Eräs hyvin miellyttävä sisko oli joutunut avioliitossaan haaksirikkoon niin myöhäisellä iällä, ettei uuden perheen perustaminen enää ollut ajankohtainen. Mutta silti kävi mielellään tansseissa, ja löysikin sieltä aina nopeasti miellyttävän miestuttavan.
Yritin kertoa hänelle, että tanssiminen, johon häntä geenit edelleen vetävät, ovat biologista pariutumiskäyttäytymistä. Hän taas uskoi käyvänsä tansseissa, koska 'se on erinomaista liikuntaa'. Moitti vielä minua, kun en sitä ymmärrä.
Kuitenkin 'liikunta' loppui aina siihen, kun oli löytänyt omansa. Ei hänellä ollut enää pienintäkään tarvetta harrastaa tanssimista. 🌹👀
Yritin kertoa hänelle, että tanssiminen, johon häntä geenit edelleen vetävät, ovat biologista pariutumiskäyttäytymistä. Hän taas uskoi käyvänsä tansseissa, koska 'se on erinomaista liikuntaa'. Moitti vielä minua, kun en sitä ymmärrä.
Kuitenkin 'liikunta' loppui aina siihen, kun oli löytänyt omansa. Ei hänellä ollut enää pienintäkään tarvetta harrastaa tanssimista. 🌹👀
Vastaukset 36
Vanhimmat
Minä kyllä aloin tanssia miehelleni vasta sen jälkeen, kun hän jo asui kanssani. 😁
Tanssi on muun muassa erinomaista liikuntaa. Muun muassa.
🦄
Mistä sinä toisten avioliitot tiedät, mut sutkirjoittaja kyllä tiedetään.
Kyllä se 'muun muassa' sitäkin on, mutta ei se ole sen biologinen funktio. Ehkäpä silloin sivufunktio olisi sopiva sana. 🌹👀
Tpivottavasti pääset pian suljetulle!
Ei sua jaksa kukaan!
Toisten asiat ei sulle kuulu janyt kuuluvat kaikkialle noi sun valheet!
Todellakin näin. Kuntosali on lihaksia varten, eikä siellä mietitä miltä ähertäminen näyttää.
Tanssin liikkeet sen sijaan ovat pehmeitä ja sulavia, ja liikkeen esteettisyys on tärkeä tavoite. Jotta tanssi näyttäisi esteettiseltä, sitä täytyy harjoitella. Yksin harjoittelussa korostuu liikuntapuoli, kun yleisöä ei ole.
🦄
Jotkut tanssin muolot on kyllä nättii kattoo.
Kaiken sievempää on thaimaalainen, tolellista ihanoitteellisuutta. Nii ja sit on kaunoitteellista kattoo ku keijut au naturel tanssii aamulla kasteisel niiku kukkaniitul, mut totta puhuen sitä harvemmin näkee, ja sillonki vaan telkassa. 🌹👀
Minäkin tanssin ihan yksikseni kotosalla. Tain nykyään ehkä vähemmän. Pitäisikin alkaa taas.
Kun geenit on valikoitunu ja periytyny, ne panee tekemään perusvunktion kanssa samannäkösii asioi, mut useimmat ei kyl viiti enää fossiilina tanssii.
Mää taas selvisin koko kamaloitteellisesta onkelmasta sillei, ku löysin sulosen Nuppusen, joka ei myöskään tuntenu vetoo tanssiin, mut sitäi enämpi herttailuun. 🌹👀
Tanssiminen on itsensä vapauttamista, itsensä ilmaisemista. Rakastan sitä kun saan heilua minua miellyttävän instrumentaalimusiikin tahtiin. Erityisesti kädet käyvät, eivät niinkään jalat. Mielestäni juuri tanssin yhdistäminen musiikkiin on se juttu. Silmät lisäksi kiinni niin siitä saa vieläkin enemmän irti. Tällöin musiikin "kuulee" paremmin kuin silmät auki, ja sen tahtiin on mukava heilua. Siinä on sekin hyvä puoli että voi sulkea ympäristönsä itsensä ulkopuolelle jos vaikka jännittää sitä miltä näyttää muiden silmissä. Siitä ei pidä välittää koska muuten et ilmaise rehellisesti itse itseäsi.
