Ne on vääryydellä ahnehdittu ja pitää verottaa pois. Samat nettotulot kaikille täysi-ikäisille kansalaisille sukupuoleen ja siviilisäätyyn katsomatta. Se on perustuslain edellyttämää ihmisten yhdenvertaisuutta.
Rikkaat eivät ole rahojaan ja omaisuuttaan ansainneet
Anonyymi-ap
56227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Olisit käynyt peruskoulun loppuun, tietäisit että kommunismi ei toimi.
onko kapitalismi kommunismia kun on paljon rikkaita, niin se on sen ajan ja tason kommunismi jossa vaihtovälineinä sen ajan tason välineet, olkoon ne jotakin roleksia, ferrareita ja gucceja
kapitalismissa ferrarista tulee lada
guccista ikeaa
Lahtarit tappi- tapatti lähes puolet Suoen työkansasta 1918-1922-
kansanmurhasta ei koskaan tuomittu ketään-
siinä samalla meni omaisuudetkin- jotka jo aikoja sitten riistetty suomalaisilta?
Suomessa tarvitaan uusjako- kansanpalkka ja jaettava tasa-puolisesti kaikille oma asunto ja tarvittava omaisuus lisäksi.
Juha Sipilän omaisuus on valtioyhtiö Rautaruukilta kupattu , Kääriäisen ja Pekkarisen avulla.
Voisi jopa väittää että omaisuus on varastettu valtiolta.
Eikä Sipilä suinkaan ole ainut jonka omaisuus on muilta otettu . Kuka rikastui valtion Postipankin omaisuuden keplottelulla tai EKA liikkeen konkurssipesän ryöstöllä.
SENAATTI kiinteisön johdon valtion omaisuuden lahjoituksilla on monista tullut miljonääreja , eikä SENAATTI johtokaan ole kaupoissa köyhtynyt.
Tutustupa Wahlroosin historiaan. Täysin poliittisin järjestelyin hänestäkin tuli rikas.
Tuollaisia helppoheikkejä ja pelureita sitten ihaillaan... eivät ole osanneet tehdä omaisuuttaan edes pörssissä, vaan takuuvarmoilta järjestetyiltä kuvioilta vaikuttavien suhmurointien kautta.
nuosta olisi hyvä saada linkkejä tänne.
YLE oli tekemässä paljastus-ohjelman Sipilän asioista kun se tuli pääministeriksi- mutta Sipilä teki YLE-gaten ja koko YLE -toimitus uudistettiin.... senjälkeen ei enää paljastus-dokumenttejä suomen politiikasta ole tullutkaan....?
Ohisalon kolmissakymmenissä ikävuosissa oleva "mies" veti ensin yritystukina 213 miljoonaa, ja myöhemmin olematon "firma" myytiin valtion kassasta 73 miljoonaa nostamalla valtiolle.
Pikkupoika veti isojen poikien avulla 300 miljoonaa että pätkähti.
Vain "vastarannan kiiskeiksi" luokiteltavat lehdet kirjoittivat asiasta mitään.
Kokoomus-porvarit rosvoaa koko ajan?
Samat tulot mutta vain samasta työpanoksesta, käykö alottajalle?
Samat nettotulot kaikille. Oli tulonlähde sitten perintö-, pääoma-, ansio- tai lahjatulo. Jos tulo jää alle, maksaa valtio erotuksen. Ylimenevä osuus verotetaan valtiolle.
Kokeile rotilla ensiksi.
Sopii mulle olisikin kiva vaan O L L A ja nauttia hyvää toimeentuloa. 🛌
Ei kokkareet suostu.
Päinvastoin perintöveroista tulisi luopua kokonaan Ruotsin malliin. Perintövero on moninkertaista verotusta ja se on väärin.
Vai pitäisi vielä ilmaiseksi antaa toisen omaisuus eräille.
Perijä ei ole lottovoitostaan mitään veroa maksanut.
Perintöveron tulisi ollakin 100 prosenttia. Jokainen hankkikoon omaisuutensa ja hyvinvointinsa työtä tekemällä ja itse ahkeroimalla.
Kansanpalkka jokaiselle 1560 eur per kk- jne...
Sitten saa tienata senpäälle lisää vapaasti jokainen.
