Olen kuullut, että kun otetaan kaikenkattavat verikokeet, niin vaikka niissä ei olisi mitään vikaa, niin saatat siltikin sairastaa jotain vakavampaa sairautta. Pitääkö tämä siis oikeasti paikkansa?
Jos, niin mitä virkaa verikokeilla sitten on?
Näinkö tosiaan on?
14
276
Vastaukset 14
- Anonyymi
Jaa-a, kaipa se paikkansa pitää, kerran jos pelkkä perusverenkuva on hyvä, niin missään ei voi olla mikään vialla.
Näin ainakin meillä päin, kaikki kunnossa, riittää kun valkosolut ja tulehdusarvot on hyvät.
Oireilla ei ole mitään merkitystä.
Melkein voisin kysyä samaa kuin ap, että näinkö tosiaan on ? - Anonyymi
Kyllä voi pitää paikkansa esim rintasyöpää ei voida tutkia verikokeilla vaan rintasyöpä todetaan mammografiassa eli verikokeessa ei rintasyöpä näy.
- Anonyymi
Miksi aina kuitenkin vastaanotolla lääkäri laittaa ensiksi verikokeisiin, kun etsitään vikaa?
Päteekö siis kaikkeen tuo? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi aina kuitenkin vastaanotolla lääkäri laittaa ensiksi verikokeisiin, kun etsitään vikaa?
Päteekö siis kaikkeen tuo?Ei kaikkia vaivoja varten tarvitse ottaa verikokeita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kaikkia vaivoja varten tarvitse ottaa verikokeita.
Järjestään kyllä heittävät labraan ekaksi.
- Anonyymi
Koska verikoe kertoo jos on esim diabetes tai kilpirauhassairaus.Joihin syödään loppuelämä lääkkeitä jos sairaus todetaan.
- Anonyymi
Tietysti nuo löytyy, kokemusta on.
Kaikenkattava verikoe-lista, johon kuuluu älytön määrä eri verikokeita, niin kyllä jotenkin hämmästyttää, ettei ne siis takaa yhtään mitään.
Kuitenkin moni lääkäri lopettaa asian tutkimisen verikokeisiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietysti nuo löytyy, kokemusta on.
Kaikenkattava verikoe-lista, johon kuuluu älytön määrä eri verikokeita, niin kyllä jotenkin hämmästyttää, ettei ne siis takaa yhtään mitään.
Kuitenkin moni lääkäri lopettaa asian tutkimisen verikokeisiin.Riippuu mistä vaivasta verikokeet on otettu . Jos sairaus todetaan verikokeilla niin miksi pitäis alkaa ottaa muita kokeita. Jos haluaa selvittää onko kilpirauhasessa häikkää niin kyllä se verikoe sen kertoo tai diabeteksen. Jos oireita ei tutkia syvemmin julkisella niin aina vo mennä yksityiselle. Myös psyykesairaudet voivat aiheuttaa fyysisiä oireita jolloin verikokeesta ei psyykesairaudet näy.
Esim ahdistuneisuushäiriö voi aiheuttaa mm hikoilua ,ripulia ja pahoinvointia.Ahdistuneisuushäiriö on siis psyykesairaus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riippuu mistä vaivasta verikokeet on otettu . Jos sairaus todetaan verikokeilla niin miksi pitäis alkaa ottaa muita kokeita. Jos haluaa selvittää onko kilpirauhasessa häikkää niin kyllä se verikoe sen kertoo tai diabeteksen. Jos oireita ei tutkia syvemmin julkisella niin aina vo mennä yksityiselle. Myös psyykesairaudet voivat aiheuttaa fyysisiä oireita jolloin verikokeesta ei psyykesairaudet näy.
Esim ahdistuneisuushäiriö voi aiheuttaa mm hikoilua ,ripulia ja pahoinvointia.Ahdistuneisuushäiriö on siis psyykesairaus." Aina voi mennä yksityiselle.."
Siihen kun ei kaikilla ole valitettavasti varaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Aina voi mennä yksityiselle.."
Siihen kun ei kaikilla ole valitettavasti varaa.Ei niin.Mutta jos ei usko verikokeita niin ei voi mitään.Mitä sairautta aloittaja epäilee itsellään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei niin.Mutta jos ei usko verikokeita niin ei voi mitään.Mitä sairautta aloittaja epäilee itsellään?
Aloittajana en väittänyt, etten usko verikokeisiin. Uteliaisuudesta kyselin vain tuota verikoeasiaa.
Hämmästelin sitä tietoa, ettei ihminen välttämättä ole terve, vaikka kaikki laajat verikoetulokset olisivat normaaleja.
Ja lähinnä ajattelin myös vakavia sairauksia, en vaikkapa kilpirauhaskokeita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Aina voi mennä yksityiselle.."
Siihen kun ei kaikilla ole valitettavasti varaa.Tuo on totta. Kyllä varmaankin moni käyttäisi palveluita, jos se ei olisi niin kallista.
Ap.
- Anonyymi
Kaikki sairaudet eivät näy verikokeissa. Minullakin tehdään mm. diabeteksen vuoksi säännöllisesti melko laajat erikokeet. Kuitenkin erään, periaatteessa pienen akuutin oireen vuoksi tehtiin varmuuden vuoksi erilaisia kuvantamisia ja löydettiin pari vakavaa sairautta jotka eivät olleet ehtineet oireilemaan, eikä näkynyt verikokeissa.
- Anonyymi
Toivottavasti kuitenkin hoitoa löytyy.
Ap.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3741220- 71768
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37716- 50622
- 44615
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri21554SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht346546- 63533
- 84498
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22469