Jo on markkinat

Kyllä paperin palkoilla joutaa jo juhlapyhinäkin olemaan töissä ja saahan siitä vielä erilliskorvauksen. Joutuu ne muutkin olemaan ja paljo huonommilla korvauksilla. Jos ajatellaan viiden vuoden jaksoa, niin aika harvoin ne tietyt pyhät samalle henkilölle osuu ja aina on niitäkin jotka mielellään tekee pyhiä vapaa-ehtoisesti paremman korvauksen takia. Että silleen, yhteiskunta nyt vaan on ajautumassa siihen (valitettavasti), että se on auki 24 tuntia vuorokaudessa 7 päivänä viikossa
6372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

huomioon ettei kyse ole pelkistä edes niistä pyhistä! Ja moni ei menis noina päivinä töihin vaikka sais 100 kertaisen palkan.

Äänestä
  • Pitää olla jo melko uskovaista porukkaa, kun ei lähes puolen vuoden palkka yhdestä päivästä kelpaa. Siis 20 000 -25 000 € 8 tunnista. Tuolla rahalla olisin koko 24 tuntia töissä, ei tarvitsisi tehdä töitä seuraavaan vuoteen. Karennsitkin olisivat pikkuvaiva, sillä 60 000 €/v tuloillakin päivärahat olisivat n. 24 000 €/v. Eli lähes 100 000 €/v korvaus yhdestä 24 tunnin vuorosta. Ei olisi yhtään hullumpi diili.

    Äänestä

  • Tutkain kirjoitti:

    Pitää olla jo melko uskovaista porukkaa, kun ei lähes puolen vuoden palkka yhdestä päivästä kelpaa. Siis 20 000 -25 000 € 8 tunnista. Tuolla rahalla olisin koko 24 tuntia töissä, ei tarvitsisi tehdä töitä seuraavaan vuoteen. Karennsitkin olisivat pikkuvaiva, sillä 60 000 €/v tuloillakin päivärahat olisivat n. 24 000 €/v. Eli lähes 100 000 €/v korvaus yhdestä 24 tunnin vuorosta. Ei olisi yhtään hullumpi diili.

    rahasta puutetta mutta mukavista vapaista on!

    Äänestä

  • ei ole kirjoitti:

    rahasta puutetta mutta mukavista vapaista on!

    Toiset tekee pakon edessä pätkätöitä muutaman kuukauden vuodessa minimipalkalla ja te perkuleet valitatte vapaiden puutteesta. Vaihtakaa alaa, niin saatte sitä vapaata aikaa. Moni tulisi mielellään teidän hommiin.

    Äänestä

paperilla tuntipalkka on 12-15 €/h, joka varmaankaan ei ole mikään huippupalkka.
esim. rakennusalan ammattilaiset tienaavat enemmän tunnilta, kuitenkaan heidän palkkansa ei ole kuulema liian suuri. jos he tekisivät vuorotyötä tulos olisi aivan toisenlainen.
koettakaa nyt ymmärtää että sitä osaa joka (50% paperiliittolaisista) tekee 3-vuorotyötä koskettaa tämä ns. teidän mielestänne hyväpalkka. toinen asia mikä nostaa palkkoja on säännölliset ylityöt joita on valitettavasti todella paljon.
jos ylitöitä ei tehtäisi niin tilanne olisi sama kuin ylityökiellon aikana, koneita ajettaisiin alas jatkuvasti.

Äänestä
  • tekevät pätkätöitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohtuutta kirjoitti:

Kyllä paperin palkoilla joutaa jo juhlapyhinäkin olemaan töissä ja saahan siitä vielä erilliskorvauksen. Joutuu ne muutkin olemaan ja paljo huonommilla korvauksilla. Jos ajatellaan viiden vuoden jaksoa, niin aika harvoin ne tietyt pyhät samalle henkilölle osuu ja aina on niitäkin jotka mielellään tekee pyhiä vapaa-ehtoisesti paremman korvauksen takia. Että silleen, yhteiskunta nyt vaan on ajautumassa siihen (valitettavasti), että se on auki 24 tuntia vuorokaudessa 7 päivänä viikossa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu