Kaikkihan tän jo tietääki, mutta ilmoitan vielä kerran.
Suomen terveydenhoito on ihan perseestä!
Eilen mua puri kissa sormeen ja tänään kävin näyttämässä sitä. Tai olisin jos ne saatanen "lääkärit" olis tehny työtään eikä mussutellu niitä hillomunkkejaan siel takahuoneessa. Sitten tuli tieto, että koneet oli mennyt sekasin!! Olin ollut siellä kuka tietää kuinka kauan! Päätin että heti huomenna soitan suoraan lääkärille, enkä mene odottelemaan odottamatonta.
Vinkki kaikille teille "lääkäreille": työ ensin, lihottakaa sitten itseänne ja juoruilkaa omalla ajallanne, älkää viekö toisten ihmisten aikaa. Kukaa ei halua istua jossain terveysasemalla vain odottamassa, että herrat/rouvat voisivat vähän nostaa sitä katsettaa potilaisii päin!!!!
Suomen terveydenhoito on ihan perseestä!
Eilen mua puri kissa sormeen ja tänään kävin näyttämässä sitä. Tai olisin jos ne saatanen "lääkärit" olis tehny työtään eikä mussutellu niitä hillomunkkejaan siel takahuoneessa. Sitten tuli tieto, että koneet oli mennyt sekasin!! Olin ollut siellä kuka tietää kuinka kauan! Päätin että heti huomenna soitan suoraan lääkärille, enkä mene odottelemaan odottamatonta.
Vinkki kaikille teille "lääkäreille": työ ensin, lihottakaa sitten itseänne ja juoruilkaa omalla ajallanne, älkää viekö toisten ihmisten aikaa. Kukaa ei halua istua jossain terveysasemalla vain odottamassa, että herrat/rouvat voisivat vähän nostaa sitä katsettaa potilaisii päin!!!!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mikähän siinä on, että ihmiset ei tunnu millään käsittävän, että paitsi potilaiden "katsomista", lääkärin hommaan kuuluu myös jumalaton määrä paperitöitä, puhelinaikoja jne? Kirjoittaja on hyvä, ja alkaa itse lääkäriksi, jos kuvittelee olevansa niin paljon parempi kuin nykyiset lääkärit.
Ja, myös lääkärillä on oikeus käydä kahvilla. Ihmeellistä, eikö totta, meikäläisetkään eivät elä pelkällä ilmalla. Vaikka olishan se hienoa, jos voitaisiin päivystää vielä normaalin työpäivän päätteksi seuraava ilta ja yö ilman ainuttakaan taukoa...
Kyllä mä sen ymmärrän et niillä on muitaki töitä, mutta mä istuin siell vähän yli 6 tuntii eikä sielt hävinny ku 2 tai 3 ihmistä sen aikana!! Ja lisää tuli koko ajan. Ja en ole sanonut, että olsin itse parempi lääkäri.. Vai olenko?
Oliskohan käynyt niin, että kiireellisimmät vietiin "jonon ohi" lääkärille niin, ettet ollut sitä näkemässä? Siis ne, joita ei voi jättää odotushuoneeseen istuskelemaan... Ei se nimittäin niin mene, että ihmisiä istutetaan ihan huvikseen odottelemassa ja jono pitenee. Aina potilaita ei vain voi katsoa tulojärjestyksessä. Kyllä siinä sitäpaitsi lääkärinkin pinna kiristyy, kun potilaita tulee ovista ja ikkunoista. Mutta minkäs teet, jos virkoja ei terveyskeskuksissa ole tarpeeksi?
Kyllä virkoja on tarpeeksi, mutta potilaat ei osaa nykyisin vähäsintäkään ennaltaehkäisyä tai itsehoitoa, vaan joka räkätippa käydään lääkäriltä kysymässä. Joutavia lääkärissäkäyntejä on liikaa. Täälläkin kun katselee, kun ensimäisen flunssan oireet pukkaa päälle, heti vaan lääkäriin, vaikkei se lääkäri siinä vaiheessa mitään voi vielä.
Ei tullut selväksi... Menitkö eläin vain ihmislääkäriin. Miten kissa voi?
Haloo, siinä luki, että mua puri kissa!! Vitut mä kissasta
tuolla asenteella halutaan jonojen ohi vaikka olisi elvytys menossa,pakko se on kiireellisyysjärjestys pitää.
Jos olisin lääkäri, en todellakaan tuollaista potilasta haluaisi edes kilometriä lähemmäs vastaanottoani.
Minusta tuntuu, että sinulla suurempi vamma siellä asennepuolella ollut jo pidemmän aikaa. Tuolla asennoitumisella aiheitat vaan enemmän itsellesi päänsärkyjä ja pääset varmasti ennenaikaiseen hautaan, pois täältä meitä muita häiritsemästä.
Ei kai vaan kissaparkaan tarttunut sinun raivotautisi? Sääli kissaa!
Usein kahvituokio on ainoa hetki istua kollegaporukalla pöydän ääressä. Tuolloin usein ei puhuta puutarhanhoidosta tms., vaan sekin aika käytetään usein suurimmaksi osaksi kinkkisten potilastapausten ratkomiseen.
Jos tosiaankin olisin se sinua purrut kissa, toivoisin että olisit saanut raivotaudin ja sinut olisi jo suljettu loppuelämäksesi suljetulle osastolle ;)
Parane kuitenkin pian....
Mua ärsyttää sama asia kanssa.
No kylläpäs sitä ollaan ärtsytän, oikein kissa purrut. Pitikö sitä mennä kiusaamaan.
Lääkärilläkin on sama oikeus viettää ruokatuntinsa ja kahvituntinsa. Sinä voit viettää aikasi vaikka pelto-ojassa, jos et suvaitse penkillä istua. Mokomakin mölykööri. Siinä on just semmonen mölykööri, joka kuuluu ja näkyy, jos joku pikkusenkin pistää ja söhäisee. Toinen ei paljoa virka, vaikka kinttu on poikki tai silmä puhki, muyys sinun asiasi se on maailman tärkein joka Sinun mielestäsi menee kaikkien ohi.
Surettaa noi lääkärit, millaisia automaattimölyäjiä joutuvat päivät päästään passaamaan.
Lyhyen, alle kaksi vuotta kestäneen "urani" aikana on kyllä käynyt aika selväksi, että käytöstavat jäävät osalla potilaista kotiin, kun lähdetään lääkäriin. Vaikka onneksi sitä ei tarvi kestää kuin sen vastaanottoajan verran, kun taas se potilas joutuu elämään itsensä kanssa loppuikänsä...