Olemme olleet yhdessä noin viisi vuotta. Molemmilla on entiset elämämme ja sieltä kautta molemmilla lapsia. Minä olen jättänyt hänen entisen elämänsä rauhaan, mutta hän ei jätä minun. Hän on muodostanut oman käsityksensä entisistä elämästäni tenttaamalla minua, tutkimalle somea ja myös itse keksimällä asioita. Hänellä on hirvittävä tarve, että minulla olisi nyt 'paremmin asiat' kuin entisissä suhteissamme. Viimeisenä villityksenä hän on selvittänyt kaikki ulkomaanmatkamme, joita tein ex-vaimoni kanssa. Aluksi hänen suhtautumisensa oli semmoinen, että näihin samoihin maihin ei saa enää matkustaa, mutta nyt suhtautuminen on muuttunut sellaiseksi, että hän listaa kaikki matkat paperille ja suunnittelee, että me käymme tekemässä nyt samanlaiset matkat hänen kanssaan. Muitakin oireita on. Niistä lisää, jos joku kiinnostuu tästä keskustelusta.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuulostaa enemmän sairaalloiselta mustasukkaisuudelta kuin kateudelta.
Saakelin huono itsetunto kumppanillasi, en ole noin epävarmasta ja ulkoa ohjautuvasta aiemmin kuullutkaan, hämmästyttävää.
ei kuulosta terveeltä, ei ollenkaan.
Olisikohan nyt aika ottaa hiukan hajueroa tai sanoa suoraan että et halua enää yhtä ainutta kysymystä menneisyydestä. Jos hän haluaa sitä jatkuvasti esille, voi hautoa sitä aivan rauhassa yksin. Sinä et jaksa kuunnella tuota jauhamista enää. Heippa! ja vain poistut takavasemmalle, pois kokonaan .
Hämmästyttää kyllä ja isosti miten siinä kumppanissa on aina kauheasti vikalistaa kun itse on lähes pyhimys, joka osaa aina olla se täydellinen kumppani 🤭
Parempi olisikin, että ei tietäisi entisestä elämästä mitään, mikä ei ole välttämätöntä nykyiselle suhteelle. Eli mahdollisimman vähän. Kysy häneltä, että tuleeko hänelle hyvä olo tuosta tenttailusta ja entisen elämäsi tutkimisesta? Että jos ei oikeastaan tule, niin kannattaako kiusata itseään niin. Enkä kyllä itse haluaisi edesauttaa tätä. Kysyisin, miksi oikeasti haluaa tietää. Ja somesta voi tietenkin poistaa kaiken turhan, joka ei enää nykyiseen elämään sovi.
Kysy myös, että epäileekö hän jotenkin tunteitasi, kun noin haluaa todistella olevansa sinulle parempi kuin muut?