Miksi on köyhyyttä ja rikkautta!?

Miksi joku syntyy sodan, sairauksien ja kurjuuden keskelle eläen kärsien koko ikänsä?
Miksi toinen taas syntyy hyvinvointiyhteiskuntaan rakastavien vanhempien lapseksi eläen onnellisena ja varakkaana koko pitkän elämänsä loppuun?
Onko elämä epäoikeuden mukainen ja sattumia täynnä vai onko elämällä tarkoitus?
666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pahuus ja holtiton moraalittomuus on valtaan päässyt. Ennen piti korpilaki paskiaiset herran nuhteessa, mutta nyt ne moraalittomat paskiaiset on vallassa ja ydinpommin näppylöitä peloissaan nypläilevät.

Äänestä
  • 🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

    💋 ­­­N­­­y­­­m­f­o­m­­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17762519y

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

Mielestäni vapaus on rikkautta ja ehkä tärkein asia ihmiselle. Pohjimmillaan kateudestahan se jatkuva ulina työttömistä johtuu mitä tälläkin palstalla näkee runsaasti.

Äänestä
  • Eikä pysty ymmärtämään kuinka joku on kateellinen työttömälle tai sairaalle?

    Pitäisi keksiä keino kuinka tämä toinen voi vaihtaa paikkaa sen terveen ja työn omaavan kanssa.

    Uskon monen sairaan olevan valmis heti vaihtamaan paikkaa terveen kanssa.

    Äänestä

Vielä taivasten valtakunta on nuotan kaltainen, joka heitettiin mereen ja kokosi kaikkinaisia kaloja.
48 Ja kun se tuli täyteen, vetivät he sen rannalle, istuutuivat ja kokosivat hyvät astioihin, mutta kelvottomat he viskasivat pois.
49 Näin on käyvä maailman lopussa; enkelit lähtevät ja erottavat pahat vanhurskaista
50 ja heittävät heidät tuliseen pätsiin; siellä on oleva itku ja hammasten kiristys.

Äänestä

Se johtuu karmasta. Meidän elämämme on edellisten elämiemme seurausta.
Niitämme mitä kylvämme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi joku syntyy sodan, sairauksien ja kurjuuden keskelle eläen kärsien koko ikänsä?
Miksi toinen taas syntyy hyvinvointiyhteiskuntaan rakastavien vanhempien lapseksi eläen onnellisena ja varakkaana koko pitkän elämänsä loppuun?
Onko elämä epäoikeuden mukainen ja sattumia täynnä vai onko elämällä tarkoitus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu