Yhdysvallat, 11 vuotta ja VAIN 15 000 vetyautoa myyty.

Anonyymi-ap

Todella heikkoa on vetyautojen myyntitilastot 11 vuoden ajalta (vuodesta 2012) kun miettii että Kalifornian vetytankkausverkosto on kohtuullisen kattava (vaikkei aidosti toimiva jatkuvien jonojen takia). Ihmiset ovat sitä mieltä että vetyauto ei ole riittävän hyvä tuote ja sellaista ei haluta ostaa. Vuoden 2022 myyntitilastot myös sen kertovat ettei vetyautot vain mene kaupaksi vaikka netissä valheellisesti niin väitetään syrjäyttävän muut käyttövoimat.

Kaliforniassa on vetyautoiltu jo lähes 20 vuoden ajan (2004 lähtien), jolloin myynti oli luonnollisesti alkuvuosina olematonta kun ei ollut juurikaan vetytankkausasemia.

"Jos tarkastelemme koko vuoden tuloksia, käy ilmi, että vetypolttokennoautojen myynti laski vuonna 2022 19 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna (vuoden 2021 ennätystasolta 3 341 ) .

Mitä tulee malleihin - kaikki ovat laskeneet vuodesta toiseen, ja tietääksemme, vuonna 2023 ei ole tulossa mitään uutta.

Myynti vuonna 2022:

Toyota Mirai - 2 094 (lasku 20 %)
Hyundai Nexo - 408 (lasku 5 %)
muut mallit - 205 (lasku 27 %)
Yhteensä: 2 707 (laskua 19 %)"

Miettikää kaikkia muita (marginaalisia) käyttövoimia kuinka paljon niitä on myyty viimeisen 11 vuoden aikana Yhdysvalloissa... 15 000 vetyautoa tuossa ajassa on SURKEA TULOS vaikka netissä niiden suosiosta VALEHDELLAAN.

https://insideevs-com.translate.goog/news/629973/us-hydrogen-fuel-cell-car-sales-2022q4/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp

https://www.youtube.com/watch?v=Nzm5GuOJBqg

19

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tesla myy 15.000 kuukaudessa.


    • Anonyymi

      Vety on vain kusetus.

    • Anonyymi

      Ottakaa nyt vakavasti tämä tutkimus. Mitään mullistavaa ei ole keksitty viime vuosina vetyautoissa, joten niiden myynti ei sen takia lähde nousuun vaikka niin valheellisesti netissä väitetään.

    • Anonyymi

      Jos pelkästään pienessä Suomessa myydään vuosittain noin 100 000 henkilöautoa, niin tuo 11v/15000kpl on kyllä surkea luku Amerikan kokoisessa maassa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tasaisena on pysynyt vetyautojen myynti ja pysyy seuraavat tuhat vuotta.


    • Anonyymi

      Vaikka eri vetyautojen myyntitilastoja on julkaistu eri maista, niin silti löytyy ihmisiä jotka uskoo vetyautojen läpimurtoon vaikka monia pieniä ja suuria esteitä niiden massiiviseen yleistymiseen on. Onko vetyautot autotekniikan uskonto kun ei haluta nykymaailmaa uskoa?

    • Anonyymi

      Kohta on Kaliforniassa jo vetyautoiltu 20 vuotta. Se on PITKÄ aika eikä siltikään edes nykyisellä tekniikalla vetyautot ole lyöneet läpi missään maassa. Aikaa on annettu, mutta vetytekniikka (kokonaisuutena) ei ole voittanut autoilijoita puolelleen.

    • Anonyymi

      Nyt kun vetyautorintamalla on hävitty niin sitten hehkutetaan synteettisten puolesta. Silläkin puolella on todistelun paikka että vihreää sähköä riittää valtavat määrät ja synteettistä polttoainetta pystytään tuottamaan miljoonia litroja päivässä per valtio. Mistä kaikki vihreä sähkö tähän???

    • Anonyymi

      Keskimäärin 1363 vetyautoa VUODESSA 11 vuoden aikavälillä.... todella surkea tulos.

    • Anonyymi

      Kauanko menee Toyotalla myöntää että vetyautot ei mene kaupaksi ja sähköautojen myynti kasvaa joka vuosi lisää monessa maassa? Pelkäävätkö enemmän kasvojen menetystä myöntää virhearvionsa vai tappioiden realistumista?

    • Anonyymi

      Voi olla ettei Toyota myönnä vielä moneen vuoteen vetyseikkailuitaan vaan toivotaan jotain mullistavaa teknistä käännettä pelastusrenkaaksi. Häpeä kulttuuri on voimakasta Japanissa.

    • Anonyymi

      Vetyautojen myynti loppuu kokonaan.

    • Anonyymi

      Toyota joutuu nöyrtymään sillä sähköauton ostanut ostaa seuraaksi autoksi jälleen sähköauton 96% varmuudella täällä Suomessa. Ei mene vetyautot kaupaksi kun vetyverkosto valmistuu aivan liian myöhään. Ihmiset ovat jo oppineet sähköautojen edut siihen mennessä kun vetyverkosto alkaisi olemaan edes alkeellisella tasolla.

      https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/34b24e14-23cd-4596-a3e7-7e77d20605e8

    • Anonyymi

      Lisää uutisia että vetyautojen myynti laskenut Yhdysvalloissa noin 30%. Eli jo huonosti myyneenä laskee myynti edelleen. Vastaavasti samaan aikaan täyssähköautojen myynti on kasvanut 63%. Yhdysvalloissa kansalaiset uskovat siis enemmän täyssähköautoihin kuin vetyautoihin.

      Nyt tätä samaa ilmiötä koitetaan puskea Suomeen rakentamalla vetytankkausasemia. Kansaa ei haluta uskoa.

      https://insideevs-com.translate.goog/news/668706/us-hydrogen-fuel-cell-car-sales-2023q1/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp

    • Anonyymi

      Ja velkainen sijoitusyhtiö oli tulossa Suomeen, jauhamaan vihreää vetyä?😄😃

    • Anonyymi

      Yango tax -50%!!🌈

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2380
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      194
      1137
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      104
      1011
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      388
      922
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      296
      854
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      65
      833
    7. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      831
    8. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      809
    9. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      84
      793
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      51
      723
    Aihe