Fasisti-kokoomus ei koskaan vapauttaisi suomen kansaa kurjuudesta....
rikkailla on rikkauden perinne, että ovat syntyneet perinteeseen, jossa vaalitaan rikkauksia suvussa esimerkiksi, joten rikkaan varallisuus on yhteisöllistä saavutusta, ei niin yksilöllistä
yhteisölliseen rikkaudellisuuteen kasvataan ajan myötä, pitkällä välillä
tuskin kun on rikas asemastaan voi kieltäytyäkään enää, mutta on kannattava yhteisönsä taakan, vastuun, painon
silloin ei ole vapaa ihminen enää mutta elää raameiten puitteissa
tämä on vastaus sille kun tahtoo kunnioittaa ihan perus köyhyyttä ja sen mukaan vapauttakin
ihmiskunta yleispiirteisesti vaurastuu entisestään kun vauraus kasvaa räjähdysmäisesti kaikkialla, mutta mitä siitä seuraa?
Kannatat siis tasaverotusta Viron malliin? Suomessahan köyhät ei juuri veroja makselekaan, mikä on epätasa-arvoista.
Köyhille siis rikkaiden maksama 50% tasavero?
Ei se mikään tasavero ole, jos kaikille jää sama nettosumma. Koska silloin pitäisi olla myös bruttotulojen samat. Niinhän ei tule koskaan käymään, koska rikkaat saavat rahaa paljon enemmän bruttona. Nettona niillekin jää sitten sama summa kuin muillekin.
Rikkaat eivät koskaan ole saamassa rahaa. Vain köyhä on saamassa rahaa. Rikas on aina tehnyt työtä tai ottanut riskejä ANSAITAKSEEN omaisuutensa.
Köyhä ja laiska ei viitsi yrittää yhtään mitään. Kun päälle päätteeksi on vielä tyhmä, yhtälö on valmis. Kommunismia ihailee vain tyhmät ja laiskat.
Siinä se ero köyhien ja rikkaiden välillä, kun puhutaan ulkopuolella kansankavaltajista.
Kansankavaltajat ovat kuin kommunismin eliittiä.
Laiska saa siis saman nettotulon kuin ahkerakin. Vielä nykyäänkin useassa työpaikassa tuo toteutuu Suomessa.
Toisin sanoen duunari, joka ei tee hommiaan tai tekee hommat huonosti saa saman nettopalkan kuin ahkera ja hyvää työtä tekevä duunari.
Rikastua saa, kun sen tekee täysin omilla ansioilla, ei kenenkään toisen kustannuksella, eikä varsinkaan korruptiolla, valtion viroista käsin, pörssirikollisuuteen kansamme varojen vuotamisella, vastikkeettomilla yritys-maatalous-kulttuuri-korona-sähkö-ym tuilla verokeitaisiin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17768277/quotlannenquot-diktaattorit-haluavat-yksinoikeuden-laittomiin-hallituksiin
Aloitus on todennäköisesti ek-medioitten provo, mutta olkoot.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17280345/ala-aanesta-miellyttamisen-halusta-korruptiovaaleissa-et-ole-mitaan-velkaa-poliitikoille#comment-118442329
Ne yritti ennen vanhaan tuossa naapurissa samapalkkaisuutta. Mutta kun bussikuskilla oli lääkäriä parempi palkka se ei vissiin oikein toiminut.
Nykyään ne yrittää siinä Venäjää.
Bussikuskin koulutus on lyhyt , mutta se joka käy vuosikaupalla koulua saadakseen hyvän ammatin ,niin tottakai se pitää näkyä lompakossa.
Seuraavan hallituksen tulee laittaa rikkaat verolle. Presidenttikään ei maksa veroa tuloistaan. Siitä jo saadaan kymmeniätuhansia euroja vuodessa valtion kassaan.
Niin no suomessa alkaa olemaan tuo että kukaan ei halua kouluttautua esimerkiksi siivoojaksi. Mielluummin kouluttautuu lääkäriksi. Lääkärin koulutuspaikkoja niin vähän että henkilö voi joutua odottamaan ihan eläkeikään ennenkuin koulutuspaikka vapautuu.
Meillä siis ammatteja joihin halutaan ja sitten niitä joihin ei haluta. Helppo löytää lääkäreitä vaikea saada siivoojia.
Rahalla tuon voisi kyllä hoitaa. Maksettas enemmän siivoojille niin sillekkin alalle sitten löytyisi hakijoita.
