Minkä ikäinen saa meikata ja ketkä eivät?

Anonyymi-ap

Hei, täst aiheesta on paljon netissä kohua! Toiset on erimieltä ja toiset samaa mieltä. Kerron nyt tän teinin näkökulmasta.
Eli ketkä saavat meikata? Tässä on nyt ikäryhmiä:
Päiväkotiikäiset: Teille ei tod kuulu mitkään meikit te olette pikkulapsia vielä en suosittele teidän ikäisille edes. Jos näkisin oikesti jollakin päiväkotiikäisel meikkii pyörtyidin ja sanoisin hänelle että meikit pois, olet todella nuori teiniin verrattuna.

6-10 v.: Ette edes kuvittele meikkaavanne . 8-10v teille ei kuulu meikit vaikka murrosikä on vähän liikkeellä jo 10v.! Meikkaamisen voi aloittaa esim. Viitosluokan puolivälissä! Olen joskus nähnyt kun 1-2 luokkalaisilla on ollut meikkiä esim. Ripsarii, huulikiiltoo koulus ja he ovat olleet vaan topeills parkkourill ja heidän napa on näkynyt! Sen ikäiset ovat todella nuoria! Älkää meikatko, koska olette todella pieniä! Ja jos meikkaatte kouluun niin se näyttää todellaa tyhmälle sori teidän iässämne.
Minun mp on nyt tässä.

2

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoittaja kirjoittaa vielä.
      He olivat siis niinkuin ilman paitaa:/!

      • Anonyymi

        Miten lapsi pukeutuu, sen määräävät vanhemmat! Alakoululainen ja nuorempi ei hanki vaatteitaan itse.

        Lasten meikkaaminen on typerää. Meikkaamisestakin päättävät vanhemmat niin kauan kuin lapsi asuu kotona vanhempiensa elätettävänä.

        Yleensä koulussa ei ole tarvetta esiintyä meikattuna. Ensimmäinen kerta voisi hyvin olla vanhojentansseissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      2997
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2467
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2324
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      2008
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1416
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1366
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1363
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1249
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1244
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1221
    Aihe