Must taas on enämpi rentouttavaa, ku saa olee ihan kankeena puuna ja pökkelönä. 🌹👀
Minä katson mielelläni yleisöäni silmiin. 💃
🦄
Oks sul samoi piirtei ku antiikin huomoristil Demokritoksella? Se meni teangeriin just kattoon ylisöö eikä näytelmää.
Näytelmän juoni oli yleensä kehno, ja sit sinne laskettiin Deus ex māchinā, eli Jumala koneen avulla selvittään sotkunen vyyhti. Mut kun Tarentumin purppura ja Nubian norsunluu ynnä muu hohdokkeellinen sotasaalis vyörytettiin skēnēn yli, niin yleisöhän repes innosta. 🌹👀
En tunnista itseäni kuvauksesta. 🤔
🦄
Yhteiset piirteet on siis satunnaisii. Niiku oli Demokritoksen englantilaistyyppinen kuiva huumoriki. Ei sillo viel englantilaisii ollukaan. Oli vaan saksilainen heimo, samaa poppoota ku hollantilaiset. 🌹👀
Kyllä minä olen käynyt myös mieheni kanssa tanssimassa. En ehkä ihan yhtä usein kuin sinkkuna, mutta kuitenkin. - Parisuhteessa täytyy kuitenkin kuunnella myös sen toisen mielipiteitä vapaa-ajan ohjelman suhteen. 🙂
Nii tarviiki, mut meijän ei tarvii, ku mei kumpikaan olla ihanoiluttu tanssiin. 🌹👀
Tanssin ei oltava paritanssia.
Ei tietenkään. Olen aiemmin harrastanut myös bailatinoa ja raskausaikoina vatsatanssia. Se teki erityisen hyvää selälle.
Naista susta ei saa tekemälläkään!
Anolyymi niiku skrivas: "Tanssin ei oltava paritanssia."
Sillo nuorena, ku selitettiin, et ois tarttenu niiku osata tanssii, soli vaan paritanssii. Sit tuliki pitempi aika, et useimmat ei tanssii ees bonjannukaan. Kummää olin pappina ennen eläkeaikaa, niin vanhempi väki kyl tanssi häissä, mut nuorempi väki vaan toljotti kummastuneena, et mitä noi niiku tekee. 🌹👀
Kiitos fanituksesta ja kommenttieni nostosta. Jokainen klikkaus on tärkeä ❤️
Minä elin nuoruuttani Topi Sorsakosken & Agentsien kulta-aikaan, jolloin nuorempikin väki löysi tanssilavat uudelleen 🙂 Niiltä olen miehenikin löytänyt. - Itse asiassa myös vanhempani olivat aikoinaan tavanneet tanssilavalla ja heiltä varmaan myös sain esimerkin ja kipinän opetella tanssimaan.
Isän kanssa ensimmäiset valssini olen harjoitellut jossakin häissä tai hirvipeijaisissa varmaan. 😄
Hahahaa vai
Eikun cha-cha-cha ym. 🙂
Erikoista, että monet harrastavat tanssimista myös aivan yksinään.
Erikoista? Mullon ollu sellane käsitys, et yksin on samat geenit ku seurassaki. 🌹👀
Ai niin että linnutkin esittävät soidintansseja myös pariutumisajan ulkopuolella? Luulisi niilläkin nyt olevan samat geenit, kesät ja talvet.
Tanssi sinä esko vain sen olka miehes kaa! Teitähän ei muut huoli!
Just sen takii ne esittää, kun niillon samat geenit geenit alvaria, eikä hormonit tai vuodenkiertokaan estä. 🌹👀
Tanssi on erinomaista liikuntaa. Olen tanssinut lapsesta asti, 50 vuotta. Parisuhteessa olen ollut vasta aikuisiän kynnyksellä. Aion pysyä Aira Samulinin tiellä.
Käärijän tanssityyli on lonkeromainen, kuin mustekala, lonkerot valloillaan, lopuksi tuo konttaus-episodi tyttöjen kanssa kuin Human-Centipede -kauhuelokuvasta.
Hyvä rytmi, pikkumelodia, perus humppa.
Kääriäinen taitaa olla Sepon sukua (ei sentään kai poliitikko)
Onhan tuo nyt huomattavasti parempi kappale kuin joku portion boysin samaa esinettä tuijottelemme....
Tanssi on veteraanien erektio.
Aikansa kutaki!