Nyt on aika ostaa sähköauto
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/a6a34dc8-dcc5-4c84-8b49-667fb6adc2b8
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/a6a34dc8-dcc5-4c84-8b49-667fb6adc2b8
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Mutta sähkön hinta se vaan laskee.
Sähköauto ostetaan kun saa sähköauton alle 10 tonnilla 500 km toimintamatkalla keskellä talvea ja alle 15 minuutin latausajalla tyhjästä täyteen. Ja tuo 10 tonnia sisältää latauspaikan asennuksen. Siihen asti sähköautoa ei hankita.
Puhu vaan omasta puolestasi. Itse siirryn sähköautoon.
Koska tulee seuraava näin tärkeä aloitus ?
Mistä sen tietää. Aloitus on tosiaan tärkeä, tulee taas suuret lisäkulut jos ei siirry sähköautoon.
Tulee taas suuret lisäkulut, jos ostaa ylihintaisen sähköauton. Sähköauto ei ole halpa eikä sillä säästä rahaa.
Ajan 35 tkm vuoteen. Tuo tuleva korotus kasvattaa polttoainekulujani vuodessa noin tonnilla. Ennestään maksan vuodessa 3.500 € enemmän kuin sähköautolla. Yhteensä säästöä tulee siis 4.500 € sähköautolla vuodessa. Viidessä vuodessa sius 22.500 € plus halvemmat huoltokulut. Säästö yhteensä n. 25 k€.
Huomioi kaikki kustannukset, ei vain sähköä ja polttoainetta kuten aivottomat idiootit täällä aina tekevät.
Sama hankintahinta, samat vakuutukset ja samat rengaskulut.
Hankintahinta on paljon korkeampi, vakuutusten hinnat ovat paljon korkeampia ja rengaskulut ovat paljon suuremmat, koska painavampi auto vaatii paremmat renkaat. Nimittäin sähköauto on yleensä 400-500 kiloa vastaavaa polttista painavampi. Isoissa autoissa painoero voi olla jopa tonnin verran.
Kohdallani.hankintahinta on sama. Sähköauto kuluttaa vähemmän renkaita.
Patteri autoja ei kannata Suomeen ostaa
No ei kannata, jos ei ole rahaa.
Ai niin, en tajunnut tuota.
Akusto ja talvikelien jäälohkareet tiestöllä aiheuttavat kolhuja alustoihin jotka katsastuksessa saavat hylkäyksen ja erittäin kalliin korjaukset. Kesän yli 20c lämpötilat tai talvenilmasto ovat myös patteriautojen riesa.
Sähköhinta nousee sitä mukaa kun sähkönkulutus kasvaa ja sähkö muuttuu kausihinnoittelun piiriin.
Käytetty sähköauto on riski ja akusto on ongelmajäte.
Sähköauton arvonaleneminen on järkyttävää.
Sähköauto ei tule pelastamaan ilmastoa tai pohjavesistöjä kuten muutkan akkuja tarvitsevia kulkuneuvoja olipa ne akkupolkupyöriä tai akkukäyttöisiä porakoneita.
Vety ja kehitteillä olevia polttoaineet lisäävät mäntämoottoreiden kehitystyötä eikä missään tapauksessa mäntämoottorit poistu maapallolta jo niiden hyvän energian hyötysuhteen sekä niiden taloudellisuuden vuoksi.
Johan on taas höpötietoa. Akun kolhiminen on luokkaa sata kertaa harvinaisempaa kuin polttomoottoriauton öljypohjan ajaminen kiveen. Ja vakuutus kattaa jos joskus tuollainen jollekin ihmiselle tapahtuisi.
Sähkön hinta alenee Suomessa koko ajan. Esim. ensi yönä sähkön energiahinta lienee n. 2 c/kWh. Eli 100 km ajaminen maksaa alle kaksi euroa.
Käytetty sähköauto on paljon pienempi riski ostaa kuin käytetty polttomoottoriauto. Akut eivät ole ongelmajäte, sillä ne kierrätetään.
Käytetyn sähköauton arvon aleneminen on paljon pienempi kuin polttomoottorin.
Vety ei tule koskaan henkilöautoihin. Polttomoottoriautot poistuvat juuri sen vuoksi, että niiden hyötysuhde on todella heikko, ne ovat epätaloudellisia ja saastuttavia.
Valtaosaa akuista ei tällä hetkellä kierrätetä. Litiuminkin kierrätysaste on noin 2%. Lisäksi akkujen kierrättäminen on erittäin likaista touhua ja kehitysmaissa akkujen kierrättäminen on tappanut suuren määrän ihmisiä. Nimittäin akkujen kierrätyksessä syntyy suuret määrät erittäin myrkyllisiä kaasuja.
Akkujen kierrättäminen kasvaa koko ajan, ja on pian yli 60 %.
Sähkö on niin halpaa, että mahhoo naurattaa.
Nousee ne sähköauton käyttöverot.... Nyt vaan vaalien alla ollaan hiljaa kuin kusi sukassa... Elkää unta nöhkö että sähköautoilu olisi halpaa tulevaisuudessa... Taitaa mennä rahat tuohon taloremppaan kun se tulee pakolliseksi.. Nyt ei uskalla ostaa ennenkuin on selvä tuo eu hässinki..
Ostaa kovin kalliita ja vielä paljon kehitysvaiheessa oleva sähköauto ja rakennuttaa kotiin latausasema, että ajetut kilometrit olisivat hieman halvempia?
Noin kalliiseen projektiin en ole tässä vaiheessa valmis, sillä minun 10-15tkm vuosittaisilla ajoilla se tulisi järjettömän kalliiksi.
Ajan n. 18.000 km vuoteen. Ei kannata enää ajaa bensa-autolla, vaan sähköauton etsiminen on edessä. Kotona voin ladata, ja latausverkosto on koko maassa riittävä kun käy kauempana.
Ajan pienehköllä bensa-autolla n. 9 tkm vuodessa. Ei ole käynyt sähköauton hankinta mielessä.
Ei ole viimeisen puolen vuoden aikaan käynyt mielessä, että enkö vaihtaisi sähköautoon. Vaihdoin vain viimeksi kaksi vuotta sitten, niin odotellaan vuosi. Taitaa olla kyllä vuoden jonotkin.
Jos auton vaihto on oikeasti ajankohtainen, silloin kannattaa asiaa miettiä monelta kannalta, eikä pelkästään bensanhinnan mukaan. Kannattaa miettiä omat ajot tarkkaan ja muut tarpeet ja tietenkin missä ja miten autoaan aikoo latailla vai onko tankkaaminen kuitenkin ainoa järkevä mahdollisuus. Jos kotiin saa pätevän latauksen ja ajot ei ole pitkiä kuin hyvin harvoin, niin sitten sähköauto, mutta jos pitkiä ajoja tulee usein, niin kannattaa miettiä onko lataustauot mieleen ja onko siellä suunnalla latausverkostoa riittäväästi jos suunnat on usein samoja.
Jos ajaa vähän niin hinnalla ei merkitystä..
Nyt jo käytettyjä romuja liikkeet täynnä...
Vuosi vuodelta polttoaineen hinta nousee.
Hyvä vaan, ruuhkat pienentyvät ja köyhät lopettavat turhat ajelut. Bensaa saa yhä rahalla.
Inflaatio kasvaa, palkkoja korotetaan, autoton voittaa.
Kysynnän ja tarjonnan laki saa aikaan sen, että polttoaineiden hinnat laskee sujonaan. Sähkötuotanto ei pysty tuottamaan sähköä riittävästi ja hinnat nousevat taivaisiin
Kaikki Ostamaan sähköauto.