Osaatteko kretut laskea paljonko jarrutusenergiaa tarvitaan

Anonyymi-ap

että maapallon pyörimisliikkeen saa pysäytettyä jotta aurinko jää seisomaan paikalleen taivaalla? Ja kertoa mihin tämä energia dumpataan? Tai mistä otetaan uutta että maapallon saa taas pyörimään?

21

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamattu ei opeta laskentoa.

      • Anonyymi

        Raamatun mukaan pii on kolme.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamatun mukaan pii on kolme.

        Ja hyönteisillä on neljä jalkaa.
        Mooseksella oli joko kovin heikko näkö, tai hän ei osannut laskea edes kuuteen.


    • Anonyymi

      Tietenkään maapallon pyörimisliikettä ei tarvitse lopettaa, niinkuin Raamatussa kerrotaan. Mutta Jumala voi hidastaa isonkin ryhmän ajantajun. Itsekin olen kokenut ajan hidastumisen, kun olen rientänyt jonnekin tärkeään paikkaan myöhässä ja olen rukoillut ,että ehtisin ajoissa, vaikka se inhimillisesti katsoen ei ole mahdollista. mutta hämmästyin, kun kuitenkin ehdin. Israelissa vuonna 1948 arabien hyökkäyksessä, vanhat israelin soturit ihmettelivät, miksi ylivoimaiset hyökkääjät liikkuvat hidastetusti? Heitä oli helppo ampua ja näin Israel voitti tämänkin sodan.

      • Anonyymi

        Kyllä tai ei olisi riittänyt vastaukseksi mutta tulkitsen vastauksesi olevan ei. Eli et osaa laskea kysyttyä asiaa.


    • Anonyymi

      Eipä ole vaikea tuon auringon asettaminen paikalleen kaiken Luojallle , joka on keksinyt materia, ajan ja luonnonlait.

      • Anonyymi

        Tietämättömänä on helppo kuvitella kaikenlaista mahdolliseksi.


      • Anonyymi

        Oikein, eihän Maa edes pyöri! Se on ateistien ja muiden Raamattua halveksivien harhaoppisten propagandaa. Jumalan on helppo siirtää Aurinkoa taivaanvahvuudessa minne haluaa.


      • Anonyymi

        Ja siinä toinen joka kokee kysymyksen niin kiusalliseksi että yrittää vaihtaa puheenaihetta.


    • Anonyymi
      • Miksi sen pyörimisakselin pitäisi olla kohtisuoraan rataansa nähden? Onhan pallopeleissäkin ihan tavallista syöttää vaikka minkälaisia kierteitä.


      • Anonyymi
        Holy_Roller kirjoitti:

        Miksi sen pyörimisakselin pitäisi olla kohtisuoraan rataansa nähden? Onhan pallopeleissäkin ihan tavallista syöttää vaikka minkälaisia kierteitä.

        Vallitsevassa kellokoneistosyntyteoriassa perustellaan asioita sillä että auringon ja lähes kaikkien planeettojen ja kuiden pyörimissuunta on sama.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Aurinkokunnan_muodostuminen


      • Anonyymi

        Miten tämä vastaa avauksen kysymykseen?


      • Anonyymi

        Uranus on saanut jonkun kovemman iskun joskus aurinkokunnan aamuhämärässä (vaikka eihän täällä koskaan hämärää ollut, kun täällä oli aurinko).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten tämä vastaa avauksen kysymykseen?

        Pyörimismäärä riippuu massasta ja Uranuksella on massa suurempi kuin maalla. Silti sen akselia on jokin voima kallistanut.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Pyörimismäärä

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Gyroskooppi

        Mitä tulee energiaan, Johanneksen ilmestyksessä sanotaan:

        >>Temppeliä en kaupungissa nähnyt, sillä sen temppelinä on Herra Jumala, Kaikkivaltias, hän ja Karitsa. Kaupunki ei myöskään tarvitse valokseen aurinkoa eikä kuuta, sillä Jumalan kirkkaus valaisee sen, ja sen lamppuna on Karitsa. Kansat kulkevat sen valossa, ja maailman kuninkaat tuovat sinne mahtinsa kaiken loiston.>>


    • Anonyymi

      Jos ihmisessä ei olisi jarrutusenergiaa, eli autonomisen hermoston parasympaattista puolta, niin se hajoaisi lopulta atomeiksi ja molekyyleiksi ja sinkoutuisi avaruuteen. Tältä pohjalta kannattaa lähestyä asiaa, koska maailmankaikkeuden salat voi selvitä vain itsemme kautta.

      Meidän selkäranka, joka vastaa maapallon akselia, pitää magneetisella voimallaan meidät ihmisen muotoisina. Jos meissä oleva vesi ei reagoisi tuohon magneettiin, niin leviäsimme lätäköksi.

      Ilma ja vesi on muodottomia elementtejä, ainoastaan jäätyminen saa veden maapallon tasolla kiinteän muodon. Henki, eli veden ja ilman henki esiintyy siis osittain kiinteänä, jäänä.

      Yin ja Yang voimat vaikuttaa meissä ihmisissä. Kiinteä aine, kylmyys, kuolema, jarrutusenergia vs. henki, lämpö, elämä, kiihdytysenergia.

      • Anonyymi

        Ilmeisesti et lukenut avausta tai sitten olet niin omahyväinen keskustelija, että käännät aina puheenaiheen omiin juttuihisi. Naamakkain keskustelu saattaisi olla kanssasi aika rasittavaa .


      • Anonyymi

        Oltiin taas häröilyn syvässä päädyssä foliohattu silmillä.
        Miksi kukaan kreationisti ei kommentoi näitä selkärangan magneettikenttiä ja muuta tuubaa?
        Riittääkö kretuille se, että kommentti on irti todellisuudesta, niin se on hyvä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmeisesti et lukenut avausta tai sitten olet niin omahyväinen keskustelija, että käännät aina puheenaiheen omiin juttuihisi. Naamakkain keskustelu saattaisi olla kanssasi aika rasittavaa .

        MieliPIDE tarkoittaa jarrutusenergiaa. Olet lukinnut mielesi johonkin "totuuteen", eli tässä tapauksessa kirjaviisauteen oli se sitten tiede tai uskonto. Me rakennumme ikään kuin mielipiteistä, joita ympäristö meille syöttää. Miten meidät nähdään ja miten me näemme muut. Itse katsot halveksien kreationisteja.

        Maapallolla on sama mekanismi suhteessa Aurinkoon. Maapallo on olemassa vain koska se on olemassa Auringon kautta. Maapallo on ikään kuin sitä mieltä, että se on olemassa, jolloin sillä on jarrutusenergiaa. Kvanttifysiikka saattaisi selittää asiaa. Muut planeetat myös syöttää informaatiota.

        Maapallo voi muuttaa mieltään siirtyen oikeistosta vasemmistoon tai jäädä keskustaan. Suhde Aurinkoon kuitenkin säilyy. Miten muka voisimme tietää kysymäsi asian? Oletko sinä jotenkin mystisesti irti maapallon poliittisesta ja aineellisesta asemoinnista? Aivopuoliskot meillä kuitenkin on. Itse taidan edustaa keskilinjaa, vaikka en keskustaa kannatakaan.

        Tämä varmaan pätee myös maapalloon "Ellei nuorena ole radikaali, ei ole sydäntä, ellei vanhana ole konsarvatiivi, ei ole järkeä" Winston Churchill. :).


    • Anonyymi

      Logiikka, matematiikka eikä luonnontieteet kuulu kreatinismiin. Ne yritetään unohtaa.

    • Anonyymi

      Ei osaa eikä halua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe