Maanantaina 13.3. kello 02.00-06.00 (Los Angelesissa 12.2. ehkä joskus alkuillasta) Suomen aikaa juhlitaan vuotuista Oscar-gaalaa. Sen kunniaksi kysytäänkin nyt elokuva-aiheisia kysymyksiä.
Ensimmäisessä tietämystä kaivataan Oscar-voittajista:
https://www.youtube.com/watch?v=SfLilx99mt0
Toisessa tunnistettavana on näyttelijöitä elokuvahistorian varrelta.
1. Tunnista klassisia miesnäyttelijöitä:
https://www.youtube.com/watch?v=JJ_2-Gudkfc
2. Tunnista klassisia naisnäyttelijöitä:
https://www.youtube.com/watch?v=2bYcBuBBywI
3. Tunnista näyttelijöitä 1960-ja 70 -luvuilta:
https://www.youtube.com/watch?v=VuUjQk_mLOI
Onnea matkaan =)
Elokuvavisa
4
146
Vastaukset
Omaa tulosta ei tartte laittaa, kun olen vuosien saatossa tehnyt jo paljon tuollaisia visoja ja lukenut elokuvanhistoriaa käsitteleviä kirjoja ja katsonut Oscar-gaalaa (suorana useinkin, niin kauan kuin gaalaa on Suomessa suorana lähetetty eli jostain 2000-luvun alkupuolelta, nytkin ehkä katson, jos jaksan). Siitä voi jo päätellä mikä mun tulos noissakin olis eli suurin osa oikein.
- Anonyymi
Oscar -veikkaus olisi kiva.
Toivon että Andrea Riseborough noteerattaisi. To Lesliessä todella vaikuttava näyttelijätyö.En ole kauheasti seurannut ketä on ehdokkaina tänä vuonna. Joinain vuosina olen tehnyt omia veikkauksiani voittajista, mutta ihan aina en ole jaksanut. Yleensä ei ole osunut oikeaan, mutta joskus on tullut osumiakin.
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/2feb1824-2b59-45b2-8022-bc2a3b3a03be
Todella tyhmiä asuja, niin kuin niistä saisi joku "vitsin".
Vanhan aikainen, jostain -30-40 luvulta oleva kuukautisrätti nännien päällä....aivan kuin joku ei tietäisi mitä alta löytyy.
Ihmettelen mitä tyhmiä, siis vajaa älyisiä naiset voivat olla esim.näissä taloissa rätteineen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463