Nykyisetkin ulkomaalaiset olisi passitettava takaisin kotimaihinsa. Suomi ei tarvitse lisää elätettäviä ja työttömiä.
Maahanmuuttajia ei tarvita!
Pitkän aikaa työtön
2275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moni menettäisi suojatyöpaikkansa, jos maahanmuuttajia alettaisiin palauttamaan kotimaihinsa. Maahanmuuttajat työllistävät kuntoutusohjaajia, kuntoutussosiaalityöntekijöitä, työkokeilunohjaajia, kuntoututusluotseja ja psykologeja Majakka-projektissa ja monissa muissa vastaavissa projekteissa, jotka yrittävät luotsata työttömiä maahanmuuttajia Suomen työmarkkinoille:
"Kohti työelämää Suomessa
- Majakka-projekti luotsaa maahanmuuttajia työmarkkinoille
Moni maahanmuuttaja tarvitsee tukea päästäkseen töihin. Puolisen vuotta sitten käyntiin pyörähtäneen Majakka-projektin tavoitteena on asiakkaan tuetun työllistyminen lisäksi kehittää maahanmuuttajille soveltuva voimavarakeskeinen kuntoutusarviointi-ja suunnittelujakso. Yhtenä projektin erikoispiirteenä on kulttuuristen tekijöiden ja käytännön kielitaidon arviointi osana asiakkaan työ-ja toimintakyvyn arviointia sekä kuntoutus-ja aktivointisuunnitelmaa"
Juttu kokonaisuudessaan:
http://www.kuntoutussaatio.fi/julkaisut/asiakaslehti10_2.html
...projektissa olevat työntekijät voidaan hyvin siirtää suomalaisten nuorten työmarkkinoille sovelluttamiseen. Ei tule yhtään työtöntä, ja työttömyys vähenee.
Ei ole mitään järkeä tuottaa uusia työttömiä tänne ja sovelluttaa heitä työmarkkinoille (jotka ovat jo ennestään liian pienet) kun suomalaisia sovellettaviakin on omasta takaa, nimittäin nuoria ja pitkäaikaistyöttömiä. Poliitkokot; järki hoi älä jätä!