On täysin tyrmistyttävää, että elintapasairauksia hoidetaan yhteiskunnan yhteisestä kassasta.
Jos et elä terveellistä elämää niin maksat itse kun sairastut sen takia.
Elintapasairauksien hoidon maksut omalle kontolle
9
318
Vastaukset 9
- Anonyymi
Kun on elintavat saanut paremmiksi, ja alkaa jälkeenpäin sairastella, ehkä osittain johtuen vanhoista huonoista elintavoista, niin hoidosta, saati edes tutkimuksista, on turha edes haaveilla.
Eli ei yhteiskunta joudu maksamaan mitään, kun ei tule niitä sairaanhoidon kuluja ( jos nyt ei turhia vastaanottokäyntejä lasketa ).
Käy henkisesti aika rankaksi, kun yrittää apuja saada, mutta laihaksi tulos jää.
Olenkin päätynyt siihen, että taidan palata vanhoihin huonoihin elintapoihin, niin pääsen nopeammin pois rasittamasta tämän yhteiskunnan ja veronmaksajien rahavaroja.
Mitä nopeammin kaikki tapahtuu, on mahdollista säästää rahaa, sekä päästä itse henkisesti helpommalla, ilman jatkuvaa turhautumista ja " päähän potkimista ".
Arvatkaapa vaan, olisinko minäkin ( kuten moni muukin ) mieluummin paremmassa kunnossa ja terveenä, osallistumassa yhteiskunnan touhuihin..... - Anonyymi
suurin osa sairauksista johtuu elintavoista joko suoraan tai välillisesti
- Anonyymi
Minä olen ylipainoinen ja olen pysynyt terveenä Flunssaakaa ei tule. Olen siis paha ihminen kun en sairastu edes flunssaan.
- Anonyymi
Noista paino asioista jauhetaan toisinaan ihan liikaa.
Sitten kun paino alkaa häiritä itseä niin voi tehdä asialle jotain.
Moni on vaan pullukampi se kun joku toinen , ilman mitään terveydellä haittoja.
- Anonyymi
Kuka tai mikä toimielin määrittelisi mikä sairaus on elintapasairaus jonka hoito pitää maksaa itse?
- Anonyymi
siitä onkin sitten hyvä lähteä laajentamaan tätä toivomaasi omaa laskua. Haluatko usa mallia, jossa henkesi pelastava leikkaus riippuu siitä onko massia pussissa? Umpisuolen poisto 100 000 €?
- Anonyymi
Greyn anatomia televisiosarjan käsikirjoittajat ovat puuttuneet tähän epäkohtaan. "Sopivin" välein sairaalaan tulee potilas jolla joko ei ole lainkaan vakuutusta tai on otettu maksuiltaan halvempi vakuutus. Sitten tuleekin yllättäen jokin suuri leikkaus. Lääkärit leikkaisivat heti innokkaasti, mutta potilas omaisineen pohtii mitä tehdä kun vakuutus ei korvaa sitä. Lähteäkö kotiin kuolemaan vai ottaako omainen kolmannen tai neljännen lisätyön maksaakseen laskun.
- Anonyymi
Itse aikakin olen päättänyt näiden viime kesästä lähtien sairastellut tuon bakteeri taudin nyt jälki tautina ilmeisesti menee jalat alta yht äkkiä , todetaan vaan ei pitäisi, ei tiedetä, ym, olen päättänyt jos tämä pelleily vielä jatkuu niin teen sen ratkaisun omalla kohdalla niin patologian laitos pääsee tutkimaan kuolemaani ja tilasto nikkarit itkemään taas yksi tappo itsensä olemme onnellisia.
Nyt ikää 48vuotta. - Anonyymi
Samaa sarjaa tyhmät tarvitsee parisuhdetta pärjätäkseen, samoin yhteiskunnan tuet tyhmille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52564
- 60544