Oon 18- vuotias tyttö. Täytin 18 muutama viikko sitten ja nyt aattelin mennä ottaan itselleni ekoja tatuointeja.
Toinen niistä peittää mun koko vasemman käsivarren ja toinen tulee mun kylkeen.
Oisko Helsingissä jotain hyviä tatskaliikkeitä? Antakaa vinkkejä
Toinen niistä peittää mun koko vasemman käsivarren ja toinen tulee mun kylkeen.
Oisko Helsingissä jotain hyviä tatskaliikkeitä? Antakaa vinkkejä
Vastaukset 13
Vanhimmat
tatu-oinnit eivät ole turvallisia koska niissä väreissä on kemikaaleja jotka ovat vahingollisia. koita etsiä se ylen juttu muutaman vuoden takaa.
Et vastannu aloittajan kysymykseen, aloittaja ei kysynnyt onko ne turvallisia vai ei. On mullakin tatuointeja
Oletko harkinnut tribaalitatuointeja?
Tribaalit oli myodissa 20 vuotta sitten😂
Siis ajattelit pilata ihosi ja rumentaa itsesi pysyvästi?
Mutta ihan vapaasti, ei se kiellettyä ole. Kaikki tatuointiliikkeet kyllä osaavat homman.
Entä sitten jos joku ottaa tatuoinnin ei sulta pois, eikä keneltäkää muultakaan. Mitä jos pitäisitte huolen omasta elämästä ja ihosta ettekä puuttuisi toisten asioihin ja siihen mitä haluaa omalle iholleen tehdä.
Samat sanat itsellesi!
18-vuotias on täysi-ikäinen, mutta vielä kovin lapsellinen. Kannattaa odottaa 5-10 vuotta ja jos vielä pitää tatuointia hyvänä ideana, niin sitten antaa mennä.
Itseä esim yököttää kun näen morsiamen valkoisessa hääpuvussa ja kirjavasti tatuoituna. Estetiikkaa ei löydy. Eikä ne tatuoinnit kyllä puvun kanssa miehelläkään hyvältä näytä. Tatuoidut voisi miettiä millaiset juhla-asut piirreltyyn ihoon sopii.
On se vaan aika kornia jos morsmaikulla näkyy vaikkapa exien nimet tatuoituna ihossa hääpäivänä juhlavieraiden ihmeteltävänä.
Muutenkin tatuoinnit on niin rouhean arkista, että morsiuspuku päällä näky on irvokas tai vähintään mauton.
Mutta 18-vuotiaan maailmaan ei ehkä vielä kuulu ajatus häistä eikä monesta muustakaan asiasta, joiden yhteydessä tatuoinnit on haitta.
Mitäpä se kuitenkaan minulle kuuluu, onneksi! Itsepähän jokainen nahkansa kantaa.
Toisin sanoen on hyvä idea mutta vasta häiden jälkeen. Ethän kerro tulevalle aviomiehelle näistä tatuointi-ideoistasi?
No voisko joku koittaa vastata aloittajan kysymykseen? 😂
Kateelliset akat ja öyhö-kalevit voi jättää vastaamatta…
Eiköhän se aloittaja ole jo tatuointinsa hankkinut. Ellei sittenkin tullut järkiinsä.