Kommunisti Kontula vaatimassa eläinten ravinnoksi

Anonyymi-ap

käytön kieltämistä. Luulisi olevan ylimielisyydessä jokin raja näillä punatovereillakin, ovat aina omia pakkomielteitään nostamassa laeiksi muiden yläpuolelle,

24

69

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kontula voi syödä kaalisoppaansa ihan vapaasti, mutta suomalaisten ruokailun määräilystä se voi pysyä poissa.

    • Anonyymi

      Kieltääkö eläinten ravinnon, eläinten käytön ihmisen ravinnoksi vai mitä hän aikoo kieltää?

      • Anonyymi

        Kyllä se otsikossa selvästi sanotaan, medialukutaitoa ei paljon tarvitse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se otsikossa selvästi sanotaan, medialukutaitoa ei paljon tarvitse.

        Niin mitä pitää kieltää eläinten ravinnoksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin mitä pitää kieltää eläinten ravinnoksi?

        Mitä ajat takaa?


    • Anonyymi

      Kommarin aivopieru.

    • Anonyymi

      Se on nykyään yhtä hullu eläintensuojelija kuin vihreä Elisa "Mikan sisko" Aaltola

    • Anonyymi

      Voi herranen aika noita kommunisteja. Vihervassut ajaa vegaaniutta. Tämä on poliittinen asia, ei mikään muu.

      • Anonyymi

        Kaikki on poliittisia asioita joista punikit eli vihervassut öyhöttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki on poliittisia asioita joista punikit eli vihervassut öyhöttää.

        Ilmasto, korona, ennallistaminen, intersektionaalisuus, ja vaikka mitä he öyhöttää.


    • Anonyymi

      Ihan hyvä. Tässä maassa päättäjillä ollut vuosikymmenet tieto että tuotantoeläinten teurastus tuottaa kipua, pelkoa, tuskaa ja stressiä eläimille vaikka olisi uudenaikaiset menetelmät käytössä teurastuksessa. Eläin vaistoaa kohtalonsa eikä haluaisi kuolla. Kuitenkin ennen ihmisen hyödykkeeksi joutumistaan eläin vielä joutuu kärsimään elämänsä päätteeksi. Kun näin aiheesta videoita, ei ole ollut vaikeaa olla syömättä lihaa. Tosin aiemminkin olin ajatellut asiaa nimenomaan eettisyyden kannalta ja myös ekologisuuden vuoksi. Ei ole älytön ajatus ollenkaan lihan syönnin vähentäminen ja mielellään lopettaminen. Tilalle voisi kehitellä liharuokien ystäville "keinolihaa" vaikkapa labrassa.

      • Anonyymi

        Sinullakin tulee olemaan se viimeinen. Tekeekö se sinun elämästä niin turhaa ettei olisi kannattanut edes syntyä?


      • Anonyymi

        Puhut siis OMASTA puolestasi ruokavalinnoistasi ja niihin liittyvistä motiiveista; ei varmaan kukaan tarvitse eikä ole pyytänyt sinulta "vaihtoehtoja" ravintolähteilleen.


    • Anonyymi

      KUN PS VOITTAA VAALIT KOMMUNISMI HÄVITETÄÄN SUOMESTA LOPULLISESTI

    • Anonyymi

      Tuskin Kontula olisi tuollainen läski, jos ei makkaraa söisi

      • Anonyymi

        Hän syö liikaa hiilihydraatteja. Perunaa ja leipää.


    • Anonyymi

      Toivottavasti Kontulaa eikä ketään muutakaan kuutta venäjämielistä putinatsia ei enää valita eduskuntaan. Pari näistä taitaa itse luopua paikastaan.

    • Anonyymi

      Kontula tosiaan lössähtänyt, kohta Saarikon mitoissa

      • Anonyymi

        Saarikkoa on vaikea saavuttaa


      • Anonyymi

        Persut valtaan ! Jotta esim ! Inva WC tiloihin pääsee pyörätuolilla . Nämä kaksi muuta ovat lähes käytön puutteessa ! Niissä ei lue minkä sukupuolille ovat . Joten kaikki tungeksii Inva vessaan , jonottaen !


    • Anonyymi

      Kontula tuossa keskusteluyhteydessä ei suostuisi lainsäädäntöön jossa kiellettäisiin eläimille turhaa kärsimystä tuottava tappaminen osana uskonnollista rituaalia. Sen sijaan hän ajaisi perustuslain muutosta jossa eläimen tappaminen ylipäätään, edes ravinnoksi, kriminalisoitaisiin.

    • Anonyymi

      Kontula ei taida olla kommunisti. Eduskunnassa ei ole kommunistista puoluetta.

    • Anonyymi

      Ihminen on biologisesti sekasyöjä. Eli tarvitsee normaalin terveyden ylläpitämiseksi monipuolista ravintoa, johon kuuluu (mieluiten vähäisessä määrin) myös liha.

      Jos jätetään liha kokonaan pois ravinnosta, pitää sitä paikata rivistöllä pilleripurkkeja. Eikä tämä (ympäristöä lihaa enemmän kuormittava) tapa silti takaa terveyttä.

      On valitettavaa jos perustuslakivaliokunta kootaan ihmisistä, joita ajaa äärikiihkoilu ilman aiheeseen liittyvää tieteellistä perustuntemusta.

    • Anonyymi

      Kontula on epäuskottava, koska hän pitää omaksi ilokseen kissoja (olisiko kaksi?) ja kissat syövät pelkästään eläinravintoa.

      Eläinten käyttäminen ravinnoksi on eettisesti vaikea kysymys. Tämäkään asia ei kuitenkaan ole mustavalkoinen jo ensinnäkin siitä syystä, että "eläimet" on äärimmäisen laaja joukko kastemadoista simpansseihin. Toiseksi on kyse siitä, minkälaisen elämän eläimet elää ennenkuin ne syödään. Tehoeläintuotannon suurin ongelma on tapa jolla tuotantoeläimiä kohdellaan kun elää eikä se, että ne tapetaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe