Korjataanpa vähän valheenlevitystä täällä. Plug-in hybridi on sähköauto kansainvälisen määritelmänkin mukaan:
Leike Kauppalehdestä:
"Kansainvälisen määritelmän mukaisesti myös ladattavat hybridit ovat sähköautoja, sillä ne voi pakottaa napin painalluksella käyttämään ainoastaan sähkömoottoria."
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tassa-kaikki-suomessa-myytavat-sahkoautot-ja-niiden-todelliset-toimintamatkat-talvella/a36c3c1a-4fe2-31fe-b11c-b6700ab7b7e8
Leike Kauppalehdestä:
"Kansainvälisen määritelmän mukaisesti myös ladattavat hybridit ovat sähköautoja, sillä ne voi pakottaa napin painalluksella käyttämään ainoastaan sähkömoottoria."
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tassa-kaikki-suomessa-myytavat-sahkoautot-ja-niiden-todelliset-toimintamatkat-talvella/a36c3c1a-4fe2-31fe-b11c-b6700ab7b7e8
Vastaukset 24
Vanhimmat
Plugari on myös polttomoottoriauto koska siinä on polttomoottori. Plugari ei ole koskaan oikea sähköauto.
Ja esimerkiksi Norjassa plugareita ei lasketa sähköautoiksi.
Plugari on sähköauto kuten aloituksessa lukee.
Suomessa plugari määritellään kuitenkin sähköautoksi, ja niissähän on sähkömoottori.
Ja niissähän on polttomoottori, joten ne voi määritellä polttomoottoriautoiksikin jos halutaan. Plugari on plugari, se ei ole puhtaasti sähköauto tai polttis vaan jotain siltä väliltä. Pitäisin sen siis ihan omana luokkanaan enkä yhdistäisi sitä kumpaankaan.
Sepä ei olekaan kiinni siitä mihin luokkaan sen joku omasta mielestään haluaisi asettaa. Vaan kansainvälisestä säännöksestä, jonka mukaan plugari on sähköauto.
Nuo kansainväliset säännökset on vedetty hatusta ja niitä voidaan muutella miten viranomaisia itseä huvittaa. Jos plugarilla ajaa metrinkin bensalla niin sinä aikana plugari on polttomoottoriauto. Muun väittäminen on puhdasta valehtelua. Silloin kun plugarilla ajaa bensalla niin silloin plugari on polttomoottoriauto.
Lisään... Jotta plugari olisi puhtaasti sähköauto niin sen tankkiin ei ikinä saa laittaa bensaa. Ei litraakaan koko auton elinaikana.
Plugari on määritelty sähköautoksi, ja sillä siisti.
Määritelty ja määritelty, mutta sinä aikana kun plugarissa käytetään bensaa se on polttomoottoriauto.
Tuolla määritelmällä halutaan asioitten näyttävä siltä, että sähköautojen määrä on iso ja se innoittaisi ihmisiä ostamaan enemmän oikeita sähköautoja ja hylkäävän nuo välikauden autot.
Tutkimusten mukaan plugareilla ajetaan enemmän sähköllä kuin bensalla.
Siitä ollaan kuitenkin yksimielisiä, että ns. Itselataava täyskybridi on bensa-auto, ja vain bensa-auto.
Ei vaan se on sähköauto, kuten on kansainvälisesti määritelty.
Hetkinen luin väärin. Itsesaastuttava hybridi on bensa-auto. Näiden myynti on jyrkässä alamäessä.
Ei kai kukaan täyspäinen ole muuta väittänytkään.
Tottakai se on sähköauto.
Just niin, bensiksen saa sähkäriksi , kun painaa nappia. Jos eipaina nappia, se ei ole sähköauto. Jos tankki on tyhjä, paina nappia ja jos silloin akussa ei ole virtaa ,hae bensaa kanisterilla lähimmältä bensikseltä.
Plugari on sähköistetty polttisauto. Ja siksi EU:ssa niiden myynti päättyy 2030.
Ja vielä väitetään, ettei sähköautolla pääse riittävän pitkälle, eikä voi vetää kärryä!
Viikonloppuna haettiin veljen kanssa työkone peräkärryllä n. 500 kilometrin päästä. Alkumatka mentiin akulla (40km) ja sitten loput reilu 900 km dieselillä.
Sähköautona oli Audi Q7, ladattava hybridi dieselkoneella.
Latauksiin ei mennyt aika ollenkaan, dieselin tankkaus kesti jokusen minuutin.
Eli käytännössä ajoit yli 95% ajasta polttomoottoriautolla. Sinä aikana kun auto käyttää dieseliä niin se on polttomoottoriauto.
Juuri näin.
Siksi tuo sarkastinen kirjoituksenikin reissustamme, minusta siinä ei ollut yhtään sähköautoilua pikkuruisen alkupätkän lisäksi, ei liikevoimassa eikä latauksen/tankkauksen osalta.
Plugarin lokeroiminen "sähköautoksi" on ihan pieleen mennyt tulkinta tuollaisessa tapauksessa.
Oli mikä oli muka surkea sähköauto se on.
Toivottavasti tuo luokittelu menee myös EU:n tasolla noin.
Silloin polttomoottoriautojen myynnin loppuminen ei haittaisi niin paljon, voisi ostaa lataushybridin ja ajella vanhaan malliin tankaten.
Latailee sähköä joskus jos siltä tuntuu tai siihen on mahdollisuus helposti. Tai sitten ajelee vaan bensalla tai dieselillä normaalisti kaikki ajot.