Heillä on siis edelleen huomattavan suuri päätäntävalta kilpailussa.
https://eurosong-contest.fandom.com/wiki/National_Jury
1. He koostuvat jokaisessa maassa viidestä henkilöstä.
2. Heidän pitää olla jollakin tavalla työnsä puolesta liitoksissa musiikkiteollisuuteen (jotta heillä on ensi käden tietoa musiikin tekemisestä).
3. Heidän tulee edustaa ikäluokkia, sukupuolia ja ammattikuntia tasapuolisesti.
4. Heidät valitsee kilpailua esittävä TV-kanava mutta he eivät saa olla kyseisen kanavan palkkaamia.
5. Heillä ei saa olla suoraa yhteyttä esiintyjiin.
6. He eivät voi olla tuomaristossa kolme vuotta putkeen.
7. Esitykset arvioidaan neljän kategorian mukaan: äänen kapasiteetti, esitys, sävellys ja omaperäisyys sekä yleisvaikutelma.
Maiden tuomaristot päättävät 50% Euroviisujen tuloksista. Näin heidät valitaan
2
377
Vastaukset 2
- Anonyymi
Kiinnostavampi tieto olisi, kuinka moni artisti ei edusta kolmea ylikansallista viihdejättiä? Warner, Universal, Sony. Suomessa Yle jakaa yritystukea kolmelle suurelle euroviisujen kautta, mutta miten muualla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 54960
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan69761Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli63746- 61721
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.47654- 62623
Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33603Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7596- 78486
- 37470