Kumpi kannattais hommata
creative vai ipod?
jussi99
171982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
mieluummin jokin iriverin soitin. Saat rahallesi parempaa vastinetta.
Minä taidan ostaa creativen. iRiverit vaikuttaa hyviltä sen perusteella mitä olen niistä lukenut, mutta on liian kalliita...
iRiver on hinnoittelullaan luonut soittimistaan laatu-brandin. Teknisesti se ei eroa mitenkään Creativen vastaavista, ainakaan äänenlaadun suhteen.
iPodin on ihan oikeasti ylivertainen verrattuna muihin mp3 soittimiin. Jos haluat että musiikin siirto on salamannopeaa ja soittimen käyttö hipaisunäppäimellä todella helppoa, niin usko pois Ipod on hontansa väärti, sano muut mitä tahansa.
käyttänyt muitakin soittimia? Itse ainakin omistan Creativen muvo slimin ja olen ollut siihen tyytyväinen. Tähän sentään voi akun vaihtaa itse toisin kuin sun ipodiin!
Totta. Ipodien suuri puute on niiden lyhyt käyttöikä. Kalliiksi tulee lähettää akku vaihdettavaksi Applelle...
Hei Juntit. Ipodin akku kestää testien mukaan 24 tuntia yhtämittaista soittoa yhdellä latauksella. Tämä siis TESTATTU puolueettomien lehtien toimesta. Jos akku useiden latausten jälkeen kestää esim 3 vuotta, se on ok. Kuka enään 3 vuoden päästä haluaa käyttää niin vanhaa laitetta. 3 vuoden päästä on myynnissä jo sellaisia soittimia että nykyiset ei kelpaisi edes koiran leluksi. Niin se vaan on, sorry.
Minä haluan käyttää yli kolme vuotta ostamaani laitetta!! Mulla on ollut Sonyn Walkman käytössä 10 vuotta ja vielä toimii :) En raaski heittää poiskaan, kun soittimessa ei ole mitään vikaa (muuta kuin suuri koko!). Minun mielestäni 100-200 euroa on niin suuri raha, että sen hintaisen laitteen on toimittava useita vuosia. Ymmärrän kyllä, että on ihmisiä, jotka haluavat vaihtaa soittimiaan, kännyköitään ja muuta elektroniikaansa vuoden välein uudempiin malleihin. Itse kuitenkin käytän rahani mielummin muihin asioihin.
225€ www.verkkokauppa.com
Unohda creative, jos et halua tuskailla soittimesi kanssa. Osta iPod
Äärimmäisen järkevää verrata whyPod Miniä 4GB tuohon Zen Touchiin 20GB hintojen suhteen.... 1GB maksaa applen laitteessa 52,25 euroa, kun Touchissa se maksaa 11,25 euroa. Pääsitkö koskaan peruskoulua läpi?
Etkö tajua että hinnalla ei väliä jos tarkoituksena on saada LAADUKAS mp3 soitin.Creativea pidetään alan harrastajien keskuudessa jo täydellisenä vitsinä. Ipod joka suhteessa parempi, kuten monet puolueettomat testit ovat osoittaneet. Ymmärrän katkeruutesi, kun olet tuhlannut rahasi surkeaan tuotteeseen.
Älä hauku muita ihmisiä pöntöiksi! Jokainen saa itse valita minkä mp3 soittimen ostaa. Varmasti iPodit ja Creativet ynnä muut on suunnilleen yhtä hyviä. On mieltymyskysymys, minkä niistä haluaa itselleen. Vaikka itse pidätkin iPodeista, ei sinun tarvitse suhtautua alentuvasti niihin, jotka valitsevat jonkin muun soittimen.
"Creativea pidetään alan harrastajien keskuudessa jo täydellisenä vitsinä" - No siinähän vakuuttava ja miltei akateeminen tutkimuksen tulos? Onko kaikki kolme alan harrastajaa sun kavereita? Ettei pelkästään äidin kanssa tarttis näistä jutella livenä.
mulla on sekä Ipod sekä Iriver käytössä, täytyy sanoa että enemmän ongelmia applen laitteessa, varsinkin softapuolella tökkii pahasti. Voi olla että koneeni usb2:ssa on vikaa kun ei tunnista podia lainkaan, tosin kaikki muut usbivehkeet toimii edellämainituissa ok. usb1 tunnistaa oikein mutta on hidasta. I river on toiminut kuin junan vessa viimeiset kaksi vuotta. Lisäksi siinä parempi äänenlaatu kun vertaa molempia laittamalla hd210 sennheiserit kiinni vuorotellen..tosin onhan applessa ihan jees muotoilu.
Eli en omista soitinta, mutta ainakin HIFI-lehden testin mukaan sonyn nw-hd3 (uudempi 5 todennäköisesti sitäkin parempi) on varteenotettava vaihtoehto. Lisäksi pixmania myy tota olikos 229 hintaan eli samaan mitä creativen Touch ja 80 halvemmalla kuin iPod
Tämä tappelu iPodien ja muiden välillä alkaa muistuttaa melkoisesti takavuosien tappelua Amigistien ja PCnistien välillä! Omistin silloin Amigan tai parikin Amigaa. Mutta Amiga kuoli pois ja PC:tä tässä pitää nyt käytellä. En epäile etteikö iPodissa olisi hyvätkin puolensa mutta myös muut voivat olla hyviä, kuten esim. Sony. iPodissa ja muissa missä on kiinteä akku, se ei ole kovin hyvä konstruktio! Eihän kännyköitäkään tarvi viedä huoltoon akun vaihdon takia, ostaa vain uuden akun ja läiskäsee sen kiinni laitteeseen.