Oletteko tehneet huomion, että 2016 jälkeen hai saappaiden kumivarsi olisi muuttunut lerpummaksi. Itselläni mustat saappaat 2016 ja tuntuu tukevammilta kuin 2019 punaiset ja 2022 lehtivihreät. Kuvittelenko vai onko joku huomannut saman?
Hai saappaiden laatu
5
361
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla ei ole kokemusta kuin kaksista Hai-saappaista. Ensimmäiset olivat keltaiset, hankittu yli 10 vuotta sitten. Ovat vieläkin ehjät, vaikka väripinta on kovasti likaantunut. Sitten on kolmisen vuotta vanhat punaiset Hait. En huomaa niiden välillä mitään olennaista eroa, muuta kuin uudemmissa varsi on hieman kapeampi.
Kontioissa on sen sijaan ollut selviä eroja tukevuudessa eri vuosimallien välillä. Tulin kerran ostaneeksi punaiset Kontiot, joiden varret olivat niin pehmeät letkut, että saappaat oli hankala vetää jalkaan. Ostinpa sitten valkoisetkin Kontiot, joissa varret olivat kyllä tukevat, mutta saappaat itsessään olivat oudon painavat. Niitäkään ei sitten ollut mukava käyttää. Lopulta löysin uudet punaiset Kontiot, jotka ovat oikein sopivat ja hyvät. - Anonyymi
Kontioiden varren laatua heikennettiin noin vuosimallissa 2017. Sitä uudemmissa varsi on vetelä kuin muovipussi. Minulla on 2016 punaiset kontiot ja varmaan vaihdan Hunter saappaisiin, sillä uusien Nokialaisten laatu on pilattu.
- Anonyymi
Kirjoitin tuon ylemmän viestin. Nuo nykyiset punaiset Kontioni ovat vuodelta 2020 ja niiden varsissa ei ole mitään vikaa. Ja mitä olen kaupoissa katsellut uusimpia Kontioita, niin eivät nekään mitenkään veteliltä vaikuta. Eli väittäisin, että letkuvartiset Kontiot ovat hävinneet markkinoilta (ja ihan hyvästä syystä), ja on palattu tukevampiin.
Minulla on vielä kellarissa nuo punaiset letkut. Ei sellaisia ole tullut vastaan enää missään.
- Anonyymi
Testailin kontioita ja kyllä ne vähän lepruilta tuntui. Lime hait tuntuivat taas tukevammilta jostain syystä.
- Anonyymi
Ehkä ero on spessuväreissä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466130
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253736Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282931- 492620
- 412560
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262026Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691924Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281620