Kevyistä lääkärin töistä ei paljoa maksaa kannata. Kyllä suomesta laiskoja aina löytyy jotka tyytyy pienemmilläkin palkoilla kevyisiin sisätöihin.
Tuolla kun ei paljoa eroa ole koulutetaanko hyvät numerot koulusta saaneista lääkäreitä vaikko huonot numerot koulusta saaneista.
Kiinnostuksesta alaa kohtaan tuo riippuu. Mailmalla on huipputasoisia hakkereitakin jotka ei päivääkään ole alan koulutusta saaneet. Ja kouluaikana reputtivat peruskoulussakin.
Sinulla on vähän väärä käsitys siitä kuinka yhteiskunta toimii, oletko somali tms maahanmuuttaja?
Katsos koulutukseen, kuten siihen lääkärikouluun pyritään, eikä jonoteta.
Parhaat pisteet pääsykokeissa saaneet valitaan. No ei muuta kuin ryhdy pänttäämään niitä pääsykoekirjoja, niin pian sinäkin olet koulutuksessa.
Miksi päntätä asioita mieleensä jotka voi vaikka netistä katsoa. Koko koulutus järjestelmä viallinen. Ei tuollaisia ihmisiä joilla hyvä muisti muuta eivät sitten osaakkaan pidä suosia.
Jaa että kevyistä lääkärin töistä , on siinäkin ajatus.
Lääkärin ammatti vaatii pitkän koulutuksen ja paljon tietoa eri sairauksista , joten se on psyykkisesti aika raskas ammatti . Ja opintolainoja maksetaan vuosikaupalla
Siivoojan ammatti ei vaasi pitkää koulutusta, kuitenkin heidänkin on opittava asioita miten mitäkin pintaa siivotaan ja millaiset pesuaineet niihin sopivat. Moni luulee että siivoojat vaan laittaa vähän vettä ämpäriin ja sitten pyörittelee rättiä siellä tarpeen vaatiessa.
Nykyisin siivoojien on tiedettävä käytettävistä aineista mihin niitä voi käyttää, ettei esim ettei pese pilalle muutamassa vuodessa lattioita väärillä aineilla.
Bussikuskin ammatti on ainoastaan että heillä on asianmukainen ajokortti ja tietävät mikä reitti on heidän ajettava.
Joten joka ammatti vaatii paljon ihmiseltä oli sitten lääkäri, sairaanhoitaja, siivooja tai bussikuski .
” netistä katsoa”
Miten voit olla noin yksinkertainen. Ei sitä netistä katsota asioita jotka vaativat monen vuoden koulutuksen.
Esim neurologiassa ei kukaan lääkäri suosittele että potilas katselisi netistä asioita omasta sairaudestaan, sillä yleensä potilas tulkitsee ihan väärin lukemansa, koska hänellä ei ole koulutusta edes asioihin. Monet väärinkäsitykset ovat vaikeuttaneet potilaan tilaa kun muka katsellaan netistä asioita. Joten netti ei ole siinä suhteessa mikään tietolähde.
Joten koulutus on aina se joka antaa sen oikean tiedon asioista, eikä mitkään netti sivut joista useat ivan pelkkää humbuukia
Kommunismi on tappanut sata miljoonaa ihmistä. Kuka vittu sitä systeemiä halajaa?
Eli hyvin vähän on tappanut? Kommunistejä ollut aina niin paljon että tietysti niitä ihan luonnolisesti kuolee enempi. Prosenteissa on siis aivan ylivoimaisesti lempein aate.
Nytkin Länsimaalaisia "kapitalisteja" mitätön määrä Verrattuna kommunisteihin.
Kiinassa kun poliisi ampuu rettelöitsijää niin osuuhan se väkisin satoihin.
Lännessä korkeintaan se yksi ammuttava. Hyvä jos sitäkään. Kapitalistisissa maissa ihmiset ei jumalauta halua edes syntyäkkään.
Kapitalismi on tappanut miljardi ihmistä. Kuka vittu sellaista halajaa.
Entäs ahtaajat ja paperin miehet. Heillä noin viiden tonnin palkka jopa istumisesta.
Korkeasti koulutettu sairaanhoitaja ja jopa jotkut lääkärit eivät saa parempaa palkkaa kuin nämä istujat.
Kaikkein käsittämättömintä on että esimerkiksi ahtaajat pääsee ilman koulutusta heti töihin ja nauttimaan usean tonnin palkasta. Jos näiden palkkaa ei aina nosteta, heti on lakko päällä.
