totta ,CNN NEWS 1,3,2023.Myös cbc tv.3..3.2023 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424915
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183646
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693443
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012798
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862670
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302620
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161693
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161536
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011428
- 1521321