Sanouduin irti vakituisesta työstä koska ongelmat toimipisteessäni menivät täysin mahdottomiksi eikä työnantajalla ollut kiinnostusta niitä selvittää. Ongelmilla tarkoitan työpaikkakiusaamista juoruilun ja yksityisyyden menetyksen merkeissä. Mieluiten olisin tietysti hakenut uutta työpaikkaa vakituisen työn ohessa mutta tilanteen kärjistyttyä tämä ei enää ollut mahdollista.
Miten kannattaa työhakemuksessa selittää irtisanoutumisen syy? Jotenkin sitä kannattaa kai perustella?
Miten kannattaa työhakemuksessa selittää irtisanoutumisen syy? Jotenkin sitä kannattaa kai perustella?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei siihen auta mitään kirjoittaa, 3kk:n karenssi tulee automaattisesti, vaikka olis jalat poikki. Sun olisi kannattanut ottaa yhteyttä liittoon jos pomo ei reagoi, se olis voinnut laittaa jonkin lakihärdellin pystyyn.
Mene ja tyhjennä tili samantien, tahi et saa sossusta mitään...
Tsemppiä..
Olen kyllä ihan selvillä karensseista.
Ei kai sitä ole pakko (eikä ehkä kannatakaan) selvittää vielä työhakemuksessa, vaan laita siihen, milloin työ alkoi ja milloin päättyi. Haastatteluvaiheessa sitten kerrot rehellisesti syyn, jos siitä jotain kysyvät. Jos fiksuja ovat, niin asian kyllä ymmärtävät.
Sanouduin myös itse irti ex-työstä ja työhaussa
kirjoitin oikean syyn mikä oli.
Mulla oli vähän niinkuin sulla, mutta ei ollut taustalla mitään kiusausta tms.
Oli vain yhteisymmärrys ongelmia paljon pomon kanssa.
Joiduin tai sanotaanko, että pääsin yllättäen samalla heti työhaastatteluun, kun jätin sen kaavakkeen jolla hain töitä.
Siellä kyllä kysyivät asiasta enemmän ja sanoin muutaman esimerkin ja olivat heti samaa mieltä, että isot on olleet ongelmat ja tietenkin vähän kummaksuivatkin tällaista toimintaa pomon puolelta lähinnä joustamattomuudesta.
Sain työpaikan vaikka tietenkin ajattelin etteivät ota jos olenkin änkyrä työntekijänä :)
Hyvähän siihen kohtaan jotain on kirjoittaa, muuten voivat ajatella, että nostelet yhtenään kytkintä :)
Ei tuossa ole minun mielestäni mitään hävettävää jos kertoisi totuuden.
Lapsellista toimintaa työnantajan puolelta, jos ei puutu asiaan tai jos itsekin syylistyvät sellaiseen ja varmasti ulkopuolinen on ihan samaa mieltä asiasta.
Kaikkea ei tietenkään tarvitse kertoa, mutta itse tiedät varmasti paremmin mitkä kohdat haluat tuoda julki ja mitkä pitää omana tietonasi.
Onnea työnhakuun!
Joudut joka tapauksessa selittämään irtisanoutumisen syyt, joten työhakemuksessakin pitää näkyä, että itse irtisanouduit.
Jos näyttää siltä, että yrität peitellä, saattaa työhönottaja luulla, että peittelet jonkin rikosasian ja työmaajuopottelun aiheuttamaa "pakko"irtisanoutumista. Etkä pääse edes selittämään oikeaa luonnetta.
Älä pistä hakemukseen mitään, mutta totea haastattelussa kuten Mato Valtonen yhdessä haastattelussa jokin aika sitten:
Mulla on aina ollut se periaate, ettei mulkkujen kanssa tehdä päivääkään töitä!
Tosta tuli tosi hyvä mieli! :-)