Kommunismin piti poistaa ihmisestä ahneus, näin ei käy.
Mitäs jos ahtaajien joukkoon satamaan pääsee töihin ahne, laiska ja muutenkin epäkelpo ahtaaja, joka ahtaamisellaan saa laivat kaatumaan ja laivan lastin tuhoutumaan?
Meneppä paperihommiin niin saat nähdä miten ” helppoja” ne ovat. Ei pitäisi verrata asioita omasta perspektiivistään , vaan jokainen työ tarvitsee tekijänsä . Ja mikään työ ei ole helppoa kaikissa on omat vastoinkäymiset mukana
"Ne on vääryydellä ahnehdittu ja pitää verottaa pois"
Ja nyt sitten vaihteeksi noin päin, kun ensin ainakin 10 vuotta työttömien haukkumista ja rikkaiden ylistämistä.
Kyllä te viikkotyötuntitrollit olette sitten surkeita noissa jutuissanne. Ihanko oikeasti klikkauksia saa esittämällä mahdollisimman tyhmiä "mielipiteitä"?
Kapitalismi on tappanut kaikkein eniten ihmisiä maan päällä. Kapitalistien plantaasiviljelmät sekä kaivokset tarvitsivat paljon halpaa työvoimaa joita saatiin orjamarkkinoilta ostettua. Orjien ihmisarvoa ei tunnustettu ja siksi heidän hengellään ei ollut mitään arvoa ainoastaan ilmaiseksi tehdyllä työllä oli ja se kuului kapitalistille. Vai mitä persukokkarit. Montako miljoonaa ihmistä ovat kapitalistit tappaneet ?
Lukekaa wikipediasta.
Kapitalismin mukaan kansantulon nousu kuuluu yksin kapitalisteille ja Sari Sairaanhoitaja saa tulla toimeen miten tulee sillä kapitalistihan ei ala omia rahojansa jakamaan Sari Sairaanhoitajan kanssa.
Tyhmää yleistämistä. Pitäähän tuottavalle tekemiselle joku motiivi olla. Jos ei edes rikastua saa niin tuskinpa kukaan sitten tekisi yhtään mitään.
Sitten myös loisijoille työttömyyskorvauksista sama vero-prosentti. Millainenhan huuto siitä tulisi, jos tonnin työttömyyskorvauksesta pitäisi maksaa veroja 50 %?
Olisi hauska verottaa kaikki isot tulot ja omaisuudet pois.
Sitten eikun veikkaamaan, kuinka kauan menee, että Suomi taantuu sosialistimaiden tasolle, kun ketään ei enää kiinnosta tehdä asioita hyvin.
Hui kun kauheeta älä peloittele minua enään enempää. Ettäkö sosialismi on vaihtoehtona kapitalismille. Miten nämä kaksi yhteiskuntamuotoa eroavat toisistaan ?
Pian ahnehditaan kapitalistipiireissä tekoälyn avulla. Monet puhelintyöläiset saavat kenkää ja valmiiksi vauras johtoporras säästää palkka,- ja toimistokuluissa.
Aloittaja lienee Kelan asiakas. Kun itse ei saa laiskuuttaan mitään aikaiseksi, niin onhan se niin väärin, kun muut ahertaa, säästää vähistäänkin ja hankkii tienisteillään omaisuuta. Kelan asiakkaan mottohan on: Jos en minäkään saa, niin kukaan muukaan ei saa, jos joku saa, niin minunkin pitää saada. Kateuttahan tuo tuollainen on. Töihin mars!
Lienet epätoivoinen koko suvun mustalammas yrittäen epätoivoisesti päteä suurena "business-sankarina". Et tule onnistumaan siinä sillä siihen et tule saamaan raharikkaan sukusi tukea jatkossakaan.
Sinulla ei ole muuta mahdollisuutta kuin mennä kuntouttavaan työtoimintaan työpaikalla.
Elämänsä päihteillä tuhonnut ei ole ansainnut mitään yhteiskunnan tukia.
Ei tarvita samaa kaikille, mutta järjettömiä palkkioita ja omaisuuksia voisi verottaa raskaammin. Ei kukaan tarvitse sellaisia omaisuuksia, joista riittäisi jopa tuhansille normaaleille ihmisille.
Rikkaat pitää verottaa keskituloisten ostovoiman tasolle. Silloin ääriahneus vähenee.