Miestä ei seksi ole kiinnostanut vuosiin, pullukka vaimo

Anonyymi-ap

Tässä tuli 40v mittariin ja mietin että onko tämä nyt oikein että saan seksiä kerran, kaksi vuodessa? Tiedän, lasten saannin jälkeen en ole mikään hehkein tiukka ruusu, mutta olen aina pitänyt itseäni seksikkäänä näin pulleampanakin.
Miestäni seksi ei ole kiinnostanut koskaan, aloitteet on tullut aina minulta ja enää en jaksa vongata kun yhteys on vähän kadonnut, en edes tiedä haluaisinko sitä mieheni kanssa.
Olemme erittäin läheisiä, puhumme paljon ja avoimesti. Tämä seksiasia on ainoa joka aina muuttuu puheissa siihen että miehelle tulee tuskainen ilme, että hän ei kyllä nyt jaksa.
Meillä ei ole taloudellisia tms ongelmia , mutta tiedän että seikkailunhaluinen mieheni on väkisinkin perhe-elämän takia kiinni tilanteessq joka ei ole sitä mitä tämä ehkä haluaisi. Hän ajattelee jotenkin niin, että sitten kun lapset ovat isoja, sitten on hänen vuoronsa. Minä taas ajattelen että elämä on NYT.
Eikä yhtään auta että joku nelikymppisyys on tuonut itsellrni valtavat halut ja koko seksuaalisuus on paljon vahvempaa kuin ikinä, vaikka kroppa on venynyt ja tiukan alapään tilalla ämpäri.

Tekisi mieli hakea seksiä muualta. Mutta haluaisin myös ymmärtää mieheni seksuaalisuutta, tai sitä kun tuntui ettei sitä ole.
Olemme olleet yhdessä kohta 17 vuotta, käsittääkseni kumpikaan ei ole koskaan pettänyt.

10

1139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa, tässä lauseessa on se ongelma ” mutta olen aina pitänyt itseäni seksikkäänä näin pulleampanakin”…. Ihan sama mitä sinä ajattelet lihavuudesta, se mitä miehesi ajattelee ratkaisee pelin, huoh!

    • Varmaan yleinen ongelma pitkissä suhteissa. Itse elin vastaavassa tilanteessa, jossa vaimoa kiinnosti seksi vain 1-2 x vuodessa. Tilanteesta oli todella vaikea puhua, kun toinen osapuoli ei nähnyt siinä mielestään mitään ongelmaa... En hakenut seksiä avioliiton ulkopuolelta kuitenkaan. Asia piti ottaa usein puheeksi ja jossain vaiheessa vaimo alkoi parantamaan suoritustaan, mutta ei ollut koskaan ihan täysiä mukana siinä.. Kyllä se lapsiarki myös sotkee parisuhdetta niin paljon, että se tavallaan lakkaa olemasta. Ollaan jo erottu kauan sitten...

      • Anonyymi

        Suoritustaan? Suoritustaan?!?
        Voi jumalaade. Onneksi oon sinkku.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Suoritustaan? Suoritustaan?!?
        Voi jumalaade. Onneksi oon sinkku.

        No niin ja taas tartuttiin yhteen sanavalintaan näin. En tiennyt miten tuon ilmaisisin.


    • Anonyymi

      Näin pitkälti yli kuuskymppisenä voin vain ihmetellä, että 20 vuotta nuoremmat ovat samassa tilanteessa kuin me, tosin miehen haluttomuudelle löytyy muukin syy kuin vaimon lihominen eli lääkitys vie halut mutta silti yritämme pitää seksiä yllä parikolme kertaa vuodessa ja muutoin läheisyyttä päivittäin.

      Ei nelikymppisenä pidä vielä tuollaista ongelmaa olla - elleivät molemmat halua olla ilman.

      • Anonyymi

        Myös me yli kuusikymppiset eläkeläiset, miestä ei ole sexi kiinnostanut enää vuosiin , minä en ole läski ja mielestäni kivan näköinen nainen.
        Yksi syy on, että mies tupakoi askin päivässä ja on tehnyt sitä yli 40 vuotta, ei liiku, kun jääkaapille ja ulos tupakille , olutta menee lähes koka viikonloppu, hänellä on niin surkeat elintavat.
        Lääkitys verenpainelääke, ei vielä muuta , mutta ahtautumaa ja apneaa on, lääkäri sanoi että pitäis lopettaa rööki ja laihduttaa.
        Minä liikun joka päivä 10 000 askelta ja käyn salilla, ole koittanut houkutella häntäkin liikkumaan, matta ei halua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myös me yli kuusikymppiset eläkeläiset, miestä ei ole sexi kiinnostanut enää vuosiin , minä en ole läski ja mielestäni kivan näköinen nainen.
        Yksi syy on, että mies tupakoi askin päivässä ja on tehnyt sitä yli 40 vuotta, ei liiku, kun jääkaapille ja ulos tupakille , olutta menee lähes koka viikonloppu, hänellä on niin surkeat elintavat.
        Lääkitys verenpainelääke, ei vielä muuta , mutta ahtautumaa ja apneaa on, lääkäri sanoi että pitäis lopettaa rööki ja laihduttaa.
        Minä liikun joka päivä 10 000 askelta ja käyn salilla, ole koittanut houkutella häntäkin liikkumaan, matta ei halua.

        JOo, ei ne himot ole minnekään hävinneet, vaikka kuuskymppisiä ollaan. Mieheltäni libido tosin on laskenut mutta hän hommasi Viagraa joten ihan tarpeeksi on nyt vipinää. Meille riittää kerran kuukaudessa kun muutoin on läheisyyttä ja hellyyttä riittämiin.


    • Anonyymi

      Mikäs siinä jos kaveri suhde riittää. Itse sen verran seksuaallinen. Että patistaisin ukon lääkäriin kyseisessä tilanteessa tai vähintään epäilisin pettämistä sanoi mitä tahansa.

    • Anonyymi

      Samassa tilanteessa ollut kuin AP. Yli 20v yhdessä ja eroon päädyttiin. Aikani yritin vähän sitä sun tätä, lopetin seksin, ja läheisyyden, tein enemmän kotitöitä, olin aloitteellisempi enemmänhellyyden kautta. Mutta ei sitä mikään korjaa kun halukkuudet on hyvin erilaiset. Aloin juuri 40 tienoilla ajatella samalla tavalla. Elämä on nyt. Mietin mitä tapahtuu jos vielä jatkan toisen 20v liitossa vain kulissa pitäen ja lasten vuoksi. Onko mitään järkeä elää elämäänsä muita varten. No eihän siinä ole. Sovussa erottiin mikään ei särkynyt, lapset pärjää ja on kaksi tavallista ja turvallista kotia. Löysin itsestäni tosipaljon uusia seksuaalisia puolia eron jälkeen. Olisi ollut todella sääli, jos ne olisi jääneet pinnan alle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      130
      2926
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      218
      2917
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1866
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      76
      1502
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      238
      1383
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1118
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1021
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      929
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      853
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      853
    Aihe